Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
29 Gusht 2017 - 11:45 | përditesuar në 16:04
​Shtypi gjerman: Luftoi mafien
Prokurori shqiptar rrezikon jetėn
Denoncimi, dyshime pėr qėllime azili
Prokuroria:Ja e vėrteta pėr rastin
"Viktimė e korrupsionit". Ky ėshtė titulli i gazetės gjermane "tageszeitung” nė artikullin qė i ka kushtuar njė prokurori shqiptar, qė sipas tyre i ėshtė rrezikuar jeta dhe ka humbur vendin e punės, pasi luftoi mafien.
 
Sipas gazetės, Arben Jorgaqi prokuror nė Vlorė humbi punėn si pasojė e hetimeve dhe faktit qė kėrkoi arrestimin e disa persona tė pėrfshirė nė veprimtari kriminale.
 
Prokurori nė Vlorė kishte zbuluar manipulimin e disa dosjeve pėr truallin e tokės nė bregdet nga kriminelė tė veshur me petkun e biznesmenit dhe kėrkesės pėr arrestimin e tyre mori vėrejtje qė mė pas u pasuan me largim nga puna.
 
 “Arben Jorgaqi ka imazhin e njė prokurori tė pa korruptuar, por nė majin e kėtij viti erdhi kthesa. Jorgaqi u pushua nga puna. Me sa duket ai i ishte afruar shumė disa njerėzve tė fuqishėm.
 
Nė maj tė kėtij viti ai kėrkoi arrestimin e disa personave tė rrjetit nė fjalė. Por pėr habinė e tij policia nuk reagoi. Nė vend tė kėsaj ajo mori njė qortim. Mė vonė ai u zhvendos nė Pėrmet
."
 
Gazeta gjermane raporton mbi pėrplasjen e prokurorit shqiptar, Arben Jorgaqi me prokurorinė e Vlorės.Lufta me autoritetet pėrfundoi me "lirimin" e tij nga detyra dhe mė vonė me heqjen e mandatit.
 
"As protestat nė Tiranė nuk sollėn gjė. Prokurori i Pėrgjithshėm, doli qė ėshtė njė mik i ngushtė i prokurorit nė Vlorė.
 
Prokurori i padėshiruar u largua para reformės nė drejtėsi nga detyra
" shkruan gazeta.
 
Prokurorit i rrezikohet jeta, pasi ai refuzoi qė tė merrte  300.000 euro si "kompensim" ndėrsa tashmė fshihet duke ndėrruar vazhdimisht banesėn nga frika pėr vete dhe familjen.
 
"Arbeni u fsheh nė Tiranė dhe ndėrron rregullisht vendbanimin. Ai ka frikė pėr jetėn, shpresa e vetme ėshtė qė Gjykata e Apelit nė Tiranė tė vendosė nė favor tė tij.
 
Por pėr shkak tė lidhjeve tė politikanėve tė nivelit tė lartė me rrjetin e mafies sė ndėrtimit, ai ėshtė skeptik
" mbyll shkrimin gazeta. 

Denoncimi, dyshime pėr qėllime azili
Report Tv u interesua pėr rastin nė fjalė edhe pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme dhe Policisė sė Shtetit.
 
Dhe nga informacionet e marra nga autoritetet shqiptare, mėsohet se Arben Jorgaqi nuk ka qenė Prokuror por Oficer i Policisė Gjyqėsore.
 
Sipas po tė njėjtave burime, tė paktėn nė dosjet e fundit, Jorgaqi ka hetuar vetėm disa raste vjedhjes energjie dhe dosje qė nuk kanė pasur lidhje me ēėshtje pronėsie.
 
Ende nuk ėshtė konfirmuar arsyeja e kėtij denoncimi, pasi rasti nuk ka qenė mė parė i bėrė publik, por ngrihen dyshime se denoncimi tek mediat dhe autoritetet gjermane ėshtė bėrė pėr arsyet e pėrfitimit tė azilit politik.

Burime zyrtare nga Prokuroria Vlorė thanė se Arben Jorgaqi ėshtė larguar nga detyra, nė kuadėr tė nevojės pėr riorganizim tė brendshėm.

Aktualisht ėshtė nė proces gjyqėsor pėr largimin nga detyra dhe cėshtjen e tij administrative mund ta mbroje para gjykatės shqiptare me argumenta ligjore dhe jo nėpėrmjet kėrkesave tė mundshme pėr azil nė Gjermani apo nė ndonjė vend tjetėr tė BE, thanė burime zyrtare nė Prokurorinė e Vlorės.


gjermani
Faksimile e lajmit te gazeta gjermane

dy.b/shqiptarja.com


 

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Usa Ka ndonje drejtesi padrejtesie ne gjermani apo keto Jane shkrime false .Nuk gjej zgjidhje kur Presidentin e kam hajdut Kryeministrin e kam krye bandit dhe prokuroret Jane koka e Krimit.
avatar
Anonim
alblush Cfare genjeshtre paska shpikur ky " prokurori" ne fjale! Me vjen mire qe e kan ndaluar edhe nuk i kan dhene azil...
avatar
Anonim
Eleni Te ky lajmi ngaterrojne Sarajeven me Shqiperine hahaha shikojeni me vemendje foton
avatar
Anonim
sali se mos gjykatsi konomi kishte zbuluar dicka te tille me histori pronash...dhe shteti e ndihmoi, po santo mu ne mes te tiranes nga i erdhi, apo ishte cun tirone, llalla apo kosi do nai lek per vete se smerret me zbulim gjererash se ja keput bishtin mane..
avatar
Anonim
Sula Por Gjermania na cileson si vend i sigurt nga na doli kjo tani se i bie pak si keq te thuhet se x apo y person ndihet i pasigurt ne Shqiperi bie ndesh me propoganden qe behet kunder azilit si ne Gjermani dhe ne Shqiperi apo luhet me dy porta si i do trapi Gjermanise
avatar
Anonim
moderni shteti duhet ti mbroje jeten dhe familjen atyre pak njerzeve te dedikuar qe mbjellin faren e ndershmerise ne detyre.
avatar
Anonim
007 Diher ajo pune,i ndershmi nuk eshte respektuar regullisht nga 27 vjet.Uroj te mos kete pasoja per vete dhe familjen
avatar
Anonim
Violeta Aty kryeprekurori llalla esht koka e korupsioni ai zhduk dosjet
avatar
Anonim
G Hajde lajm bombe hajde.ketu duhet FBI se ndryshe Nuk behen zap shushunjat e vendit tim.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15