Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga SONILA ISAKU
19 Janar 2014 - 07:39
ISKSH: “Ilaēet me rimbursim
ja kategoritė qė pėrfitojnė”
Mungesat pėr gjak, donatorė me pagesė
TIRANE- Pacientėt pritet tė kenė njė sėrė pėrfitimesh pėrgjatė kėtij viti dhe ato kanė tė bėjnė konkretisht me uljen e ēmimit tė barnave, mė shumė medikamente tė rimbursueshme pėr pacientėt, regjistėr online si dhe check up-i qė do tė nisė pėr popullatėn nga 40 deri nė 64 vjeē. Por si do tė funksionojnė kėto? Drejtori i ISKSH-sė, Astrit Beci nė njė intervistė pėr “Shqiptarja.com” tregon reformėn qė pritet tė zhvillohet nė parėsor por edhe nė spitale.
 
Jemi nė fillim viti por edhe pak muaj pas marrjes sė njė mandati qeverisės, cilat janė objektivat tuaja pėr 2014?
Ne synojmė tė kthejmė faqe nė financimin e shėrbimeve spitalore, duke hartuar dhe matur paketat e para tė shėrbimeve, tė cilat mė pas do tė ofrohen pėr popullatėn si nė shėrbimin publik ashtu edhe nė atė privat. Bėhet fjalė pėr paketat e plota tė kardio-kirurgjisė invazive, dializėn, transplantit tė veshkave dhe implantit koklear te fėmijėt qė nuk dėgjojnė, qė pritet tė jenė gati nė fund tė marsit. Ėshtė e rėndėsishme tė theksojmė se, hartimi i kėtyre paketave, do tė bėjė tė mundur qė, buxheti tė ndjekė pacientin dhe nevojat reale.

Njėherėsh, do tė nxitet konkurrenca, pasi kėto shėrbime do tė ofrohen si nė sektorin publik ashtu edhe nė atė privat. Por blerja e kėtyre shėrbimeve, do tė jetė dhe kosto-efektive. Njė tjetėr objektiv ėshtė dixhitalizimi nė sektorin e shėndetėsisė. Nė kuadėr tė programit tė Qeverisė pėr ngritjen e njė sistemi unik dixhital shėndetėsor, jemi duke punuar pėr njė projekt tė rėndėsishėm, atė tė zėvendėsimit tė  Librezės sė Shėndetit me kartėn e shėndetit (apo certifikatėn shėndetėsore).

Gjithashtu, tjetėr ndryshim pėr rritjen e cilėsisė, ėshtė pėrmirėsimi i teknologjisė sė informacionit, nė funksion tė forcimit tė sigurisė sė tė dhėnave. Do tė forcohet lufta kundėr fenomeneve abuzive nėpėrmjet shkėmbimit elektronik tė tė dhėnave me institucionet e tjera si dogana, tatime, gjendja civile etj. Do tė krijohet gjithashtu, regjistri online i tė siguruarve dhe gradualisht, do tė shtrihet regjistri elektronik i pacientėve nė nivel mjeku.

Gjithashtu kėtė vit do tė kemi njė pėrmirėsim dhe zgjerim tė listės sė barnave tė rimbursueshme. Prioritet gjithashtu ėshtė realizimi njė check up bazik pėr popullatėn, si njė ndėr premtimet e vitit 2014 tė Qeverisė sė Kryeministrit z. Edi Rama.

Me heqjen e TVSH-sė tek barnat a pritet tė ketė njė ulje tė ēmimit  tė tyre dhe kur do tė ndodhė kjo?
Heqja e TVSH-sė apo taksės pėr barnat, do tė hyjė nė fuqi mė datė 1 prill, kohė nė tė cilėn presim tė hyjė nė fuqi edhe lista e barnave tė rimbursueshme. Me heqjen e TVSH-sė si dhe pas procesit tė negocimit tė ēmimeve tė barnave, ne presim njė ulje tė ēmimit tė barnave duke filluar nga 1 prilli i vitit 2014. Falė punės serioze tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, negocimi i ēmimit tė barnave kėtė vit, do tė sjellė njė ulje sinjifikative tė ēmimeve.

Ēdo pranverė Ministria e Shėndetėsisė sė bashku me ISKSH pas konsultimeve pėrcaktojnė edhe barnat qė do tė hyjnė si risi nė listėn e ribmbursimit. Kėtė vit kush do tė ketė prioritet?
Aktualisht jemi nė procesin e diskutimeve pėr listėn e re tė barnave tė rimbursueshme tė vitit 2014, e cila pritet tė ketė pėrmirėsime, me shtim tė barnave tė reja dhe atyre alternative. Gjithashtu pėrmirėsime do tė ketė nė kufizimet e listės lidhur me diagnozat, grupmoshat, sasitė e barnave etj. Nė fokus do tė jenė tė sėmurėt qė vuajnė nga sėmundje me rrezikshmėri tė lartė pėr jetėn, nga sėmundje qė shkaktojnė invaliditet, nga sėmundje kronike me dekurs tė zgjatur duke synuar ne uljen e shkallės se kronicizimit, me pak komplikacione dhe pėrmirėsim tė cilėsisė sė jetės pėr kėta tė sėmurė. Gjithashtu kategoria e grave nė pėrgjithėsi dhe ajo e grave shtatzėna nė veēanti dhe ajo e fėmijėve.

Gjatė kėsaj periudhe ju keni kryer njė audit nė pjesėn mė tė madhe tė institucioneve shėndetėsore, ēfarė ka rezultuar?  Aktualisht ne kemi intensifikuar kontrollet nė tė gjitha subjektet farmaceutike me kontratė. Edhe kontratat e kėtij viti janė pėrmirėsuar, duke i parė subjektet farmaceutike si partnerė, por njėherėsh, janė forcuar masat nė raste abuzimesh. Nga kontrollet e fundit nė Tiranė, ėshtė ndėrprerė kontrata me njė depo farmaceutike pėr shkelje nė lidhje me gjendjen e deklaruar tė barnave si dhe ėshtė marrė masė administrative nė vlerėn 1 971 611  leke.

Ndėrkohė qė 3 raste abuzimi me barnat janė dėrguar nė Prokurori pėr ndjekje penale. Gjithashtu nė Vlorė, pėr rimbursim tė padrejtė tė barnave tė listės dhe pėr mosrakordim faturave tė hyrje-daljeve tė barnave tė rimbursueshme, janė marrė masa pėr 9 farmaci nė vlerat: masė shpėrblim demi nė total nė vlerėn  324 288.6 lekė, masė administrative, kusht penal nė total nė vlerėn 30 000 lekė, masė administrative, gjobė nė total nė vlerėn 49 000 lekė.
 
Shkrimi u publikua sot (19.01.2014) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com
)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
I verteti More se eshte turp, cfare po negociohet dhe me ke cmimi i barnave? MSH mund te negocioje marzhin e fitimit me importuesit, por jo cmimin Cif. Ai duhet marre institucionalisht nga partneret legjitim te vendeve te origjines, Kjo eshte e vetmja zgjidhje institucionale permanente. Cdo gje tjeter eshte demagogji dhe eksperiment me shendetin dhe financat e konsumatoreve. Nuk mund te vihen tabela " Sales" neper farmaci sepse ne rradhe te pare jane institucione shendetesore, pastaj tregtare! LSI nuk heq dore nga monopoli i saj ne industrine gjigande te shendetesise dhe kjo do e coje ministrin ne deshtimin dhe degradimin e sistemit. Sipas kesaj llogjike qeveria duhet te negocioje edhe cmimin e bukes, vajit, vezeve dhe gjithe artikujve te shportes me importuesit.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170