Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 21:27 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Arsen Rusta
09 Gusht 2017 - 10:33 | përditesuar në 08:10
Pėrfaqėsues tė bashkimit tė operatorėve qė ka fituar tenderin prej 1.4 milionė euro pėr ndėrtimin e sistemit tė mbikėqyrjes elektronike dhe pajisjes sė kėsaj zyre nė varėsi tė ministrisė sė drejtėsisė me 300 byzylykė elektronikė ishin sot nė Ministrinė e Drejtėsisė.  
 
Prania e tyre nė ambientet e ministrisė kėtė tė mėrkurė ishte pėr tė dorėzuar pranė ministrisė byzylykėt tė cilėt prej 1 jave janė lajmi i ditės nė mediat e vendit pas zbulimit tė skandalit se kėto byzylykė sipas ministrisė mungojnė.
 
Por kėta persona me vetė kanė vetėm njė ēantė tė ngjashme mė atė tė njė kompjuteri portabėl dhe asnjė kuti qė mund tė mbahet nė tė njė apo disa byzylykė. Pėr tė konfirmuar se kėto byzylykė u dorėzuan pranė ministrisė sė Drejtėsisė nė njė komunikim me mediat u paraqit dhe kreu i shėrbimit tė provės Ilir Qafo, por i pyetur se sa byzylykė u dorėzuan ai nuk dha njė pėrgjigje.
 
Janė depozituar arkat e pajisjeve, por nuk jam pjesė e grupit tė punės dhe nuk mund tė shprehem, ėshtė njė proces qė ėshtė duke u zhvilluar” deklaroi ai.

Qafo u shpreh se me dorėzimin e kėtyre pajisjeve pranė ministrisė puna nė shėrbimin e provės do tė vėshtirėsohet. “Cdo hallkė burokratike teorikisht zgjat kohėn e reagimit, mendoj qė dhe kjo mund tė jetė njė hallkė e tillė qė do tė kėrkojė kohėn e vetė fizike pėr ta realizuar”, tha drejtor i Shėrbimit tė Provės.

Qafo mohoi qė tė ishte ai personi qė i ktheu byzylykėt tek fituesit e tenderit Soft Solution, Fastech dhe Ratech.

Nė njė kohė kur institucioni i ministrisė sė Drejtėsisė deklaroi se mungonin byzylykėt dhe shėrbimi i provės prej ditėsh nuk reagoi duke mos dhėnė asnjė pėrgjigje pėr mediat, kėtė tė mėrkurė ku mė shumė se kurrė duhej transparenca se sa byzylykė u dorėzuan sa punojnė e sa janė dėmtuar sėrish si Ministria dhe Shėrbimi i provės nuk lejuan mediat tė filmojnė brenda sallės.

dorezohen byzylyket
(Pėrfaqėsuesit e kompanisė sot te Ministria e Drejtėsisė) 
 
Bardhi: Ende s ‘kemi marrė pajisjet nė dorėzim
Ndėrkohė, ministri i drejtėsisė, Gazment Bardhi, i pyetur nga Report TV nėse pėrfundoi procesi i marrjes nė dorėzim tė byzylykėve tė mbikėqyerjes elektronike tha: “Sapo tė pėrfundojė procesi do tė keni procesverbalin. Pėr momentin nuk kemi marrė asgjė nė dorėzim, sepse pajisjet do tė verifikohen njė mė njė dhe kjo nuk ka nisur tė bėhet ende”.
 

Byzylykėt, Qafa: Iu lanė firmės pėr tė shmangur burokracitė 
Ilir Qafa, drejtori i Shėrbimit tė Provės nė Ministrinė e Drejtėsisė nė njė prononcim pėr mediat pas skandalit tė byzylykėve u shpreh se institucioni vendosi qė t’ia linte firmės private pėr tė shmangur shtimin e hallkave tė tepėrta burokratike pėr procesin.
 
“Sipas ligjit kanė qenė dy opsione, tė kryheshin nga institucioni ose kompania, ėshtė pėrzgjedhur kompania. Kontrata e fundit e ka ndjekur logjikėn e pėrpjekjes sė Shėrbimit tė Provės pėr shėrbim cilėsor.
 
Ėshtė vlerėsuar nga Shėrbimi i Provės qė pėr tė evituar hallkat burokratike qė mund tė krijonin vonesė pėr urdhrat e prokurorėve tė implementohet pėrmes kompanisė pėr atė qėllim.
 
Kompanisė nuk i kanė kaluar me firmėn time byzylykėt, ka njė grup pune qė ėshtė ngritur pėr tė monitoruar kontratėn, pjesė e tij ėshtė edhe stafi i Shėrbimit tė Provės. Ėshtė vlerėsuar pėr efekte ajo qė pėrmenda, qė tė operohet nga kompania e kontraktuar dhe pėrfiton nė terma shpejtėsie
”, deklaroi ai.
 
Ilir Qafa: Tė dėnuarit tentuan tė heqin byzylykėt
Drejtori i Shėrbimit tė Provės, Ilir Qafa deklaroi se aktualisht janė janė 90 persona nėn mbikėqyrje elektronike, ndėrsa pas lajmeve tė fundit ka pasur tentativa pėr t’i hequr nga tė dėnuarit.

Pėr shkak dhe tė ngjarjeve mė tė fundit kemi pasur joshje ndoshta dhe nga ana juaj ėshtė trumbetuar nė mėnyrė jokorrekte, joshje tė subjektit qė gjatė ditės sė djeshme kanė tentuar tė bėjnė heqje tė byzylykėve po menjėherė janė kontaktuar nga stafi jonė dhe janė kėshilluar tė rivendosin shėrbimin pėr tė mos kaluar nė shkelje nga ana jonė”, tha Qafa.

Pėrsa i pėrket byzylykėve qė janė dėmtuar, ai tha se po shikohet mundėsia qė fatura financiare t’u ngarkohet tė dėnuarve, nė rastet e qėllimshme.

Kompania private riktheu nė Ministrinė e Drejtėsisė byzylykėt e tė dėnuarve pėr mbikėqyrje elektronike pas skandalit. 

Skandali i byzylykėve, prokuroria nisi hetimin
Nė datė 1 gusht, ministri Bardhi iu drejtua kompanive qė kanė fituar tenderin t’i kthejnė byzylykėt, tė cilėt duket se kanė shėtitur mes disa zyrave.
 
Katėr ditė pas zbulimit tė skandalit, Ministria e Drejtėsisė i ėshtė drejtuar Prokurorisė duke kėrkuar hetimin e rastit tė zhdukjes sė 300 byzylykėve.
 
Burimet pranė kėtij dikasteri thanė pėr Shqiptarja.com se Prokuroria nga ana tjetėr ka nisur hetim pėr mėnyrėn e tenderimit tė datės 11 prill pėr dorėzimin e pajisjeve tė mbikėqyrjes tek bashkimi i operatorėve privatė.
 
82 byzylykė rezultojnė tė dėmtuar nga 300 prej tyre ndėrsa aktualisht 90 persona janė me mbikėqyrje elektronike.

Njollat e errėta tė supertenderit tė byzylykėve elektronikė
Pas pėrplasjes midis Ministrisė sė Drejtėsisė dhe kompanisė, “Shqiptarja.com” zbuloi detajet e zhvillimit tenderit me vlerė rreth 2 milionė euro qė shteti shqiptar ka paguar pėr kėtė shėrbim, bashkimit tė tre operatorėve ekonomikė: Soft & Solution, Fastech dhe Ratech.
 
Njė rėndėsi tė veēantė dhe me mjaft interes ėshtė edhe mėnyra dhe afati kohor i prodhimit dhe dorėzimit tė pasijeve tė sistemit elektronik nga privati tek shteti.
 
Nga dokumentacioni zyrtar qė ka siguruar “Shqiptarja.com" rezulton njė fakt i habitshėm qė pėr njė muaj kompania fituese e kėtij tenderi ka arritur tė ngrejė tė gjithė sistemin e kėtij shėrbim elektronik tė sofistikuar.
 
Kėshtu, pasi ka fituar tenderin nė mėnyrė zyrtare mė datė 20 shkurt 2017, konsorciumi i tre kompanive ka lidhur kontratėn me Ministrinė e Drejtėsisė njė ditė mė pas, mė 21 shkurt, dhe fiks njė muaj mė pas, nė 21 mars tė 2017, ėshtė bėrė dorėzimi i gjithė sistemit tė kėtij shėrbim elektronik tė sofistikuar duke pėrfshirė 300 byzylykė qė janė prodhime tė huaja.

dy.b/shqiptarja.com

21 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Qafa tė merr mė qafė. Qafa ėshtė i LSI-sė. Anėtar dhe ushtar i bindur i Like Floririt. Qafa kėrkon tė heqė nga qafa e vet pėrgjegjėsitė. Bėjini njė vetting kėtij dhe do kuptoni ku shkuan lekėt.
avatar
Anonim
populli Tender fiktiv. Te tre operatoret nuk plotesojne kriteret qe ata vet i kane vendosur ne Ministri qe eshte kontrata e ngjashme. Asnje nga tre operatoret nuk kane pervoje te ngjashme ne furnizime te tilla. I gjithe procesi i prokurimit ka qene i parapergatitur per tu fituar nga Soft & Solution shpk.Kjo firme o njerez eshte hajduti me i madh i tenderave te LSI. Shikoni historikun gjate bashkeqeversijes se LSI dhe do te konstatoni se cfare tenderash ka fituar ne vite.
avatar
Anonim
c'a bohet kshtu Tender fiktiv, komisioni i Ministrise se Drejtesise ne ate me Minister Vasilin, kane pare nje moster te vetme ne Amazon dhe kaq, vemendje te vecante ka pasur ndarja e shperblimit dhene nga Fituesi me paracaktim, qe eshte ndare nga Vasile & CO. Ne Ministri kane ardhur arka bosh te dyllosura dhe jane kthyer ne ruajtje po arka bosh tek firma fituese per "rruajtje". Kontrolloni doganat keto dite do te vijne per zhdoganim Pranga Elektronike, lodra per femije per te bere mashtrimin e rradhes.
avatar
Anonim
Qafe Pate Ky qafa mendoka me qafe, po lerini dhe prangat se mbase s'ka burokraci, o rryp, ata te kompanise duhet te vijne ne daten dhe kohen qe i therisni dhe te kryejne veprimet e te mbajne pergjegjesi.Nese i heqin te kontrolluarit shkojne ne burg, c'jane keto budallaleqe.O zot keta jane zyrtare te shtetit mor aman.
avatar
Anonim
Xxx Po ca te dorezojne kta te mbaruarit aga skane as 100 cope jo me 300. Kane firmos letrat e kane vjedh leket kaq eshte e gjitha.
avatar
Anonim
Shkodra Keto pordhet qe shesin nepunesit e RAMES MBAJNE ERE VJEDHJE. DISA JANE SJELLE DISA JANE THYER DISA MUNGOJNE DISA I KANE TE BURGOSURIT NE KOMODINA ETJ TREGOJNE SE RAMA ESHTE SHUME LARG "Premtimeve""...
avatar
Anonim
Qytetari Me duket se ky qato qenka kot,ketij duhet me i ven byzylyket ne dore dhe me e cu te vendi Te shofim ramen kete tepsi te mbetur dota coje per skraop opo si mbetje teknollogjike
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16