Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 01:28 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Driēim Ēaka
05 Maj 2017 - 08:52 | përditesuar në 15:54
TIRANE- Njė punishte qė falsifikonte pijet freskuese ėshtė zbuluar nga Policia e Tiranės. Punishtja e cila ndodhej nė rrugėn "Sadik Petrela", nė periferi tė kryeqytetit nė njė magazinė tė braktisur, prodhonte pije freskuese dhe energjike me emrin “Dajti”.
 
Mė pas pijet hidheshin nė treg nga ana e Genci Brahysės, i cili ishte pronari i kėsaj punishteje.

Burime nga Policia e Tiranės bėjnė me dije se falsifikoheshin pije tė ndryshme, duke filluar nga lėngu i limonit, lėng i portokallit, lėng pjeshke, lėng pjepri por edhe lloje tė tjera pijesh kryesisht freskuese dhe energjike.
 
Vetėm nė kėtė magazinė, policia ka gjetur 3048 kanaēe me pije energjike, tė cilat pritet tė hidheshin nė treg, ndėrkohė qė qindra tė tjera janė hedhur nė treg kohė mė parė.
 
Pijet prodhoheshin nėpėrmjet dy makinerive, njėra artizanale pėr prodhim dhe tjetra pėr stampimin.
 
Pijeve u hidheshin esenca e aromatizues
Pijeve u hidheshin solucione tė ndryshme, duke i bėra ato tė ėmbla dhe tėrheqėse. Pėr kėtė Genci Brahysa kishte punėsuar njė kimist me inicialet E.M.
 
Policia ka gjetur edhe 8.5 kg koncentrat tė skaduar, 18 kg esencė dhe 18 kg aromatizues, tė cilave u hidheshin pijeve, qė kimisti ua hidhte pijeve freskuese, dukė pėrdorur disa formula.
 
Genci Brahysa kishte njė leje nga autoritetet qė nė kėtė magazinė tė hapte njė furrė buke, siē mund tė dallohet edhe nga dokumenti i siguruar nga Report TV.

faksimile pijet fallco
 
Por “Furra e Bukės” ngeli vetėm nė letra, pasi ajo u kthye nė njė punishte pėr prodhimin e pijeve tė falsifikuara.
 
Aksionit tė policisė i ėshtė bashkuar edhe Autoriteti Kombėtar i Ushqimit. Inspektorėt e AKU-sė kanė bllokuar tė gjitha pijet freskuese me mbishkrimin “Dajti”.


 
AKU: Pijet tė rrezikshme, si t'i dalloni tė falsifikuarat
Tė pyetur nga Report TV AKU, por edhe Instituti i Shėndetit Publik thanė se kėto pije janė rrezik pėr disa sėmundje.
 
Nė treg vlera e kėtyre pijeve varionte nga 40-70 lekė tė reja, shumė herė mė lirė nga ēmimet e tjera tė tregut. Nėse i shikoni kėto pije nė treg atėherė nuk duhet t'i konsumoni.
 
Tashmė ėshtė kthyer nė njė trend falsifikimi i pijeve freskuese. Brenda njė viti janė gjetur 6 magazina nga Policia, tė cilat falsifikojnė pijet, por edhe produkte tė tjera ushqimore.

Sekuestrohen 3 048 kanaēe me pije tė falsifikuara
Operacioni "Dajti" u finalizua me sekuestrimin e 3 048 pije freskuese tė dyshuara tė falsifikuara tė ambalazhuara tė gatshme pėr tregtim, 1 makineri artizanale pėr prodhimin e pijeve, 1 presė pėr stampimin e vulave tė skadencės, 8.5 kg koncentrat me afat tė skaduar (produkt i dyshuar kontraband), 18 kg esencė (produkt i dyshuar kontraband), 18 kg aromatizues tė ndryshėm pėr prodhim pijesh freskuese dhe energjike si dhe etiketa tė markave “Lėng pjeshke, Lėng Limoni, Lėng Pjepri dhe Pije Energjike Dajti”. Njė nė pranga, nė kėrkim kimisti
​Nė prangat e policisė ra Genc Brahysa, 34 vjeē, banues nė Tiranė, u procedua nė gjendje tė lirė F. B., 36 vjeēe, banuese nė Tiranė si dhe u shpall nė kėrkim E. M, banues nė Tiranė, me profesion teknolog (kimist).

Nė bashkėpunim me Hetimin Tatimor dhe Autoritetin Kombėtar tė Ushqimit, u ushtrua kontroll nė adresėn ku ishte marrė informacion se kėta shtetas kryenin aktivitetin e jashtėligjshėm, e mė konkretisht njė punishte e fshehur nė ambientet e njė magazine.

Materialet proceduriale i'u kaluan Prokurorisė pranė Gjykatės sė Shkallės sė Parė Tiranė, pėr veprėn penale “Prodhimit i kundraligjshėm i artikujve dhe mallrave industrial dhe ushqimor, Tregėtimi dhe trasportimi i mallrave qė janė kontrabandė i kryer nė bashkėpunim”, parashikuar nga Nenet 288/a, 178 - 25 tė Kodit Penal. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
denim me vdekje keto falsifikime qe po na vrasin ngadale te gjitheve duhen klasifikuar si veprime terroriste dhe ta kene denimin 20 vjet deri ne burgim te perjetshem.ne kushte te tjera pse jo dhe me pushkatim per keta maskarenj qe pasurohen duke vrare mijera qytetare pa dallim moshe,feje,krahine dhe ideje.ndryshim urgjent kodit penal.
avatar
Anonim
a.n. Vetem uji na ngeli per te pire
avatar
Anonim
sapa A kemi thene do bejme shtet apo jo?
avatar
Anonim
????? Ne 2009 eshte hapur nje furre buke ? Ska shkuar AKU asnjehere aty ? Po leje Mjedisore a kishte ? Po kase Fiskale ? Votoni LSI dhe pini e hani ate qe beni.
avatar
Anonim
Ndryshoni Kodin Penal Prodhimi I kundėrligjshėm I artikujve dhe mallrave industrialė dhe ushqimorė pėrbėn kundėrvajtje penale dhe dėnohet me gjobė ose me burgim gjer nė dy vjet. Po kjo vepėr, kur kryhet nė bashkėpunim, mė shumė se njė herė ose ka sjellė pasoja tė rėnda, dėnohet me burgim nga tre gjer nė dhjetė vjet.
avatar
Anonim
A Paskan pare Breaking Bad keta trimat.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 17/12/2017, VITI VII- NR.298