Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Nga ARTAN CENA
26 Shtator 2013 - 10:06
Nėpunėsi civil, Basha: Shtyrja e
ligjit, atentat shtetit ligjor /VIDEO
Pas pak nis seanca nė Kuvend
TIRANE-  Kryetari i Partisė Demokratike ka mbledhur grupin parlamentar para fillimit tė seancės parlamentare. Nė fjalėn e tij para deputetėve tė PD-sė Basha akuzoi kryeministrin Rama se po tenton tė shtyjė ligjin pėr Nėpunėsin Civil.  “Mesazhi i Ramės ėshtė se ligji jam unė"- tha Basha para deputetėve tė grupit PD.

“E ftoj Edi Ramėn qė tė largohet nga ky atentat ndaj shtetit ligjor. PD dhe opozita janė tė vendosura tė mbrojnė me ēdo ēmim vlerat e krijuara gjatė kėtyre viteve nė administratėn publike”, tha Basha gjatė fjalės sė tij nė grupin parlamentar.

Kreu i PD-sė, Lulzim Basha gjatė mbledhjes nė grupin parlamentar, ka akuzuar qeverinė e re, se ėshtė duke bėrė njė mori aktesh antikushtetuese. “Qytetarėt dhe shteti ligjor janė duke pėrballur me njė mori aktesh antikushtetuese dhe antiligjore tė kreut tė ri tė qeverisė”, tha Basha. “Viti zero po shkel shtetin ligjor, korpusin e ligjeve tė miratuara, rregullat e normat e Kuvendit. Rama po kėrkon tu diktojė shqiptarėve njė mesaazh: Ligji jam unė”, deklaroi kreu i PD-sė, para deputetėve.

Nė qendėr tė fjalės sė kreu tė demokratėve, ishte ligji i nėnpunėsit civil. Basha tha se, nėse tentohet shtyrja e hyrjes nė fuqi tė kėtij ligji, atėhėre pasoja do tė ishin tė mėdha, pasi dėmtohet konsesusi i partive politike.

“Po bėhen tentativa pėr shtyrjen e hyrjes sė ligjit tė ri tė nėnpunėsit civil, nga data 1 tetor siē ėshtė rėnė dakord me konsensus, nė njė afat tjetėr, tė paqartė. Nėse do tė bėhej ky akt do tė dėmtonte konsesusin partiak. Ligji pėr nėnpunėsit civilė ishte njė ndėr 3 ligjet qė bllokoi PS-ja kur ishte nė opozitė, me qėllim mos hapjen e negociatave me BE”, tha Basha.

Gjatė fjalės sė tij, Basha nuk la pa pėrmendur edhe rolin e Ilir Metės nė negociatat pėr miratimin me konsensus tė tre ligjeve. “Pas negociatave LSI dhe PS i’u rikthye ligjit tonė me kushtin e vetėm qė ligji tė hynte nė 1 shtator. PD e pranoj propozimin dhe kryeministri Berisha nė bazė tė tė drejtave qė i jep Kushtetuta, thirri njė seancė e jashtėzakonshme nė 30 maj.

Para seancės PS kėrkoi qė ligji tė hynte nė 1 tetor gjė qė u miratua nga PD. Pas votimit me konsensus, ligji u miratua me konsensus nga tė gjtihė deputetėt. Pjesė e kėtij konsensusi bashkėpromotor i tij, ishte kryetari aktual i Kuvendit, Ilir Meta. Kjo ėshtė njė histori konsensusi qė ne e dhamė kur u kėrkua, por Rama tani nė pushtet do ta hedhė nė herė”, theksoi kreu i PD-sė, gjatė fjalės sė tij para deputetėve.

Basha i drejtori Ramės dy kėrkesa. “E para: Hiqe nga mendja shtyrjen e hyrjes nė fuqi tė ligjit tė nėnpunėsit civil, pasi konsensusi ėshtė i rėndėsishėm dhe Shqipėria ka nevojė. Sė dyti: Nėse nuk hyn nė fuqi ligji i shėrbimit civil, tė gjitha pėrgjegjėsitė bien mbi Edi Ramėn”.

Sipas Bashės, pėr shėrbimin civil ėshtė folur shpesh dhe ky ligj ėshtė pėrgatitur nga mbėshtetja mė e mirė e ekspertėve tė BE-sė.

“Shtyrja e hyrjes sė ligjit pėr shėrbimin civil i hap rrugė ndryshimit tė administratės publike. Nuk do tė pajtohemi me kėtė situatė xhungėl, qė do tė na kthente me tė vėrtetė nė vitin zero siē dėshiron Rama.  Shkatėrrimi dredharak me justifikime dhe alibi tė paqena i shėrbimit civil ėshtė njė justifikim’, tha Basha.

Basha ka deklaruar se, qeveria e re nuk ka gjė tjetėr pėr tė bėrė por thjeshtė tė zbatojė ligjet e miratuara gjatė qeverisjes sė kaluar, pasi gjithēka ėshtė bėrė gati vetėm pėr tė marrė statusin e vendit kandidat pėr nė BE.

“Qytetarėt shqiptarė duhet ta dinė se ne i lamė tė gjitha gati. Ata nuk kanė rrugė tjetėr veē se tė shkojnė nė Bruksel e tė marrin statusin. Ligji pėr administratėn publike do tė ishte njė ekzekutim. E ftoj Edi Ramėn qė tė largohet nga ky atentat ndaj shtetit ligjor. PD dhe opozita janė tė vendosura tė mbrojnė me ēdo ēmim vlerat e krijuara gjatė kėtyre viteve nė administratėn publike”, pėrfundoi fjalėn e tij para deputetėve demokratė, kreu i kėsaj partie, Lulzim Basha.

Redaksia online
(ac/shqiptarja.com)

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Buqja e Brakes U bo trim dhe ky Luli pa nomi u bofte. Ti mor Lul je kanakari i Berishes. Lene Argiten hidhu njeher edhe ketej nga Braka.
avatar
Anonim
meri Basha ka cilesi dhe virtyte qe rralle lider i ka, Basha po mbron interesat e qytetareve te tij, ndersa Rama do e shkaterroje Shqiperine
avatar
Anonim
Ylli, Vlore @ Ermira: Ashtu? Po Edi si i kishte? Une nga Vlora jam por duhet te dish qe fjala malok eshte serbisht dhe do te thote shqip "i ardhur". Dhe fjala jote "te ardhur nga malet" ne fakt i shan te gjithe Shqiptaret sepse edhe rrenjet e tua nga malet jane. Shqiperia kudo me male eshte. Ndersa per Bashen ske cfare thua, te gjithe socialistet vazhdojne punen ne bashki dhe jane ata socialiste qe vishen aq keq sic thua ti. Dhe mos harro se ka shume e shume socialiste edhe nga Veriu. Si thua? E ke gabim?
avatar
Anonim
eri Sa me shum qe flet aq me shum humbet....do ishte mire te heshtje edhe pse duke qene kukulla e Berishes je i detyruar te flasesh sa here qe ta kerkon ai....e shkaterruat kete vend,e drejtuat sic deshet juve la pyetur askend dhe sa mir e keni drejtuar jua tregoi populli me 23 qeshor....tani mbyllni gojen e lejeni te qete qeverine dhe popullin
avatar
Anonim
Lindi Ky plehra eununuku nr.1 i Sali babe hajdutit dhe injoranteve e krimineleve, per cvlera e ka fjalen? Per injorantet,hajdutet dhe militantet ordinere qe pushtuan administraten e vendit nga 2005-2013. Per ata qe edhe emrin e tyre nuk dine ta shkruajne konform standartit te gjuhes shqipe!Jo or Lulush, jane rreth 90000 vte nga Prof,Dr,Master, specialist klasi, e deri pastruese qe ju i hodhet ne rruge ne kundershtim me ligjin dhe vlerat profesionale e intelektuale. Pirdhuni,mbylleni halen.Makuteri..
avatar
Anonim
ermira Sic ke mbushur Bashkine me maloke e te paafte, ashtu eshte edhe Administrata, te vjen turp kur shikon neper dyqane Inspektore te Bashkise, te parregullt qe ne veshje dhe ne prezence tamam te ardhur nga malet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16