Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga JONIDA ALIU
04 Shtator 2013 - 09:28
Vrasja e Plarent Canit nė Durrės
hetohet pista hakmarrjes
TIRANE - Ende nuk ka asnjė gjurmė pėr autorėt e vrasjes sė Plarent Cani biznesmenit i cili u ekzekutua dy ditė mė parė nė sektorin “Teuta” nė bregdetin e Durrėsit. Edhe pse kanė kaluar 2 ditė nga ekzekutimi i 40-vjeēarit, policia nuk ka tė dhėna zyrtare pėr autorėt e kėtij krimi dhe shkaqet e vėrteta tė kėsaj ngjarje.

Por, ata bėjnė me dije se nė komisariat janė shoqėruar 40 persona nė lidhje me vrasjen e Canit. Ndėrsa burime nga grupi hetimor bėjnė tė ditur se pista kryesore e hetimit ėshtė mundėsia e ndonjė konflikti tė mundshėm tė biznesmenit nė Itali, nė lidhje me trafikun e drogės.

Ndėrkohė qė dėshmitarėt kanė deklaruar se dy persona me njė motor Skuter, tė armatosur dhe me kaskė nė kokė i janė afruar lokalit ku ndodhej viktima nė shoqėrinė e shoferit tė tij. Njėri prej tyre ka zbritur dhe ka qėlluar me breshėri plumbash nė drejtim tė Canit, duke e lėnė tė vdekur nė vend, si dhe autori i krimit ishte 1 e 75 cm i gjatė.

Pista kryesore ku po heton policia ėshtė ajo e hakmarrjes nga e shkuara e tij nė Itali, pasi ai ka qenė anėtar i njė prej klaneve mė tė forta tė trafikut ndėrkombėtar tė heroinės dhe dyshohet se e ende nuk i kish mbyllur problemet me tė kaluarėn. Ndėrkohė autoritetet shqiptare presin informacione nga policia italiane nė lidhje me aktivitetin e Plaurent Canit nė shtetin fqinj.

HETIMET

Atentati i cili i mori jetėn biznesmenit tė ndėrtimit Plarent Cani mėngjesin e sė hėnės nė Durrės ka ngritur shumė pista hetimi, ndėrsa pritej qė ditėn e djeshme provat materiale, si dhe dėshmitė e mbledhura t’i bashkėngjitėn fashikullit tė dosjes hetimore qė ka hapur Prokuroria e Durrėsit. Burime nga grupi hetimor thanė se pritet qė dosja t’i kalojė Prokurorisė sė Durrėsit e cila ėshtė organi pėrgjegjės pėr vazhdimin e hetimeve. Nė fazėn paraprake tė hetimit janė marrė dėshmitė e dy personave tė cilėt kanė parė ngjarjen, si dhe shoferit tė vetė biznesmenit, i cili ka qenė personi i fundit nė shoqėrinė e Canit.

Njėkohėsisht, oficerė tė policisė gjyqėsore dhe eskpertėt kriminalistė kanė sekuestruar sendet personale tė Canit tė cilat do tė shėrbejnė pėr hetimin. Po tė njėjtat burime, saktėsuan se njė provė e rėndėsishme nga ku besohet se mund tė hedhė dritė mbi ngjarjen janė dhe telefonat qė pėrdorte viktima, ku pas mbėrritjes sė tabulateve telefonike do tė shihen komunikimet dhe personat me tė cilėt Cani kishte marrėdhėnie.

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 04.09.2013
 
Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15