Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
04 Shtator 2013 - 11:17
Vlorė, sekuestrohen ndėrtime
pa leje me vlerėn 30 mln euro
FOTO/Ndėrtimet pa leje nė Vlorė
VLORĖ - Policia e Vlorės ka sekuestruar dhjetėra objekte pa leje pėrfshirė edhe objektin e sotėm qė po ndėrtohej nė oborrin e njė prej shkollave tė mesme. Nė prokurori ka denoncuar mė shumė se 150 raste.

Prej tyre, 10 raste janė referuara pėr veprat penale “pastrim tė produkteve tė veprės penale”, “fallsifikim tė dokumentave”, “shpėrdorim detyre” dhe “ndėrtim pa leje”, pas pėrfundimit tė hetimeve ėshtė vendosur sekuestrimi i tokave dhe ndėrtimeve tė paligjshme tė cilat kapin vlerėn mbi 30 milion euro.  

SEKUESTRIMI I OBJEKTIT TĖ SOTĖM
Ndėrtimi pa leje ka ēuar nėn hetim administratorin e njė firme ndėrtimi nė qytetin e Vlorės. Policia e Vlorės ka bėrė me dije gjatė paradites sė sotme se, ka bėrė ekzekutimin e vendimit tė datės 3 shtator 2013, i dhėnė nga Gjykatės, pėr vendosjen e masės sė sigurimit tė “sekuestros preventive“, pėr objektin nė ndėrtim prej 180 m², i ndodhur brenda oborrit tė shkollės sė mesme “Ali Demi“ nė qytetin e Vlorės.

Ky objekt ka qenė nė ndėrtim e sipėr nga ana e kompanisė “E.E.I.K.- 2009”, nė pronėsi tė shtetasit me inicialet D. H., dhe materiali pėr rastin nė fjalė ėshtė referuar nė muajin gusht nė Prokurorinė e Rrethit gjyqėsor Vlorė, nga Strukturat Kundėr Krimit Financiar tė Drejtorisė sė Policisė Vlorė.
 
SEKUESTROHEN 30 MILIONĖ EURO NDĖRTIME DHE TRUALL
Drejtoria e Policisė sė Qarkut Vlorė deri tani ka referuar materialet procedurale nė prokurori pėr 150 raste pėr “ndėrtime pa leje”.

Nga rastet e mėsipėrme, 10 prej tyre janė referuara pėr veprat penale “pastrim tė produkteve tė veprės penale”, “fallsifikim tė dokumentave”, “shpėrdorim detyre” dhe “ndėrtim pa leje”, pas pėrfundimit tė hetimeve nga policia dhe pas kėrkesave tė bėrė nga Prokuroria e Rrethit Gjyqėsor Vlorė Gjykata ka vendosur sekuestrimin e tokave dhe Ndėrtimeve tė paligjshme tė cilat kapin vlerėn mbi 30 milion euro.

Mė konkretisht ėshtė vėnė sekuestro pėr sipėrfaqet e mėposhtme:

Mė datė 24.01.20013 ėshtė vėnė sekuestro pėr njė pasuri prej 1700 m², e ndodhur nė lagjen uji i Ftohtė pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nga shtetasi Z. L.

Mė datė 24.05.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr pasurinė prej 87 634 m², truall (kullotė) e ndodhur nė komunėn Shushicė tė Rrethit Vlorė e pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nga shtetasi M. Rre.

Mė datė 24.05.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr pasurinė prej 12 366 m², truall (kullotė) e ndodhur nė komunėn Qėndėr tė Rrethit Vlorė e pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nga shtetasi M. Rr.

Mė datė 24.05.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr pasurinė prej 2 168 m², truall (kullotė) e ndodhur nė 24 Maji Vlorė e pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nga shtetasi M. Rr. Dhe Xh. A.

Mė datė 31.07.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr pasurinė object nė ndėrtim e sipėr (Pallat) prej 1 200 m², e ndodhur nė lagjen “Pavarėsia” Vlorė me subject ndėrtues Hanxhari sh.p.k.

Mė datė 02.08.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr object nė ndėrtim e sipėr (Pallat) prej 500 m², e ndodhur nė vendin e quajtur “3 Racat” nė qytetin e Vlorės me subject ndėrtues DECO System sh.p.k.

Mė datė 02.08.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr object nė ndėrtim e sipėr (Pallat) prej 500 m², e ndodhur nė vendin e quajtur “3 Racat” nė qytetin e Vlorės me subject ndėrtues DECO System sh.p.k.

Mė datė 05.08.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr objekt nė ndėrtim e sipėr (Pallat) prej 169 m², e ndodhur nė vendin e quajtur “Porti” nė qytetin e Vlorės me subject ndėrtues EN-BJO” sh.p.k.

Mė datė 05.08.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr pasurinė prej 20 039 m², truall e ndodhur nė vendin e quajtur “Pylli i Sodės”, e pėrfituar nė mėnyrė tė kundėrligjshme nga shtetasi R. L.

Mė datė 03.09.2013 ėshtė vendosur sekuestro pėr objekt nė ndėrtim e sipėr prej 180 m², e ndodhur brenda oborrit tė shkollės sė mesme Ali Demi” nė qytetin e Vlorės me subjekt ndėrtues “E.E.I.K.-2009” sh.p.k. me pėrfitues shtetasin D. H.
 
Redaksia online
(ac/sg/shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
toni Ky m rr paska bere namin
avatar
Anonim
true jo vetem te sekuestroen por edhe te prishen!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15