Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:27 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet NGA ESMERALDA KETA
31 Dhjetor 2013 - 12:02
Viti i Ri, shqiptarėt zgjedhin tė
festojnė jashtė Shqipėrisė/VIDEO
TIRANĖ - Shqiptarėt po preferojnė gjithnjė e mėshumė qė ta festojnė ndėrrimin e viteve jashtė vendit. Sipas tė dhėnave nga agjencitė turistike nė Tiranė, pasi kanė eksploruar resortet e skive nė vendet e rajonit dhe kryeqytetet e Evropės, nė destinacionet e ndėrrimit tė vitve tė shqiptarėve janė futur edhe vendet e ngrohta, ku kryeson Dubai.

Por falimentimi i Belle Air ka pasur ndikimin edhe nė kėtė fushė, pasi u ėshtė dashur qė tė ndryshojė shumica e tureve turistike.
 
Gjithnjė e mė shumė numri i shqiptarėve qė preferojnė tė festojnė ndėrrimin e viteve jashtė vendit sa vjen e rritet. Pasi kanė eksploruar rajonin me resortet e skive dhe Evropėn, kryesisht Romėn, Parisin e Londrėn, nė destinacionet e shqiptarėve pėr festat e fundvitit gjithnjė e mė shumė kanė filluar e preferohen edhe vendet e ngrohta, ku kryeson Dubai.

Udhėtimet janė prenotuar kohė mė parė dhe pėrgjithėsisht janė nė grupe tė mėdha, por ka edhe prenotime familjare. Dhe kur bėhet fjalė pėr kėto festa, shqiptarėt preferojnė tė marrin gjithmonė tė vegjėlit e tyre me vete.
 
Por sipas saj falimentimi i kompanisė Belle Air ka dhėnė ndikimin e saj negative edhe tk kėto prenotime, pasi shumica e tuyrev u ėshtė dashur qė tė ndryshojnė, duke penalizuar agjencitė turistike. Sipas saj ka ardhur koha qė edhe nė kėtė fushė tė ndėrhyjė shteti duke vendosur rregulla tė qarta.
Sinkron
 
Sipas Bahollit turet disa ditore nė grupe janė mė tė preferuarat edhe pėr shkak se ēdo gjė ėshtė e siguruar qė nė momentin e prenotimit. Por sipas saj njė gjė ėshtė e sigurtė: Qė shqiptarėt gjithnjė e mė shumė po joshen pėrta fstuar ndėrrimin e viteve jashtė Shqipėrisė.
 
Redaksia online
(ac/shqiptarja.com)

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kafsha qahen se skane c te hane..edhe ketu fajin e ka Saliu!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173