Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
30 Janar 2014 - 16:23
Shijak, arrestohet i shumėkėrkuari
i organizatės “Kanun”, Rudin Ēalliku
SHIJAK - I kėrkuari nga drejtėsia italiane si pjesė e organizatės sė njohur si “Kanun”, Rudin Ēalliku ėshtė arrestuar ditėn e sotme nė Shijak.

Ndaj 40-vjeēarit Ēalliku ishte lėshuar njė urdhėr-arresti ndėrkombėtar nga Gjykata e Genovas nė Itali, pasi ėshtė ėshtė akuzuar pėr njė sėrė veprash tė rėnda penale nė Itali, si "trafik femrash", "trafik droge", "organizatė kriminale" etj.

Sipas Policisė sė Shtetit, Rudin Ēalliku, banues nė Shijak, ishte shpallur nė kėrkim nga "Interpol Roma", pasi autoritetet gjyqėsore tė Genovas nė Itali kishin lėshuar ndaj tij njė urdhėr-arresti qė nė datėn 18 mars 2002.

Ndėrkohė qė zyra qendrore Kombėtare "Interpol Tirana" kishte marrė njoftim nė datėn 26 qershor 2012

Ai akuzohej pėr veprat penale "trafik droge", "tentativė vrasjeje" dhe "pjesėmarje nė organizata kriminale mafioze".

Sipas Policisė sė Durrėsit, maksimumi i dėnimit pėr veprimtarinė kriminale nė fjalė arrin nė 24 vjet burgim.

Ndėrkohė bėhet e ditur se Drejtoria e Policisė sė Qarkut tė Durrėsit, ėshtė duke bėrė procedurat me qėllim ekstradimin e 40-vjeēarit Rudin Ēalliku drejt Italisė.

Redaksia Online
(bg/shqiptarja.com)

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170