Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:50 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
05 Dhjetor 2014 - 10:24
Shkarkohen krerėt e Regjistrimit
tė Pasurisė Tiranė-Vlorė-Lushnje
TIRANE - Ankesat e shumta tė mbėrritura nė adresė tė ministrit tė Drejtėsisė Nasip Naēo, pėr disa kryetarė tė hipotekave, kanė detyruar ministrin tė ndėrmarrė njė vendim tė menjėhershėm, duke shkarkuar drejtorėt e Tiranės, Vlorės dhe Lushnjės. Vendimi pėr shkarkimin e tyre ėshtė marrė ditėn e djeshme, duke larguar nga detyra tre drejtuesit pasi njė lumė ankesash kishin mbėrritur nė adresė tė ministrit. Konkretisht, nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive Vlorė ėshtė shkarkuar Ina Luēaj, nė Tiranė, Andrea Mico dhe nė Zyrėn e Regjistrimit tė Pasurive tė Paluajtshme tė Lushnjės, Bledar Koēiu.

Po ashtu mėsohet se shumė shpejt do tė bėhen me dije edhe emrat e zėvendėsuesve tė drejtuesve tė larguar. Nė ankesat e mbėrritura nė adresė tė ministrit Naēo, mėsohet se zyrtarėt e shkarkuar ishin pėrfshirė nė njė sėrė veprimesh korruptive, ku kundrejt ēdo dokumenti qė lėshonin, kėrkonin para. Kėto ankesa tė tilla dhe shumė tė tjera, janė verifikuar me imtėsi nga inspektorėt e ministrisė sė Drejtėsisė, tė cilėt mė pas duket se i kanė paraqitur njė raport ministrit Nasip Naēo, i cili menjėherė ka urdhėruar shkarkimin e Andrea Micos, Ina Luēaj dhe Bledar Koēiut.

Sipas burimeve, tashmė ministria e Drejtėsisė ėshtė duke ndjekur me shumė vėmendje ēdo ankesė tė mbėritur nė adrresė tė ministrit Naēo, me qėllim uljen e rasteve tė burokracive dhe korrupsionit nė zyrat e rregjistrimit tė pasurive tė paluajtshme. Nė “skaner” tė inspektorėve tė ministrisė sė drejtėsisė,  janė vėnė dhe zyrtarė tė tjerė tė hipotekės, duke pėrfshirė inxhinierė haratash dhe topografė, deri tek drejtorėt e specialistėt juridikė. Shumė nga kėta persona kėrkojnė para pėr tė lėshuar dokumenta, qė nė fakt me ligj e kanė pėr detyrė tia japin qytetarėvė, qė kanė njė pasuri tė rregjistruar nė hipotekė.

Por ndryshe se nga ēfarė thotė ligji, qytetarėt bien preh e burrokracisė sė kėtyre zyrtarėve, duke u detyruar tė paguajnė shuma tė konsiderueshme lekėsh, nė kėmbim tė marrjes sė shėrbimit qė ata kėrkojnė. Zyrat e hipotekės janė ēerdhe tė hapura korupsioni, ku shumė punonjės qė hyjnė pėr tė punuar i shikojnė si biznes pėr tu pasuruar dhe jo pėr tė dhėnė shėrbimin qė i ngarkon ligji.
 
Redaksia Online
(Shqiptarja.com)

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
sapa Une kam nje problem te madh me veten time:e kam te veshtire te besoj se ne vendin e shqiponjave prej letre te akzistojne akoma njerez te ndershem qe te zevendesojne gjithe kete lume njerezish te korruptuar qe prodhoj sistemi demokratik qysh nga 1990.
avatar
Anonim
Mu a tė heqtė... .....dhe unė fshatar me dele isha,po ja qė u bėra sekretar prefekture.!?
avatar
Anonim
Ergysi i mėrzitur duke pirė raki Se mar vesh pse s'mė bėjnė dhe mua drejtor.!? Metėrmend qė unė mar njė rrogė nė ujėsjellės pa vajtur fare nė punė por ajo s'mė del pėr raki pale pėr meze qė s'del e s'del.!?
avatar
Anonim
Kujtim Sulce Hipoteka e Vlore eshte dhe do te mbetet burdellua me e madhe ne gjithe Evropen.Kesaj burdello vetem dinamiti i ben derman.Mos i gezofshin ato leke qe marin aty ata shushunja.
avatar
Anonim
Shkodran hesapi A e veme bast se hipoteka e shkodres ua kalon juve te vlores?? drejtor eshte djali i nje prokurori qe filloi ti bendte lamsh pronat e shkodres, per vete ka ik ne tirane, por ka pru te birin...ai eshte fantastik te spjegon proceduren dhe kur i thu per cmimin thote: a e din faqen 13??!
avatar
Anonim
Shpetim Gjika Inen e hoqa une,nuk eshte me grupin tim.Ne vend te saj do ve nje mikun tim dhe te Ed Lekes.Dua te mbyll Tre Racat,fola dhe me Ramen.Ai me tha te ndihmova me gjithe ato maskaralleqe qe ja benin mu,jo tani qe e kemi me te lehte.Me the per Kujto LLapen ta cova atje larte ku ka leke,ca do me tani?Me respekt Shpetim Lupen GJika!
avatar
Anonim
henri Ka 5 vjet babai im ne lushnje smer dot hipoteken e pallateve te enverit.kemi votuar per kta qe tna japin ate qe na takon jo tna sorrollasin
avatar
Anonim
vlonjati Drejtoresha e ujesjellesit mban ne pune edhe pasi ka mbushur moshen e pensionit inxhinjer Guriun sepse i duhet te bejne akoma dallavere per te vjedhur tek sektori i hidrovorit ku ai eshte pergjegjes.Vloren e ka mare lumi.!?
avatar
Anonim
Skelari Ne Vlore vendosen te gjithe shoket e Shpetim Gjikes.Sic bene me spitalin Psikiatrik ku u vendos nje ndertues ortak i Shpetimit,socialist parte.time.
avatar
Anonim
Hipoteka Epo keshtu i do drute Gomari. "SHKARKO" ...+..."NGARKO" = RILINDJE
avatar
Anonim
LIGJI SHIKONI ME MIRE NDESHKIMET QE TE ZENE MENDE ATA QE VINE ME PAS SE ASNJE NGA ATA QE SHKARKOHEN NUK DALIN PARA GJYQIT PER VJEDHJE DHE ABUZIME M E PRONAT E NJERZVE SI PSH. ARLIND CELA NE HIPOTEKEN E VLORES QE KA BERE MASAKAR DHE E MBYLLI DOSJEN ME PARAT QE UA MORI ATYRE QE U BERI "NDERIN"...
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/10/2017, Viti VII - NR.247