Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
10 Shtator 2013 - 16:41
70-vjeēari inskenoi vdekjen, mediat
spanjolle citojnė 'Shqiptarja.com'/VD
Fqinjėt: Ėshtė njeri shumė pozitiv, human
SPANJĖ - Lajmi nė “Shqiptarja.com” se njė 70-vjeēar shqiptar shpalli vdekjen, qė tė afėrmit e tij tė kujtoheshin pėr tė, ka tėrhequr vėmendjen e njė medie spanjolle.
 
Agjencia spanjolle e lajmeve EFE, tė cilės i referohet gjithashtu edhe televizioni spanjoll ABC, duke cituar gazetėn shqiptare "Shqiptarja.com", kanė rrėfyer historinė e tė moshuarit tė vetmuar shqiptar, Hajdar Lila nga Fushė-Kruja (njė qytet i vogėl pranė Tiranės - thekson media spanjolle), i cili nė ditėn e ditėlindjes vendos njė njoftim vdekjeje me foton dhe tė dhėnat personale.

"Qė 4 vjet e gjysmė mė parė, kur u ktheva nga Kanadaja, as bijtė e mi, as vėllezėrit e mi, as kushėrinjtė e mi kanė ardhur pėr njė kafe nė shtėpinė time", u ankua ai nė shkrimin e botuar nė tė pėrditshmen “Shqiptarja.com”, theksohet nė shkrimin e medias spanjolle.
 
I moshuari kishte kaluar shumė vite tė jetės nė Greqi dhe nė Kanada, dhe siē thotė, u dėrgonte shpesh para familjes sė tij.
 
Ai kujton me nostalgji ato vite kur familja dhe shokėt ishin shumė tė sjellshėm me tė, por me sa duket vetėm pėr paratė dhe dhuratat qė janė dėrguar nga jashtė.

"Sa isha nė Kanada unė i ndihmoja tė gjithė me tė holla. Unė kam qenė i etur pėr t'u kthyer nė vendin tim dhe tė jetoj me tė dashurit e mi. Por tani unė jam kėtu dhe nuk kam para. Askush nuk do t'ia dijė pėr mua", qahet i moshuari.

Edhe kjo pėrpjekje e mjerė e fundit pėr t'u ribashkuar me familjen e tij s'ishte njė sukses i madh, pasi vetėm vajza e tij e madhe shkoi nė shtėpinė e tij, natyrisht jo pėr tė festuar ditėlindjen e tij, por pėr tė marrė pjesė nė funeralin e pretenduar.

Pas kėsaj pėrvoje, ai ka lėnė njė mesazh tė qartė pėr ditėn e vdekjes sė tij tė vėrtetė: Nuk do pranoj askėnd nė varreza. "Njerėzit duhet tė respektohet sa janė gjallė: i vdekur ėshtė e kotė", i thotė plaku me zemėrim gazetės", thuhet nė shkrimin e medias spanjolle, e cila citon gazetėn shqiptare "Shqiptarja.com".

webfaqja spanjolle
(Nė Foto: Websiti i medias Spanjolle e cila ka citur Shqiptarja.com pėr kėtė lajm)


Redaksia Online
(mag/a.ē/shqiptarja.com)

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/07/2017, Viti VII - NR.172