Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet  Nga GRANIT SOKOLAJ
13 Tetor 2013 - 14:08
Tiranė, blloku i pallateve mes tymit
 zhurmės dhe bombulave tė gazit
FOTO/ Protesta e banorėve pėr tymin
TIRANĖ - Dhjetra biznese, lokale, restorante, piceri e shėrbime kateringu, e kanė kthyer njė shesh mes disa pallatesh, nė rrugėn Abdyl Frashėri, pėrballė Librit Universitar nė njė ferr tė vėrtetė pėr tė jetuar. Banorėt e pallatit numėr 16, tė mbėshtetur dhe nga ambientalistėt, protesuan sot pėr herė tė tjerė, pasi dy kėrkesat e para pėr ndihmė, kanė rėnė nė vesh tė shurdhėt.

Zhurma ditė e natė pa ndėrprerje, aroma tė kėqija, tym, bombula gazi nė rrėzė tė pallateve, gjeneratorė dhe mbi tė gjitha, asnjė mundėsi pėr hyrje zjarrėfiksesh nė raste emergjencash, ėshtė situata mes kėtij blloku pallatesh.

Duke folur gjatė protestės, ambiantalisti Sazan Guri ka denoncuar gjendjen ku ndodhet ky bllok banimui. “Kėtyre banorėve po ju merret fryma nga smogu. Ata janė tė rrezikuar nė ēdo moment nga shpėrthimi i bombulave tė gazit qė janė vėnė nė njė cep nga kuzhinat, qė punojnė kėtu”, tha gjatė fjalės sė tij, Guri.

Edhe banorėt kanė kėrkuar qė ajri tė filtrohet. Njė tjetėr problem pėr ta ėshtė edhe fakti se, restorantet qė bėjnė shėrbimin katering, lėnė aty makinat, morrat duke bllokuar dhe qarkullimin. Sipas tyre, nėse bie njė zjarr makinat e zjarrfikėses nuk kanė nga tė hyjnė.

Pas protestės nė mes tė pallateve, banorėt dolėn dhe rrugėn kryesore, ku treguar hapsirat e zėna dhe problemet qė iu sjellin shumė biznese nė kėtė zonė.
Mė pas, ambientalisti Sazan Guri, denoncoi pėr A1 Report, edhe faktin se si njė pemė shumė vjeēare ėshtė prerė 2 netė mė parė nė rrugėn Ibrahim Rugova, nė ish-bllok.
 
Redaksia online
(ac/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Taq0 Ju lutem vini dore tek rruget te cilat jane hapur per vendosjen e tubacioneve dhe kane nje vit pa u mbyllur. Ju ftojme te shihni rrugen Todi Shkurti si eshte si ne fshat dhe nuk ve dore njeri megjithe protesten e bere para bashkise nga banoret e lagjes.
avatar
Anonim
ambjentalisti qeveria e RILINDJES krahas reformes ne shendetesi ajo urgjent duhet 1.Te ushtroje kontroll ndaj karburanteve te cilat jane me helme per shendetin. 2.ligjin antiduhan, ne lokalet nuk zbatohet dhe gjithe rinia eshte ne helm nikotine,lende kanceroze. 3.mjetet motorike jane modifikuar e prodhojne terror me zhurmat e tyre, qe te cmendin.keto u mblodhen per nje kohe ,por i lane prape per ndotje helmi e akustke.
avatar
Anonim
ka me keq Kush jeton prane Viles Ferdinand e vuan zhurmen e tmerrshme te gjeneratoreve te Viles Ferdinand dhe tymin e zi qe leshohet prej tij. Biznese pa pergjegjesi sociale.
avatar
Anonim
Niko E njejta gjendje eshte dhe ne grupin e pallateve te Rr. Frederik Shiroka. Brendesia(sheshi) brenda pallateve eshte pushtuar nga biznese pa leje, klube dhe reparte pune. Edhte nje parking qe nuk te le te kalosh qofte si person. Eshte lajmeruar Bashki, Policia. mbetet vetem zoti. Faleminderit
avatar
Anonim
Tiransi Te pastrohen katet e para
avatar
Anonim
te prishen ndertimet! Te rrafshohen shtesat anesore te ndertuara pa leje.
avatar
Anonim
llazi Kam nje kerkese per Gazetaren me te mire ne vend, sill gazetare ta verifikojne ndertimnepallait 8 katesh ne mes te rruges Sh.Musaraj, po ketu ne keteuejanendeuamikolekor 2 banesa nje kateshe, 1 pallat 7 katesh, 2 ndertesa 2 kateshe pa leje asnje, bile perballe policise bashkiake eshte nderttuadyqandukepishululishe.
avatar
Anonim
gimi Po per rrugen SH.MUsaraj pse nuk kujtohet shoqeria civile dhe sazan guri, qe ne mes te rruges eshte ndertuar pallat 8 katesh, mbi kolektor pa leje, nje katrahur i vertete , policia e 2 bene sehir por kjo do mari pergjigje nga sajmiri pavaresishte se ne kete ndertim ka ishte edhe nje deputet ti ps dhe dhe paloka i Pd., miniseri eshte me ligjin.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171