Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 05:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga Antonio Ēakshiri
12 Gusht 2017 - 22:06 | përditesuar në 14:18
​Senatorėt e SHBA nė Tiranė, takim
edhe me lideren e opozitės iraniane
TIRANĖ- Delegacion nga Senati i Shteteve tė Bashkuara i cili bėri njė sėrė takimesh ditėn e sotme me Presidentin Meta, zyrtarė tė Qeverisė dhe deputetė tė Partisė Demokratike ėshtė takuar gjatė orėve tė pasdites edhe me lideren e opozitės iraniane Maryam Rajvi.

Takimi u mbajt nė selinė e MEK nė Tiranė, ku u diskutua pėr situatėn e anėtarėve tė tyre nė vendin tonė si dhe pėr zhvillimet e fundit nė Iran e zgjidhjet pėr t’i dhėnė fund krizės atje.

Lajmi i takimit u konfirmua nga Kėshilli Kombėtar i Rezistencės sė Iranit.

Delegacioni amerikan i udhėhequr nga Senatori Roy Blunt, uroi zhvendosjen e sigurt tė kėtij grupi tė MEK jashtė Irakut dhe i uroi atyre sukses nė luftėn pėr demokracinė dhe tė drejtat e njeriut nė Iran.

Senatori Blunt e pėrshkroi zhvendosjen si njė fitore tė madhe pėr popullin iranian dhe lavdėroi pėrpjekjet e Maryam Rajavit pėr suksesin e kėtij misioni.

Liderja e Opozitės iraniane Rajavi shprehu mirėnjohje pėr pėrpjekjet e Senatit amerikan, veēanėrisht senatorit Blunt, lidhur me mbrojtjen e mijėra anėtarėve tė MEK-ut nė kampin “Liberty”, Irak dhe zhvendosjen e tyre tė sigurt nė Shqipėri.

(Foto nga takimi i sotėm i senatorėve amerikan me Maryam Rajvin nė selinė e MEK nė Tiranė)
  FOTOGALERI

Redaksia Online
(J.Sh/ a.ē/ Shqiptarja.com)

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
20 vjeēarja shtatzėnė:Ndihem grua e plotėsuar nga jeta 100%
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 18/08/2017, Viti VII - NR.194