Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Janar 2018 - 12:43 | përditesuar në 14:53
105 vjetori i policisė, Xhafaj:Sfidė
kapja e ritmit tė standardet tė BE
Me rastin e 105-vjetorit tė krijimit tė Policisė sė Shtetit ėshtė mbajtur sot njė aktivitet nė qytetin e Lezhės.

Nė fjalėn e tij para tė pranishmėve, ministri i Brendshėm, Fatmir Xhafaj tha se Policia e Shtetit ia arriti t’u mbijetojė sfidave dhe rreziqeve, duke u ngritur e konsoliduar si njė institucion ligj zbatues qė siguron rendin, qetėsinė, jetėn dhe pronėn e qytetarėve. Misioni dhe ideali i tyre mbartet sot me dinjitet nga pjesa mė e madhe dhe mė e shėndetshme e Policisė sė Shtetit.

Sfida e ditės pėr Policinė e Shtetit ėshtė kapja e ritmit tė organizatave europiane e tė mbėrrijė kėsisoj nė standardet e vendeve tė BE-sė. Me reformat e gjithanshme tė ndėrmarra vitet e fundit, qoftė ligjore, infrastrukturore, nė burime njerėzore, kemi tashmė njė Polici mė tė pėrgatitur dhe mė reaguese, nė mbrojtje tė sigurisė publike, jetės dhe pronės sė shtetasve.

Fjala e plotė:

I nderuar zoti Kryeministėr,

Tė nderuar punonjės dhe ish punonjės tė Policisė sė Shtetit,

Tė nderuar kolegė ministra, deputetė,

Tė nderuar pėrfaqėsues tė pushtetit vendor,
Tė nderuar drejtues tė misioneve partnere,

Data e krijimit tė Policisė sė Shtetit, 13 Janari 1913, pėrveēse njė pikė referimi nė historinė e kėsaj organizate, na bėn tė gjithėve tė hedhim vėshtrimin pas e tė nderojmė ata mijėra punonjės Policie qė ndėr vite kanė shėrbyer dhe sakrifikuar, pėr t’u siguruar rend dhe qetėsi qytetarėve nė tė gjithė territorin e vendit, nė pėrmbushje tė njė misioni sa civil aq edhe shtetar.

Mė sėpari sot ėshtė dita t’u bėjmė homazh atij grupi atdhetarėsh tė kohės, tė cilėt nė zbatim tė vendimit tė qeverisė sė Ismail Qemal Vlorės, ngritėn njė strukturė, e cila do tė merrej me detyra tė mbrojtjes sė rendit dhe qetėsisė, pararendėse, kjo, e Policisė sė Shtetit.

Nė rrugėtimin e saj 105 vjeēar, organizata e Policisė ėshtė pėrballur me vėshtirėsi e sfida tė panumėrta, tė cilat nė raste tė ndryshme kanė cėnuar vetė ekzistencėn e saj, si strukturė.

Por sot, pas mė shumė se 1 shekulli, kemi rastin tė themi me krenari se Policia e Shtetit ia arriti t’u mbijetojė sfidave dhe rreziqeve, duke u ngritur e konsoliduar si njė institucion ligj zbatues qė siguron rendin, qetėsinė, jetėn dhe pronėn e qytetarėve.

Trupa e Policisė pėr vetė detyrėn qė kryen, ėshtė fizikisht nė frontin e parė tė luftės kundėr krimit dhe paligjshmėrisė. Pėr kėtė arsye, edhe rreziku me tė cilin ajo pėrballet, ėshtė thelbėsisht mė i lartė nė krahasim me ēdo organ tjetėr ligj zbatues nė vend. Me kėtė rast, pėrkujtojmė dhe nderojmė me respekt ata burra dhe gra qė kanė dhėnė jetėn gjatė kryerjes sė detyrės nė mbrojtje tė ligjit, jetės dhe pronės sė qytetarėve.

I pėrjetshėm qoftė kujtimi i tyre! Misioni dhe ideali i tyre mbartet sot me dinjitet nga pjesa mė e madhe dhe mė e shėndetshme e Policisė sė Shtetit.Pėr shkak tė kėsaj shumice tė shėndetshme moralisht dhe tė zotė profesionalisht organizata e Policisė sė Shtetit gėzon sot njė besim relativisht tė lartė tek qytetarėt.

Jashtė ēdo pragmatizmi tė ēdo lloji, deklaroj se kam bindjen qė nė radhėt e Policisė sė Shtetit gjenden shumė gra dhe burra, vajza e djem tė cilėt punojnė me pėrkushtim dhe me ndershmėri, nė mbrojtje tė drejtave dhe interesave legjitime tė qytetarit. Puna e tyre nuk mund tė njolloset nga njė grup i vogėl, performanca e tė cilėve bie ndesh me moralin e pjesės dėrrmuese tė Policisė.

Policia e Shtetit ka dhėnė prova tė vitalitetit dhe jam besim plotė se do t’ja dalė tė fitojė edhe kėtė betejė me vetveten, mė saktė me pjesėn e padenjė qė ende gjendet nė radhėt e saj. Sfida e ditės pėr Policinė e Shtetit ėshtė kapja e ritmit tė organizatave europiane e tė mbėrrijė kėsisoj nė standardet e vendeve tė BE-sė.

Me reformat e gjithanshme tė ndėrmarra vitet e fundit, qoftė ligjore, infrastrukturore, nė burime njerėzore, kemi tashmė njė Polici mė tė pėrgatitur dhe mė reaguese, nė mbrojtje tė sigurisė publike, jetės dhe pronės sė shtetasve. Jemi tė pėrgjegjshėm pėr tė qenė nė lartėsinė e standarteve tė BE dhe jam i bindur se do ta pėrmbushim kėtė detyrim brenda kėtij mandati qeverisės.

Rezultate e arritura nė vitin qė lamė pas, tė cilat konsistojnė nė nxjerrjen pėr herė tė parė tė Shqipėrisė nga harta e vendeve qė kultivojnė kanabis, nė minimumin historik tė numrit tė vrasjeve, nė numrin mė tė ulėt ndėr vite tė aksidenteve rrugore, nė vlerat e shumėfishuara tė aseteve tė sekuestruara tė pėrfituara nga aktiviteti kriminal, nė luftėn kundėr korrupsionit dhe nė ndėshkimin e rasteve tė evidentuara, janė tregues i qartė i kapaciteteve tė Policisė.

Tė nderuar qytetarė,

Nė kėtė fillim viti dhe nė kėtė ditė domethėnėse pėr Policinė e Shtetit, dėshiroj tė pėrcjellė qartė mesazhet se procesi i reformave tė nisura me synim vendosjen e Policisė mė pranė dhe nė shėrbim tė qytetarit, do tė thellohet nė kėtė vit, qė sapo kemi nisur.

Ne jemi duke realizuar, me mbėshtetjen e Kryeministrit Rama dhe kontributin aktiv tė partnerėve ndėrkombėtar njė projekt ristrukturimi tė policisė qė do ta bėjė atė shumė mė prezente dhe mė eficente nė kontrollin e territorit dhe do tė mundėsojė njė lidhje mė tė drejtėpėrdrejtė tė punonjėsit tė policisė sė zonave policore me komunitetin pėrkatės dhe kryesorja nė shėrbim tė ēdo familje e ēdo qytetari banorė tė atij komuniteti.

Operacioni ‘Forca e Ligjit’, siē ka dhe emrin, do tė vendosi autoritetin e Policisė sė Shtetit dhe punonjėsit tė Policisė nė luftė me krimin dhe organizatat kriminale. Vetėm nė dy muaj ka shėnuar rezultatet e para premtuese, duke dėshmuar se Policia ėshtė e vendosur tė godasė intensivisht grupet kriminale, tashmė tė identifikuara.

Mbėshtetja e Qeverisė, bashkėpunimi aktiv me prokurorinė dhe agjensitė e tjera ligjzbatuese nė vend si dhe me kontributi i drejtėpėrdrejtė i partnerėve ndėrkombėtarė nė kėtė sfidė madhore pėr tė ardhmen e vendit, ėshtė njė inkurajim dhe garanci e madhe pėr suksesin qė duam tė arrijmė.

Procesi i Vetting-ut qė nis sė shpejti do tė reformojė nė kapacitetet e saj njerėzore Policinė e Shteti duke synuar tė promovojė pjesėn mė tė shėndetshme tė saj, punonjėsit mė me integritet, ata mė tė trajnuarit, mė tė arsimuarit, tė cilėt pėr hir tė sė vėrtetės janė shumicė nė kėtė organizatė.

E gjithė historia e kėtyre 27 viteve ka treguar qartėsisht se ndikimi, apo mė keq akoma pėrdorimi politik i policisė ka qenė njė dėshtim i madh politik i vetė atyre qė e kanė tentuar kėtė sipėrmarrje. Ne kėtė mėsim tė historisė e dimė shumė mirė. Ėshtė shenjė e njė sjellje politike jo tė pjekur dhe jo nė interes tė publikut e tė vendit sulmi politik qė synon ta tregoj Policinė si njė organizatė tė inkriminuar.

Ndaj nga kjo foltore, apeloj fuqishėm pėr tė ndalur dhunėn verbale ndaj Policisė sė Shtetit. Ashtu sikurse, nė ēdo rast, kemi ndėshkuar veprimtarinė jo ligjore mes radhėve tė Policisė sė Shtetit, po aq jemi tė vendosur pėr tė reaguar ligjėrisht ndaj kujtdo qė ngre dorė apo dhunon punonjėsit e policisė nė ushtrimin e detyrės sė tyre.

Policia e Shtetit ėshtė e Shtetit, dhe jo e Ministrit tė rradhės. Ndaj dua tė ftoj qytetarėt tė mbėshtesin fort Policinė e Shtetit, sepse ajo ėshtė e qytetarėve dhe vetėm nė shėrbim tė tyre. Policia ka qenė dhe do tė mbetet me shėrbimin e saj tė sakrificės sė pėrditėshme aleati kryesor i qytetarėve dhe i njerėzve tė thjeshtė qė dėshirojnė tė jetojnė nė kėtė vend tė qetė dhe tė sigurtė.

Ndaj si Ministėr i Brendshėm, inkurajoj dhe mbėshtes fuqimisht tė gjithė punonjėsit nė uniformė dhe civilė tė Policisė sė Shtetit tė cilėt me punėn e tyre tė mundimshme dhe fisnike u shėrbejnė qytetarėve duke u pėrballur me sfidat e tė sotmes dhe tė ardhmes.Nė kėtė ditė tė shėnuar, dėshiroj tė uroj tė gjithė dhe secilin punonjės tė Policisė sė Shtetit:

Gėzuar ditėn e Policisė!
Ju faleminderit judhe familjeve tuaja qė ju mbėshtesin, pėr gjithēka bėni nė mbrojtjes tė rendit dhe sigurisė sė qytetarėve tė kėtij vendi.Tė gjithė sė bashku duhet dhe do ta fitojmė betejėn pėr njė Shqipėri mė tė mirė dhe mė tė sigurt, si detyrim ndaj qytetarėve, ndaj tė ardhmes Europiane tė vendit dhe fėmijėve tanė.


Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15