Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga ELTON QYNO
02 Nentor 2013 - 05:28
Vlorė, INUK pezulloi pallatin
e Bashės vetėm pėr 2 muaj
Vodhi detin e Vlorės, fotot satelitore/ VIDEO
VLORE- Vetėm dy muaj janė pezulluar ndėrtimet nė kompleksin “Jon” dhe se njė vendim i tillė ėshtė marrė nga INUK. Pas kėtij vendimi asnjė institucion nuk ka reaguar, ndėrkohė qė inspektorė tė INUK nė atė periudhė, shprehen se e kanė pasur tė pamundur tė ēajnė situatėn dhe pėr pasojė i janė drejtuar prokurorisė me kallėzim penal.
 
Ndėrtimi i kompleksit “Jon” brenda ujėrave tė detit “Jon”, nuk ka hasur asnjė pengesė nga institucionet qė kanė pėr detyrė, kontrollin nė teren tė objekteve pa lejė. Qoftė, policia bashkiake por edhe Inspektoriati ndėrtimor nė bashkinė e Vlorės, nuk kanė bėrė asnjė gjė, veēse kanė qėndruar duke parė nė mes tė ditės teksa pallati ngritehej nga kati nė kat. I vetmi institucion qė ka marrė masa konkrete pėr bndalimin e punimeve nė kohėn e fillimit tė punės, ka qėnė INUK, ku njė burim i lartė pranė kėtij institucioni pohoi pėr gazetėn Shqiptarja.com, se nė kohėn kur ėshtė konstatuar objekti qė po dilte mbi sipėrfaqen e tokės, janė marrė masa pėr pezullimin e punimeve. Njė masė e tillė ėshtė bėrė pėr njė periudhė kohe dy mujore, por qė nė fakt sėrisht situata ka dalė jashtė kontrollit, duke bėrė qė ndėrtimi nga kompania “G.B.A Konstruksion” tė vijojė me ritme tė shpejta duke mos u ndalaur prej askujt.

DY MUAJ PEZULL
Vetėm dy muaj janė pezulluar ndėrtimet nė kompleksin “Jon” dhe mė pas situate sėrisht ėshtė kthyer nė gjėndje qė ka qėnė. Nga sa mėsohet kėtė vendim e ka marrė INUK ku pas debateve tė shumta dhe pėrplasjeve fizike me ndėrtuesit ėshtė marrė vendimi pėr pezullimin e punimeve me qėllim, dhėnies kohė dhe tė institucioneve tė tjera, pėr tė reaguar. Por afati dy mujor ka pėrfunduar dhe sėrisht ēėshtja ka vijuar, ku makineritė dhe puntorėt e kompanisė G.B.A Konstruksion punonin me ritme tė shpejta.

Ndėrkohė qė sėrisht pas kėsaj, inspektorėt e asaj kohe tė INUK, kanė shkuar sėrisht nė kantierin e ndėrtimit, por kėtė rradhė janė pritur nga pėrfaqėsuesit e pallatit, tė cilėt kanė dalė me lejen e ndėrtimit tė miratuar nga bashkia. Pas kėsaj inspektorėt e INUK janė ndjerė tė pafuqishėm pėr tė ēarė situatėn nė teren dhe mė pas kanė vendosur tė ēojnė nė prokurorinė e Vlorės, materialin kallėzuaes duke denoncuar si shkelje flagrante tė ēdo ligji dhe rregullore urbanistike.

SPECIALISTET: TE PRISHET
Ish-inspektorė tė INUK, specialistė urbanistike dhe inxhinierė ndėrtimi janė tė mendimit se pallati nė pronėsi tė Xhafer Isufit, vjehrit tė Lulzim Bashės, duhet tė prishet. Kjo pasi sipas tyre, ajo ėshtė shkelja mė flagrante qė ėshtė bėrė nė ndėrtimet nė Vlorė, duke i zėnė frymėn njė qyteti tė tėrė, me mbi 100 mijė banorė. Objekti sipas specialistėve ėshtė ndėrtuar nė njė teren qė konsiderohet si pasuri kombėtare, dhe pėr pasojė nuk duhet tė ekzistojė mė nė atė vend. Pallati nė fjalė jo vetėm qė ka prishur bregdetin e Vlorės, por njėherėsh ka hyrė dhe rreth 1.5 apo 2 metra nė rrugėn nacionale “Alesandėr Moisiu” qė tė ēon nė tunelin e “Ujit tė Ftohtė”. Ekspertėt shkojnė akoma dhe mė tej, duke pohuar se prishja e tij dhe rehabilitimi i zonės, do ishte vendimi mė i drejtė, pėr tė rikthyer ekzistencėn e ligjir ndaj barabarizmave tė ndėrtimit vend e pa vend.
 
Shkrimi u publikua sot (2.11.2013) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ciu po kush tjeter pervec klanit te lulit mund ta thyente me fort ligjin se te tjeret. keta plehra shyqyr qe iken nga karriget se shqiperia do perfundonte invalide nga keta te papergjegjshem. ka guxim e del si i paster e flet ne televizione na tregon perralla sikur nuk e kane marre vesh se me harbuterine e tyre nuk do me njeri me i pa me sy. dhe keto pronat e tyre te paligjshme duhet te prishen menjehere dhe pasurite e shqiperise qe kane perfunduar ne xhepat e klanit berisha duhet te konfiskohen
avatar
Anonim
Kafsha jo vetem te prishen, por te burgosen ata pushtetare qe kane vepruar keshtu dhe tu merret pasuria.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38