Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
16 Korrik 2017 - 12:47 | përditesuar në 13:29
Plazhet/Privatėt s'respektojnė
kontratėn pėr rojet bregdetare
Ligji, bizneset detyrohen tė caktojnė roje
4 pushues humbėn jetėn dje nė Vlorė
Tė gjitha subjektet private qė shfrytėzojnė vijėn bregdetare e kanė tė detyrueshme nė kontratė pėr tė garantuar sigurinė e pushuesve duke vendosur kulla vrojtimi dhe tė kenė roje plazhi.

Por vihet re se asnjė prej subjekteve qė ka marrė tė drjetėn e shfrytėzimit nuk e respekton kontratėn.

Pėrballė kėsaj shkelje edhe pushteti vendor nuk reagon, duke lejuar qė tė rriten gjasat pėr ngjarje tragjike si ditėn e djeshme nė Vlorė ku 4 pushues humbėn jetėn.

Ky fenomen shqetėsues ėshtė prezent edhe nė plazhin e Shėngjinit, ku 80 pėr qind e vijės bregdetare menaxhohet nga privati. Madje pėr kėtė problem ėshtė nė dijeni edhe Bashkia e Lezhės, e cila vetėm pas kėtyre ngjarjeve ka ngritur njė grup kontrolli pėr tė marrė menjėherė masat dhe pajisjen e plazheve me roje bregdetare.

Kreu i Njėsisė Administrative tė Shėngjinit, Tonin Uldedaj thotė se nė kontratėn e firmosur janė tė percaktuara detyrimet e privatėve, por kjo nuk ėshtė respektuar. 

Qė nga nisja e sezonit turistik e deri mė tani nė bregdetin e Shėngjinit janė shėnuar dy vktima si pasojė e mbytjes nė det, ndaj dhe vendosja e kullave tė vrojtimit ėshtė mjaft e demosdoshme, kjo duke iu referuar dhe faktit se numri i pushuesve ėshtė gjithnjė nė rritje.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Punonjes administrate GABIMI NDREQET ME PAGESE MINIMUMI 2 miljon Euro FAI ESHTE KOMPLET I QEVERISE QE NUK USHTRON KONTROLLE PER PRIVATET QE PERDORIN PLAZHIN DHE PO QE PLAZH PUBLIK QEVERIJA DUHET TE PERGJIGJET PER HUMBJEN E JETES TE QYTETARIT RAMA FLET PER SHTET KY ESHTE SHTETI E BERE GABIMIN PAGOJE PARA OSE BURG . NGUSHELLIME familjeve
avatar
Anonim
Maloku dixhital Kini kujdes Saliun se ai sdi dhe not...
avatar
Anonim
Uje uje Coni ore Edi RAMA dhe Veliajn te bejne edhe rojen dhe fushaten. Oh harrova qe fushata mbaroi.Jo !! Filloi ajo per kryekar bsshkie...TIRONA U DREQ, nxitoni per Vloren. Xhvasni ndonje toke shtet buze detit dhe ndaloni mbytjet ne det .Te pakten te jene nen mesataren europiane nen 7 turiste cdo dite. ...Edi ne Trieste tha Se kemi bere perparime. Hahn tha -Shqiperia ne rrotullimin e duhur.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Historia e Griseldit, pėr njė ėndėrr duhet tė ngulmosh 4 herė
Hoxha: Vettingu “ok” ndëshkoni drejtorat mos i bëni amnisti
‘5 Pyetjet’ Paloka: SHBA-BE na kėrcėnuan qė tė hyjmė nė zgjedhje
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/09/2017, Viti VII - NR.226