Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga GENTIANA HAXHIU
10 Shtator 2013 - 16:20
Kritere tė reja pėr punėsimin
e mėsuesve, i pėrzgjedh bordi
TIRANE - Pėr kėtė vit tė ri arsimor, pėrzgjedhja e mėsuesve dhe e drejtuesve tė shkollave do tė bėhet nga bordi drejtues nė secilin prej institucioneve arsimore. Ky kriter pėrcaktohet nė Ligjin e ri tė Arsimit Parauniversitar, i cili ka hyrė tashmė nė fuqi.

Sipas Jovan Kristiqit, kėshilltar nė Ministrinė e Arsimit, kjo mėnyrė e re do tė sjellė edhe pėrmirėsimin e sistemit parauniversitar. Ndėrkaq, Kristiqi nuk lė pa theksuar faktin se tė gjithė ata studentė qė mbarojne njė shkolle pa master dhe pa praktikė profesionale, nuk do kenė mundėsi tė ushtrojnė profesionin e mėsuesit.

Ai shprehet: "Pėr herė tė parė kėtė viti ka hyrė nė fuqi Ligji i ri pėr Sistemin Parauniversitar. Nė ligj tregohen qartė pėrzgjedhja e drejtorit dhe e mėsuesve tė shkollės; nė ligj dominojnė 2 cilėsi kryesore: sė pari, shkėputja nga emėrimet politike dhe sė dyti, transparenca e emėrimeve.

Pėr shembull, pėr emėrimin e drejtorėve, ngrihet njė komison i posaēėm. Ata nuk emėrohen mė nga Drejtori i Arsimit, qė vendoste se cili do tė ishte drejtori, por meren nga njė komision i posaēėm qė pėrbėhet nga 5 vetė: Njė pėrfaqsues i pushtetit vendor, kryetari i bordit tė shkollės dhe kryetari i kėshillit tė prindėrve e njėkohėsisht, edhe 2 mėsues tė shkollės.

Pėr sa i pėrket mėsuesve, edhe ata zgjidhen mė tė njėjtin komision, ku mė pas, nga tė dhėnat qė i jep komisoni, vendoset pėr emėrimin e mėsusesit.

Nė kėtė ligj ka dhe kapituj tė veēantė pėr kualifikimin e mesuesve. Duhet tė jetė e qartė pėr tė gjithė mėsuesit e rinj, qė nuk do tė mund tė ushtrojnė profesionin e tyre nėse nuk kanė diplomė masteri dhe praktikė profesionale njėvjeēare. Kjo ėshtė njė risi e re dhe reformė e re qė ka zėnė vend nė ligj,"- pėrfundon Kristiqi.

Por,  edhe pse pak ditė na ndajnė nga fillimi i viti tė ri shkollor, duket se disa shtėpi botuese nuk respektojnė rregullat pėr furnizimin me libra, nga ku, sipas Kristiqit, do tė meren masa duke i zėvendėsuar me shtėpi tė tjera botuese.

Mė 16 shtator, nė tė gjithė vendin nis viti i ri akademik pėr 600 mijė nxėnės tė sistemit parauniversitar nė shkollat publike

Redaksia online
(ar.sh/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mimoza por kur do te vije fundi i abuzimeve dhe kur do behet drejtesi ne emerime dhe objektivitet,kur do te mirarohen shkallet e karrieres se mesuesit apo hiq e ve ne nivel drejtimi shkolle sa here nderron politika dhe vetem ke do ajo dhe jo meritokracia!?
avatar
Anonim
Era Shpejt u kujtuan keta per miratimin e ligjit per emerimet e mesuesve dhe drejtuesve te shkollave ne arsimin parauniversitar.Sepse deri para fushates duhej patjeter te ishe me teser partie te PD te torturoje mesuesit qe i kishte perjashtuar partia pushtet dhe ishe mesuesi dhe drejtuesi me korrekt dhe njekohesisht me i vleresuar.....nga perfaqesuseit e Drejtorive Arsimore qe ishin kthyer ne organizata partie
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15