Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
24 Gusht 2017 - 10:35 | përditesuar në 10:43
FOTO/ Masakėr nė Malin e
Tomorit, 'zhvishet' nga mermeri
Biznesi i nxjerrjes dhe pėrpunimit tė gurit kėrcėnon Malin e Tomorit. Kompanitė vijojnė qė tė shfrytėzojnė guroret e mermerit, tė cilat konsiderohen si minierat e arit tė malit tė Tomorit.
 
E ndėrsa kurbani pėr festėn kėtė vit nė Malin e Tomorit kishte ndryshim nga vitet e tjera, pasi ishte brenda duke shmangur therjet jashtė, tashmė denoncohet njė tjetėr masakėr, rrezikun qė po i kanoset Malit tė Tomorit, pasi po ‘zhvishet’ nga mermeri.
 
Avokati Idajet Beqiri denoncon kėtė masakėr qė po ndodh nė Malin e Tomorit, ndėrsa kėrkon qė tė merren masa nga qeveria pėr ta parandaluar, pasi nė tė kundėr banorėt e zonės duhet tė ngrihen pėr tė mbrojtur thesarin e tyre.
 
Mali i Tomorit, kjo pasuri nga mė tė ēmuarat e vendit, e shpallur si Zonė e Mbrojtur nga shteti, pėr shkak tė vlerave tė mėdha qė bartė, ekologjike po dhe po, por edhe vlera tė pallogaritshme historike, si Mal i Dodonės Pellazgjike dhe i Abaz e Aliut, vazhdon tė masakrohet prej babėzitjes kriminale tė njė grushti njerėzish me pushtet tė lartė, tė cilėt kanė futur nė tė gjitha faqet e Malit hordhitė indiane dhe po i rrėmbejnė mermerin qė ai ka brenda.
 
Miliona euro po i pėrvetėsohen shqiptarėve nė pėrgjithėsi dhe Tomorricarėve nė veēanti prej disa barkshaptorėve tė pangopura, tė cilėt e kthyen Malin e Tomorrit nė ēifligun e tyre, duke ia pėrvetėsuar me dhunė popullit
” shkruan ai nė Facebook.
 
Firmat qė nxjerrin gurė dekorativė nė malin e Tomorit prej vitesh vijojnė qė tė shkaktojnė njė dėm kolosal.


STATUSI I IDAJET BEQIRIT
Masakėr e vėrtetė nė Malin e Tomorrit dhe mbi gjithė Tomorricėn...
Kishim vite pa e parė Tomorricėn, kėtė Krahinė nga mė tė mėdhat e Skraparit, me njė histori fantastike, me kontribute tepėr tė mėdha nė tė mirė tė Shqipėrisė. Krahinė qė ka nxjerrė figura tė shquara kombėtare, krahinė e kulturės dhe traditave tė shkėlqyera... Mali i Tomorrit, kjo pasuri nga mė tė ēmuarat e vendit, e shpallur si Zonė e Mbrojtur nga shteti, pėr shkak tė vlerave tė mėdha qė bartė, ekologjike po dhe po, por edhe vlera tė pallogaritshme historike, si Mal i Dodonės Pellazgjike dhe i Abas e Aliut, vazhdon tė masakrohet prej babėzitjes kriminale tė njė grushti njerėzish me pushtet tė lartė, tė cilėt kanė futur nė tė gjitha faqet e Malit hordhitė indiane dhe po i rrėmbejnė mermerin qė ai ka brenda. Miliona euro po i pėrvetėsohen shqiptarėve nė pėrgjithėsi dhe Tomorricarėve nė veēanti prej disa barkshaptorėve tė pangopura, tė cilėt e kthyen Malin e Tomorrit nė ēifligun e tyre, duke ia pėrvetėsuar me dhunė popullit.
 
Dhe nė saj tė kėsaj veprimtarie kriminale dhe tė kėsaj masakre ekologjike Tomorrica ka mbetur pa ujin e florinjtė qė kishte pėr popullin, bagėtinė, bujqėsinė dhe frutikulturėn, sepse ėshtė prishur struktura e rezervuarėve burimėmbajtės, tė cilat furnizonin me ujė burimi gjatė gjithė periudhės vjetore, thuajse gjysmėn e fshatrave tė Skraparit, nga tė gjitha faqet e Malit. Pėr shkak tė prishjes sė strukturės sė Malit me gėrmime, me mina e me makineri tė rėnda, ujė i shiut dhe bora qė shkrinė, nuk krijojnė mė xhepa burimore rezervuarėsh pėr tė mbajtur konstant furnizimin e burimeve tė ujit, por ikin rrufe posht nė lumin e Tomorricės dhe derdhen nė det! Ēezmat e Tomorricės janė tharė. Populli i krahinės duke mbetur pa ujin e bekuar qė kishin, mbetėn edhe pa bagėti, pa bujqėsi, pa frutikulturė, pa jetė!
 
Ajo qė e bėnė mė dramatike gjėndjen ėshtė rruga automobilistike qė lidh fshatrat e Tomorricės me qėndrėn e Bashkisė Skrapar. Nė kohėn e Zogut dhe mė pas gjatė periudhės sė komunizmit, kjo rrugė ka qėnė si dita me natėn nga tė qėnurit e saj katastrofė sot. Kriminelėt shqiptar dhe pushtuesit indian qė pėrvetėsojnė mermerin e Tomorrit, nė vėnd qė fitimin e vėtėm njė muaj t'a investojnė pėr ndėrtimin e rrugės Ēorovodė-Gjerbės, me makineritė e rėnda dhe inertet qė krijojnė, e kanė kthyer kėtė rrugė si nė mesjetė, duke e bėrė tė gjithė Zonėn e Tomorricės tė pabanueshme. Vėtėm njė shėmbull: Nga 240 familje qė ka patur fshati i Zaloshnjes, vetėm 30 familje kanė mbetur sot! Edhe mė dramatike ėshtė gjėndja nė tė gjitha fshatrat e tjera tė Tomorricės!
 
Populli i Tomorricės, ata qė jetojnė nė mesjetėn e atjeshme, por edhe tė larguarit nga halli i madh qė u krijoi dhe u krijon shteti i tyre duke i mbuluar me varfėri, ashtu siē u theksua edhe nė Kuvendin e brezave tė Zaloshnjes nė 20 gusht 2017, presin shumė dhe shpejtė nga Qeveria Rama 2 qė tė ndali masakrėn mbi Malin e Tomorrit, t'ia kthejė atė popullit tė Tomorricės dhe tė gjithė Shqipėrisė, t'u heqi monopolin atyre pak pushtetarėve kriminel tė cilėt kanė vite qė pėrfitojnė miliona euro prej kėsaj masakre dhe tė largojnė pushtuesit grabitqarė nga Mali i Tomorrit.
 
Nėse kjo situatė kriminale nuk ndalet nga Qeveria Rama, populli i Tomorricės, e ka tė drejtėn me pashė qė tė vėrė nė veprim pėrvojėn historike trimėrore nė mbrojtjen e supervlerės kombėtare tė Malit tė Tomorrit.

Pėrmes fotove shikoni si ka qėnė dhe si ėshtė katandisur Mali i Tomorrit!

 
 

dy.b/shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
xXx Pyesni Ilir Terroristin per kete masaker...
avatar
Anonim
Qoqja Me falni ,mali I TOMORIT ,APO MALI I ILIRIT .
avatar
Anonim
Tomorri Te pakten ata e nxjerrin lekun me djersen e ballit pa "zhveshur" njerezit nga leket si ju avokatet !
avatar
Anonim
iriu Kush Ata? LIKE LSI-ja? se ai e plackiti kete zone.
avatar
Anonim
Tomorri Sigurisht e kisha fjalen per ata qe punojne , jo ata qe vjedhin me LSI ne krye
avatar
Anonim
Carrara Injoranca e ketij avokati eshte e frikshme . Nuk e kuptoj pse ne Shqiperi duhet te shkruash per nje fushe qe as nuk e njeh. Mali i Tomorrit nuk mund te lzhvishet" nga mermeri pasi gelqeror eshte vete perberja e tij dhe si mendon ky avokat te shfrytezohen pasurite natyrore ?
avatar
Anonim
Cepanlliu Nxori like floriri ca para, tani radhen e ka mali I gostenckes leshnjes te cilin e ka privatizuare z. President like, keshtu qe malet jane private dhe mund te bejne pronaret cfar te duane.
avatar
Anonim
jer E si do katandiset thuaj
avatar
Anonim
polio Mire e ke po kush te degjon Populli vuan , pushtetaret pasurohen . Vuan per buken e gojes populli i Skraparit dhe gjithe ajo miniere ari shfrytezohet nga ata qe po e varferojne cdo dite e me shume kete popull dhe nuk ve dore njeri (se e ka i pasuri se po te ishte ndonje tjeter as qe behej fjale per ta shfrytezuar . Fjala bie gjithmone ne keto raste ne vesh te shurdher
avatar
Anonim
PP Si shum te tjera edhe ky mal smund te rrinte pa u shkaterruar.I ka rezistuar miljona vjeteve dhe smundi me rezistuar 25 vjet.Paska qene shum i dobet!!!!!!!!!!!!!!!!!.
avatar
Anonim
Tosun kovacaj Me vjen keq per mos informimin tuaj ....jam damord me shqetesimin tuaj por nuk ka lidhje me tomorricen gurorja e pllakave qe ngjitet nga policani per ne vendin e bekuar nga ABAS ALIU mundesisht te behet rregullimi dhe mirembajtja e rruges .....mermeri eshte ne DEVRI SKRAPAR
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15