Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
25 Gusht 2017 - 11:07 | përditesuar në 12:05
Biznesmenėt e mermerit bėjnė
‘Kurban’ Malin e Tomorit/VIDEO
12 firma tė licencuara shkatėrrojnė malin
Masakra, mali 'zhvishet' nga mermeri
Mali i shenjtė i Tomorit gėrryhet dhe zhvatet nga bizneset e mermerit duke u lėnė nė gjendje skandaloze.
 
Kamera e REPORT TV sjell pamje qė tregojnė sesi ekskavatorė tė fuqishėm e gėrryejnė ēdo ditė malin, pėr tė nxjerrė pllakat e gurit dhe mermerit, qė mė pas dėrgohen jashtė Shqipėrisė.
 
Shfrytėzimi pa kriter, qė e ka kthyer malin nė njė gurore tė stėrmadhe, ka shkatėrruar sipėrfaqe tė tėra, duke shkaktuar njė katastrofė tė madhe ekologjike. 

 
12 firma tė licencuara shkatėrrojnė malin
Report Tv ka mėsuar se rreth 12 firma kanė marrė licencėn nga Ministria e Mjedisit pėr shfrytėzimin dhe nxjerrjen e pllakave tė gurit. Por siē duket nga pamjet asnjė kompani nuk e kanė zbatuar urdhrin qė mali duhet tė rehabilitohet.
 
Edhe pse ėshtė Mali i Tomorit ėshtė shpallur zonė e mbrojtur, ky biznes qė po zhvillohet nė mėnyrė tė pakontrolluar ka krijuar dėme tė pariparueshme pėr zonėn.
 
Nuk dihet nėse Ministria e Mjedisit ka parė nga afėr sesi kryhet procesi ‘zhveshjes’ sė Malit tė Tomorit, ku sa mė parė duhen marrė masa pėr parandalimin e shkatėrrimit.
dy.b/shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Qytetari Aedin Kryeministri Rama! Cpo ndodh me ekologjin shqiptare.Ne fushate premtoj se tepsit dhe kusit dote cohen per skrap.Te coje paradrejtesis dhe ata qe po grryjn shqiperin!
avatar
Anonim
LSI HAJDUTĖRI Xhambazėt dhe HAJDUTĖT e LSIsė duan ta Djegin Shqipėrinė mbasi e Zhvatėn dhe Grabitėn , e shitėn tek Fqinjėt Jugorė Detin JON dhe Territore ( gjoja Varreza Greke) qė nuk ekzistojnė!!!! Dhe si tė mos mjaftonin gjithė kėto Krime dhe Tradhti tani Grryejnė Malet me Eskavatorē dhe Djegin PYJET sepse nuk e kapėrdinin dot humbjen e Zgjedhjeve!!! HAJDUTĖT e LSIsė pėrpara Drejtėsisė sė RE , sa mė shpejt tė jetė e mundur.
avatar
Anonim
shqipetari Haaaaa pyesni me mire monen ose liken se dora e tyre eshte
avatar
Anonim
Edi Kete zone e ka LSI e cfare prisni,duhen leke per xhepin dhe PARTINE !!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15