Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
15 Mars 2017 - 07:46 | përditesuar në 10:00
9-vjetori i Gėrdecit, si shpėtuan 
​Berisha, Shkėlzeni dhe Mediu
Arkiv/ Tė gjitha lajmet pėr Gėrdecin
15 Marsi shėnon njė nga krimet mė tė rėnda njerėzore nė trajektoren e pluralizmit dramatik shqiptar. Si sot nėntė vjet mė parė, pėr shkak tė njė biznesi tė paligjshėm, ku tė pėrfshirė ishin drejtpėrdrejt disa familjarė tė ish-kryeministrit Sali Berisha, Gėrdeci u trondit nga njė shpėrthim vdekjeprurės, nga i cili humbėn jetėn 26 persona dhe u plagosėn 300 tė tjerė, ndėrsa u rrafshua njė fshat i tėrė, duke dėmtuar qindra biznese, 400 prona dhe dhjetėra shtėpi.

Krisma e krimit qeveritar nė Gėrdec, qė kryeministri i atėhershėm Sali Berisha e konsideroi thjeshtė njė aksident teknologjik, qė ēoi nė zbulimin e njė megaskandali me vatėr qeverinė, por i shtrirė deri pėrtej Atlantikut. Pas tragjedisė, ish-kryeministri Berisha nisi pėrpjekjet epike pėr tė mjegulluar rolin e tij, tė djalit dhe tė disa ministrave, nė ngritjen e fabrikės sė vdekjes.

Mesazhet kėrcėnuese nė adresė tė prokurorisė, kėrcėnimi me jetė i gjeneralit Luan Hoxha nga Shkėlzen Berisha, vdekja misterioze e dėshmitarit kyē Kosta Trebickės, sulmet ndaj New York Times qė zbardhi aferėn, mohimi i baxhanakut qė humbi jetėn nė fabrikė etj., ishin vetėm disa nga pėrpjekjet e pėrgjegjėsve pėr t’i shpėtuar ndėshkimit.

Dhe rezultati ishte i pabesueshėm. Ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i akuzuar nga prokuroria pėr shpėrdorim detyre, nė lidhje me shpėrthimin nė Gėrdec, i shpėtoi dėnimit pėr shkak se u rivesh me imunitetin e deputetit. Ndėrkaq, pavarėsisht fakteve dhe dėshmive, ish-kryeministri Sali Berisha dhe i biri i tij, Shkėlzen Berisha nuk u hetuan asnjėherė pėr kėtė ēėshtje. Si gjithmonė, nė burg pėrfunduan disa zbatues nė terren tė aferės me demontimin e armėve.

Megjithatė, disa vite mė vonė, tė gjithė tė dėnuarit, lanė burgun njėri pas tjetrit, ndėrsa disa edhe u dėmshpėrblyen mė pas, me paratė e taksapaguesve shqiptarė. Pa u dėmshpėrblyer mbetėn vetėm familjarėt e viktimave dhe tė tė gjymtuarve nga shpėrthimi, tė cilėt vijuan sagėn gjyqėsore nga Tirana dhe Strasburg.

Trebicka dhe implikimi i Shkėzlenit
Kosta Trebickės ishte i pari qė denoncoi Sali Berishėn dhe familjarėt e tij nė gazetėn New York Times, ndėrsa solli edhe gazetarin e New York Times nė Gėrdec.

Artikulli pėr trafikun e armėve drejt vendeve nė konflikt dhe Afganistanit u botua dy ditė pas shpėrthimit. Trebicka ishte njeriu qė denoncoi edhe tė birin e Sali Berishės, Shkėlzen Berisha, si njeriu qė drejtonte nė prapaskenė biznesin familjar nė Gėrdec. Ministrat konsultonin me Shkėlzenin ēdo urdhėr, ndėrsa baxhanaku i Berishės vepronte nė punishte.

Po ashtu, pasi u nxor nga loja pėr tė mos mbajtur tė fshehtė trafikun, Kosta Trebicka denoncoi trafikun e armėve. Armėt, nė letra, konsideroheshin si tė demontuara nga Ministria e Mbrojtjes, por qė nė tė vėrtetė trafikoheshin drejt vendeve tė Lindjes, tė cilat ishin pėrshirė nė konflikte luftarake, ndėrsa ishin nėn embargon e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Informacionet e Trebickės tij ishin tė sigurta dhe tė detajuara, pasi kompania e tij bėnte riambalazhimin e municioneve kineze, duke i paraqitur me etiketė tjetėr. Por, Trebickės i hoq ky shėrbim.

Dy ministrat
Ambasada Amerikane nė Tiranė, i raportonte DASH se si ministrat punonin pėr Shkėlzen Berishėn. “Nė njė dėshmi, sekretarja e ministrit tė drejtėsisė Aldo Bumēi tregoi pėr tė paktėn dy takime mes Bumēit dhe Shkėlzenit nė 2007-ėn.

Dhe kur u pyet pėr njė letėr qė Bumēi i dėrgonte Mediut pėr aprovim tė projekt-ligjit qė do t’i hapte rrugė ēmontimeve nė Gėrdec, ajo konfirmoi qė Bumēi kishte shkruar mbi kapak “Pėr Shkėlzen Berishėn”. Pas kėsaj dėshmie, Bumēi, ende njė deputet  (dhe njė zagar sulmi i Partisė Demokratike), akuzoi ish-sekretaren e tij pėr shpifje dhe e paditi atė”, thuhet nė njė nga kabllogramet e Ambasadės Amerikane. 


dy.b/shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Anonim Keta jane vrastare e shyer nga interesi personal. Nuk ka zgjidhje pa ndeshkimin e krimit ne Gerdec dhe 21 Janarit. ko eshte "Republika e re" qe kerkon nga Qadra rikthimin e krimit.
avatar
Anonim
Highlanderi Berisha & CO jashtqitje te Kombit Shqiptar.
avatar
Anonim
Ermal Ja perfaqesuesit e denje te Republikes se Re. Vdekshi o ndyresira qe ende vazhdoni t'ia mbani kemben ne fyt ketij populli. I paharruar kujtimi i viktimave te pafajshem te Gerdecit, ne veēanti Erisonit te vogel qe iu pre jeta pa nisur ende. Uroj qe nje dite kriminelet e familjes Berisha ta vuajne kete krim qe kane bere.
avatar
Anonim
O popull ky kerkon perseri pushtet,nuk i dolen 26 te vdekur,300 te plagosur,qe vrau bashke me te birin te ndjerin TREBICKA.
avatar
Anonim
Tirona Tani bejn moral bastardet moren leket dhe jetet e fukarenjve .Por kur ske drejtesi ngelet vet gjyqesi.O Zot vdekshi mos kujtoni se shpetoni se ka dhe dit gjykimi .
avatar
Anonim
blenard pse se rrazni brenda djalin dhe berishen sken b.... ai ka ber me sh keq sesa kaq cfar prisni parolle parolle e sollo parolle
avatar
Anonim
Uf Kriminelet ne litar !
avatar
Anonim
Dajti Keto duhen djegur tamam si u dogjen 26 vete ne gerdec dhe brenda ne cadren e krimit Krimineli.Sali.Shklzen.Medi
avatar
Anonim
Rrumpalla Edhe Delijorgji qe ju si permendet fare emrin eshte treguar burre, nuk e nxorri shkelzenin, dikush thote qe Delijorgji ishte frikesuar ngaqe i vra Trebicka, por kjo ishte ne te vertet shteti qe kishte ndertuar Saliu, dhe jo me kot emeroj gjykates president prokuror pikerisht se e dinte qe do vij nje dite, por se kushte parashikuar qe do hynte ne cader per Shkelzenin😀😆
avatar
Anonim
Kaskaninio Kto kriminel jane protogonistet e cadres mbas 9 ,vjstesh. .plakat tona kur mallkonin thonin te mshift gerdeci zorret un sot themi mshift gerdeci cadren nga faqja e dheut .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 16/12/2017, VITI VII- NR.297