Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Nga Elona Gjylmi
15 Janar 2017 - 11:12 | përditesuar në 15:05
Nuel Kalaj biznesmeni nga Prizreni, mik i Shkėlzen Berishės dhe qė jeton nė Francė, ka pasur njė rol kyē nė privatizimin e OSHEE-sė tek CEZ.
 
Pavarėsisht se qeveria shqiptare e kohės deklaroi se negociatat pėr kėtė privatizim strategjik nisėn nė 2008-n, Kalaj, punonte pėr kėtė punė qė nė vitin 2005 kur Sali Berisha erdhi nė pushtet.
 
Pėr 4 vite rresht ai me njohjet e tij tė afėrta me familjarė tė Berishės dhe ministra tė kabinetit tė tij, pėrgatiti terrenin pėr shitjen e gjigantit tė shpėrndarjes tek ēekėt, nė kushte jo shumė tė favorshme pėr palėn shqiptare.
 
Report Tv zbardh korrespondencėn e Nuel Kalajt me drejtorin e madh tė CEZ-it nė Ēeki , Roman Martin. Nė kėtė dokument ekskluziv qė daton nė 7 shtator tė 2009-s, faktohet se negociatat kanė nisur qė nė vitin 2005.
 
“Mė vjen keq sinqerisht tė shoh se pas njė pune tė lodhshme 4 vjeēare pėr CEZ-in dhe luftės qė kam bėrė qė njė kompani e suksesshme si CEZ-i tė hynte nė tregun energjetik shqiptar, probleme tė tilla tė shkatėrrojnė frytet e njė pune tė vėshtirė, punė qė qė unė dhe zoti Petran kemi bėrė pėr muaj e muaj me radhė, negociatė pas negociate qė u finalizua me sukses me privatizimin e OSHS”, shkruan Nuel Kalaj nė emailin drejtuar drejtorit tė madh tė CEZ-in, ku ankohet pėr punėn e drejtuesit tė CEZ-it nė Shqipėri Jozef Hejsek.
 
Ai “spiunon” keqmenaxhimin e Hejsekut qė po punėson njerėz pa pėrvojė dhe tė korruptuar. Menaxhim siē theksohet nė email, po kėshillohet nga burime tė tjera, qė nuk ėshtė ai dhe qė do tė krijojnė probleme madhore pėr kompaninė.
 
Madje ai shkon deri aty sa i propozon drejtorit tė madh Martin tė ndryshojė drejtimin e degės sė Shqipėrisė nė tė kundėrt do hasen probleme tė ngjashme si ato qė kompania austriake EVN hasi nė Maqedoni, ose mė keq akoma CEZ mund tė shkojė nė falimentim.
 
Nuel Kalaj duhet tė dėshmojė nė komisionin hetimor pėr privatizimin e CEZ-it, tė hėnėn, por fletėthirrja u kthye mbrapsht nė Kuvendin e Shqipėrisė me mbishkrimin nga posta “larguar jashtė vendit”.

noel dokument cez

noel dokument cez

noel dokument cez
 E-mail-i qė sekseri Nuel Kalaj i dėrgonte drejtorit tė CEZ-it nė Ēeki, Roman Martin nė 2009. Nė kėtė dokument ai pranon qė negociatat pėr privatizimin kanė nisur  qė nė vitin  2005. Nė dokument ankohet pėr drejtorin e CEZ nė Shqipėri, Jozef Hejsek.

PDF-Emaili Nuel Kalaj

Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15