Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:51 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
23 Mars 2017 - 12:29 | përditesuar në 14:16
1300 pallatet pa hipoteka, Lame
banorėve:Bėjuni presion ndėrtuesve
Kreu i ALUIZNI-it Artan Lame u ka kėrkuar banorėve tė pallateve tė pahipotekuar t’u bėjnė presion ndėrtuesve pėr tė legalizuar shtesat pa leje, pėr tė bėrė tė mundur pajisjen e kėtyre objekteve me certifikata pronėsie.
 
Aktualisht numėrohen mė shumė se 1300 pallate tė braktisura nga ndėrtuesit, ndėrkohė qė nga verifikimet nė terren numri i tyre vazhdon tė shtohet.
  
Lame i ftoi banorėt tė paraqiten nė zyrat e ALUIZNI-t pėr tė regjistruar pallatet e pėr tė marrė certifikatat e pronėsisė.

“Qytetarėt nė kėtė rast kanė vetėm dy detyrime. E para, me durim tė plotėsojnė dokumentet kur iu kėrkohet nga punonjėsit tanė, e dyta, tė vijnė tė trokasin e tė thonė qė ėshtė edhe njė pallat sepse jo tė gjitha janė deklaruar dhe nėse mund tė shtoja diēka tė tretė: T’iu bėjnė presion sa ėshtė e mundur ndėrtuesve. T’iu thonė “shko tani, shteti i hapi tė gjitha mundėsitė qė objekti tė legalizohet shko dhe apliko dhe ndiq procedurat qė tė kėrkon drejtoria pėrkatėse.” Kaq kėrkojmė nga qytetarėt, pjesa tjetėr vazhdon tė ndiqet nga institucioni jonė”, tha Lame.
  
Lame ftoi gjithashtu qytetarėt tė mos bėhen pre e mashtruesve e sekserėve tė cilėt u paraqiten si punonjės tė ALUIZNI-t e kėrkojnė tė pėrfitojnė prej tyre. Ai ju referua tre rasteve kur mashtrues u kanė marrė para banorėve nė kėmbim tė legalizimit tė objekteve.

“Nė shumė raste pranė drejtorive tona rajonale janė vėnė re individė qė pėrpiqen tė pėrfitojnė nga hallet e njerėzve duke bėrė rolin e sekserit. Janė identifikuar sekserė dhe spekulantė, pėrfitues a kaparues e lloj-lloj ndėrmjetėsish tė tjerė, tė qenė a tė paqenė qė mblidhen si mizat nė mjaltė. Ju bėj thirrje qytetarėve tė mos bien pre e kėtyre personave, tė mos i jepen ngasjes qė nėpėrmjet parave nėnė dorė tė shpresojnė se mund tė zgjidhin punė. Mos u zini personave qė u paraqiten nė shtėpi pa qenė tė pajisur me dokumentin pėrkatės tė identifikimit tė punonjėsit tė ALUIZNI-t”, tha Lame.

Numri i objekteve tė legalizuara nė fund tė marsit pritet tė arrijė nė 120 mijė nė rang republike, ndėrkohė qė do vazhdohet me rreth 5 mijė legalizime nė muaj.Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
gent Ky po qe gjeti zgjidhjen. Beni presion ndertuesve, po si na trego pak o zoti Lame, kur nuk u ben dot ti presion si mund te bejne banoret.
avatar
Anonim
Edi Ke bere shume keq per shqipetaret se u ketheve ne kete dynja !
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/10/2017, Viti VII - NR.246