Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:33 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet NGA ADRIATIK DOĒI
13 Gusht 2017 - 07:51 | përditesuar në 07:55
Drejtėsia e re, si do gjurmohen
paratė e fshehura jashtė
Gjurmimi dhe identifikimi i parave dhe pasurive tė paluajtshme, tė fshehura jashtė vendit, nga radhėt e zyrtarėve tė niveleve tė ndryshme apo njerėzit e botės sė krimit, do tė jetė njė nga sfidat kryesore pėr institucionet e reja anti-korrupsion, qė do tė ngrihen nė vjeshtė (Byroja Kombėtare e Hetimit, Prokuroria e Posaēme dhe Gjykata Speciale).

Emrat e pushtetarėve dhe ish-pushtetarėve shqiptarė, shumat e parave tė fshehura nė parajsa fiskale dhe mėnyra e kamuflimit tė pasurive tė paligjshme, vijon tė mbetet e mbuluar nga njė mjegull misteri. Megjithatė, ligjit pėr ngritjen e institucioneve tė reja anti-korrupsion synon qė ta adresojė kėtė fenomen, me anė tė disa parashikime konkrete.

Pėr kėtė qėllim, ligji pėr SPAK parashikon ngritjen e dy sektorėve tė posaēėm pėr gjurmimin dhe hetimin e pasurive tė personave nėn hetimin, Sektorin pėr Bashkėpunimin Ndėrkombėtar dhe Hetimet e Pėrbashkėta dhe Sektorin e Hetimit Financiar.

Ekipet e pėrbashkėta hetimore me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe vendet e Bashkimit Evropian do tė kenė nė fokus rreth 20 vepra penale tė korrupsionit, tė cilat janė nė kompetencė tė Prokurorisė Speciale dhe Byrosė sė Hetimit. Ky sektor do tė caktojė anėtarė shqiptarė nė strukturat e pėrbashkėta hetimore, tė krijuara nė bazė tė njė marrėveshjeje ndėrkombėtare ose nė bazė tė njė marrėveshje pėr njė rast konkret, me qėllim hetimin, ndjekjen penale apo pėrfaqėsimin nė gjyq tė veprave penale tė parashikuara nga neni 75/a i Kodit tė Procedurės Penale, nė njė ose mė shumė shtete tė tjera.

Ekipet e pėrbashkėta hetimore do tė bazohen nė konventat ndėrkombėtare, konkretisht, nė nenin 13 tė Konventės sė Bashkimit Evropian pėr Ndihmėn e Ndėrsjelltė Ligjore si dhe nė nenin 19 tė Konventės sė OKB-sė, kundėr Krimit tė Organizuar Transnacional (“Konventa e Palermos”). Ndėrsa Sektori i Hetimit Financiar nė Prokurorinė e Posaēme verifikon mjetet financiare dhe pasuritė e personave nėn hetim dhe raporton rezultatet te prokurori i posaēėm kompetent.

Hetimet brenda vendit
Sa i takon pasurive brenda vendit, sipas ligjit, bankat e nivelit tė dytė dhe subjektet e tjera qė ushtrojnė aktivitete bankare dhe financiare janė tė detyruara tė japin informacion mbi depozitat, llogaritė dhe transaksionet e kryera nga personat qė do tė hetohen.

Institucionet e kontrollit do tė kenė akses tė pakufizuar nė tė dhėnat mbi marrėdhėnie tė mundshme biznesi, veprimtari tregtare ose veprimtari tė tjera profesionale si dhe nė tė dhėnat qė provojnė ekzistencėn e parave fizike ose mjeteve apo instrumenteve tė tjera tė tregut tė parasė dhe/ose tė pagesave.

Institucionet qė do tė angazhohen
Pėr gjurmimin e parave tė pista tė fshehura nė parajsat fiskale do tė angazhohen, sipas rasteve, Prokuroria e Posaēme, Byroja Kombėtare e Hetimit, Seksioni i Hetimit Financiar pranė Prokurorisė sė Posaēme, Inspektoriati i Lartė i Deklarimit dhe Kontrollit tė Pasurive, Ministria e Drejtėsisė, Drejtoria e Pėrgjithshme e Parandalimit tė Pastrimit tė Parave dhe shėrbimet informative, kryesisht Shėrbimi Informativ Shtetėror. Institucionet do tė asistohen me ekspertėt tė financave, llogaritarė, juristėt, pėrkthyes si dhe nga hetues nga SHBA-BE, tė cilėt do tė jenė pjesė Operacionit Ndėrkombėtar tė Monitorimit.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
emigranti parate e politikane jane neper valixhe ne shtepite e tyreose kane blere shtepia restorante ne emer te fisit vetem pasuria e saliut Metes Fullanit e ministrave shkon miliarda euro qe ato leke pensini me i vogel te jete 200 mije leke te vjetra Femijet e saliut jane militdera dhe ate coin e kane 50.50 me ulajn vilat e zamir manes jane gjysmst te zeni berishes e miliona e miliona
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63