Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet ARSEN RUSTA
06 Shtator 2017 - 17:09 | përditesuar në 21:34
Ēako: Radarėt detarė nuk na
njoftojnė. MM: Jo e vėrtetė!
LSI: Tė shkarkohet Haki Droga
Policia e Kufirit ngre alarmin se disa nga operacionet ndėrkombėtare antidrogė me intinerar Shqipėri-Itali kanė dėshtuar pasi qėndra e monitorimit detarė me bazė nė Durrės nuk ka njoftuar nė kohė reale dhe atėherė kur ka njoftuar ka dhėnė kordinata tė gabuara pėr mjetet lundruese tė pėrdorura nga trafikantėt.
 
Nė media ėshtė zbuluar shkresa ku me anė tė njė memo kreu i pėrgjithshėm i policisė Haki Ēako deklaron se QNOD ėshtė njė nga hallkat e cila ka cuar nė dėshtimin e disa operacioneve.
 
Vetėm javėn e fundit nė brigjet italiane janė sekuestruar afro 6.5 ton canabis, ndėrsa mė 11 gusht dhe pse policia shqiptare ajo italiane malazeze dhe kroate bėnė njė ndjekie tė pėrbashkėt trafikantėt mundėn tia hedhin pa u kapur.
 
Sipas shqetėsimeve qė ngre policia e kufirit pėrcjellė nėpėrmjet kryepolicit Ēako pėr Demirajn dhe Ministrinė e Mbrojties shkak ėshtė reagimi i vonė i QNOD dhe disa herė mos gjetja e gjurmėve nė serverin e radarve pėr monitorimet e bėra.
 
Shpesh herė kemi kėrkuar tė gjurmojmė monitorimet e bėra pėr mjetė tė raportuara nga itlainėt shkruan Cako nė letėr, por kur kemi shkuar nė QNOD skemi gjetur gjurmė tė ktyre mjeteve nė sistem dhe pse fizikisht ato janė me pėrmasa qė mund tė gjurmohen nga radarėt.
 
Edhe njė vit mė parė u ngrit shqetėsimi pėr mosfunksionimin e radarėve, ndėrsa asokohe ministria e mbrotjies deklaroi se i gjithė sistemi u riparua dhe ishte funksional pėr monitorimin e vijės bregdetare shqiptare.
 
Ministria e Mbrojtjes: Pretendimet tė pavėrteta, radarėt nė funksion
Pas letrės me shqetėsimet e ngritura nga Haki Ēako ka reaguar Ministria e Mbrojtjes duke e pėrgėnjeshtruar.
 
Ministria e Mbrojtjes hedh poshtė pretendimet e ngritura nga Ēako, ndėrsa deklaron se radarėt janė nė funksion 24 orė nė 7 ditė.
 
Sipas Mbrojtjes, sistemi i instaluar nė 2009 ėshtė plotėsisht nė funksion, ndėrsa pretendimet i cilėson si dashakeqėse dhe tė pavėrteta.
deklarate mm
Deklarata e Ministrisė sė Mbrojtjes

Redaksia Online
dy.b/Er.K/Shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Populli Po te shkarkohet cako dhe te vihet balili I ls mutit.
avatar
Anonim
Koci Mire Cako ankohet qe nuk punojne Radaret, po PAPI i madhi kufirit ne Sarande c,komente ka per kete situate. Deri tani si ka hire gjem ne kembe mbasi vajti 2 vjet qe nis skafe ne Greqi dhe Itali me hashash.
avatar
Anonim
A Dikush te mbaje pergjegjsi .....................
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15