Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:28 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Kulture NGA DR.DANIELA HASA
13 Gusht 2017 - 09:46 | përditesuar në 12:51
Fabula dhe veēanėsitė e saj nė
prurjet e shkrimtarit Vangjush Saro
Shkrimtari Vangjush Saro sapo ka publikuar librin e tij tė ri me fabula, titulluar “Gomar apo Kaproll?” Krijimtaria letrare e kėtij autori, i njohur pėr qasjet groteske, ėshtė e gjerė dhe e larmishme; ajo karakterizohet nga struktura tė kohės dhe njė koncizitet bindės.

Vangjush Saro ka publikuar libra me fabula, me tregime satiro-humoristike, si dhe novela, pėr tė rritur e pėr fėmijė; ai ka shkruar, gjithashtu, skenarė pėr filma artistikė, dokumentarė e vizatimorė, si dhe publicistikė.

Fabulat janė njė aspekt i veēantė i krijimtarisė sė shkrimtarit; nė kėtė zhanėr, ai operon duke kombinuar rrėfimin gazmor e shpotitės, me elementet lirike. Dilema, meditimi, zhgėnjimi, finalet e papritura, janė karakteristike pėr fabulat e tij. Nė to, shpesh ai vizaton edhe peizazhe, ku vendos ngjarjet dhe shpėrfaq karakteret.

Me tė drejtė, ėshtė konstatuar se nė krijimet e shkrimtarit Vangjush Saro, veēmas nė zhanrin pėr tė cilin po flasim, dallohen “shenja tė reja nė krijimet fabulore. I gjejmė ato nė konceptim, nė kėndvėshtrim dhe ndėrtim. Kjo lidhet me aktin poetik individual tė tij.” (Xhahid Bushati - shkrimtar, studjues)

Nė fabulat e Vangjush Saros, bien nė sy, gjithashtu, gjetjet interesante, dialogu intensiv dhe fjalori i pasur, e nė funksion tė mesazheve qė pėrcjell krijimi. Falė simbolikės bindėse, rrėfimit tėrheqės, autori qaset natyrshėm te lexuesit e ēdo moshe. Dhe kjo ėshtė njė e vėrtetė rreth sė cilės nuk mungojnė asnjėherė argumentet.

Fabula e autorit Vangjush Saro “nuk ėshtė thjesht njė vjershė e shkurtėr me karakter alegorik a satirik. As edhe ndonjė kategori e tillė qė vetėm lexohet. Ajo tėrheq!” (Fatmir Terziu - shkrimtar, kritik letrar) Ndėr veēanėsitė e tjera tė krijimtarisė sė shkrimtarit, ėshtė “pėrcjellja e fabulės pėrtej subjekteve e botės sė kafshėve, tani edhe te sende e dukuri tė ndryshme tė jetės; kėto sende e dukuri personalizohen, duke hyrė nė marrėdhėnie varėsie a sjelljeje me njėra-tjetrėn.” (Pandeli Koēi - shkrimtar, kritik letrar)

Besojmė se kėto tipare, qė nga koha nė kohė kanė ndėrtuar profilin artistik tė autorit, shfaqen edhe mė mirė nė librin e tij mė tė fundit “Gomar apo Kaproll?” Vėllimi i sapopublikuar nga Shtėpia Botuese ERIK, ėshtė njė pėrmbledhje e fabulave mė tė reja tė autorit, ndėrkohė qė njė pjesė e krijimeve janė botuar gjatė viteve tė fundit nė gazeta e rrjete. Me sa shohim, libri i drejtohet tregut pas njė pėrzgjedhjeje tė kujdesshme dhe tė menduar mirė, pėr tė mos humbur lexuesit e ēdo moshe. Duke e pėrcjellė “Gomar apo Kaproll?” nė publik, besojmė se fabulės, por edhe letėrsisė shqipe, iu shtohet njė prurje me vlera. Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/11/2017, VITI VII- NR.278