Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
24 Shtator 2014 - 15:55
A1 Report zbulon vendimin, Veliaj
u dėnua me gjobė pėr UFO Berat
Zyrtarė tė tjerė nė akuzė pėr korrupsion
TIRANE - Deputeti i Partisė Demokratike nė zonėn e Beratit Astrit Veliaj, rezulton tė mos e ketė pėr herė tė parė pėrballjen me drejtėsinė me akuzėn e ndėrtimit tė paligjshėm. Njė ditė pas marrjes si tė pandehur nga Prokuroria e Pergjithshme tė zotit Veliaj, A1Report ka mundur tė sigurojė njė vendim dhėnė nga Gjykata e Beratit nė vitin 2011, e cila nė cilėsinė e administratorit tė UFO sh.p.k e dėnoi me gjobė pėr ndėrtim te paligjshem dhe prishje te rrjetit elektrik,

...
Deputeti demokrat Astrit Veliaj i vėnė nėn akuzė nga Prokuroria e Pėrgjithshme pėr ndėrtim tė paligjshėm tė filialit tė universitetit UFO nė qytetin e Fierit, rezulton i dėnuar nga Gjykata pėr njė tjetėr ndėrtim tė jashtėligjshėm.

Televizioni A1 REPORT siguron vendimin e Gjykatės sė Beratit dhėnė mė 1 Qershor tė 2011. Nga vendimi dhėnė nga gjyqtari Pėllumb Zaimi, rezulton se pėr ndėrtimin e godinės sė filialit tė Universitetit UFO nė Berat, ky institucion nė adminsitrimin e deputetit demokrat, ėshtė gjetur fajtor pėr ndėrtim tė paligjshėm dhe prishje tė rrejtit elektrik.

Nė atė periudhė, prokuroria e Beratit qė hetoi ngjarjen, pėrjashtoi nga pėrgjegjėsia penale administratorin Astrit Veliaj dhe nė rregjistrin e tė pandehurve shėnoi emrin e subjektit tregtar “UFO Sh.p.k”, duke e akuzuar kėtė subjekt pėr veprėn penale tė “Ndėrtimit tė paligjshėm” dhe “Shkatėrimit tė rrjetit elektrik”.​

E pikėrisht kėto dy vepra penale janė dėnuar me gjobė, ku nė bashkim tė tyre gjykata ka vendosur dėnimin me 600.000 lekė.

A1 REPORT mėson gjithashtu se administratori i UFO shpk, apeloi dėnimin e dhėnė ndaj tij, por Gjykata e Apelit mė 22 nėntor 2012 la nė fuqi vendimin e Gjykatės sė Apelit.

Kontaktuar nga A1Report, Gjykata e Beratit sqaron se nė vitin 2011 kur ėshtė zhvilluar procesi gjyqėsor dhe ėshtė konsumuar vepra penale, ka rezultuar administrator i UFO shpk Astrit Veliaj, fakt ky fakt qė vėrtetohet dhe nga ekstrakti historik nė qendrėn kombėtare tė regjistrimeve, ku Veliaj ėshtė larguar nė Korrik tė vitit 2013 si administrator, kohė qė ėshtė zgjedhur deputet i PD-se nė Parlament

Ishte Prokuroria e Pėrgjithshme e cila bėri publike tė martėn se deputeti demokrat ėshtė marrė i pandehur nėn akuzėn se ka ndėrtuar nė mėnyrė tė paligjshme godinėn e universitetit UFO nė Fier dhe ka shkatėrruar zyrat qė pėrdoreshin mė herėt nga Drejtoria e Policisė sė kėtij qytetit. Sakaq, nė njė lidhje telefonike pėr A1 REPORT deputeti demokrat Astrit Veliaj i mohoi akuzat e ngritura ndaj tij duke e vlerėsuar kėtė vendim si “goditje ndaj biznesmenėve tė ndershėm”.

Ja akuzat e ngritura nga Prokuroria e Pergjithshme per deputetin e PD Astrit Veliu

Precedenti, Veliaj do tė kėrkojė pafajėsinė nė gjykatė
Astrit Veliaj pritet tė dalė para Gjykatės sė Lartė, ku do kėrkojė pafajėsinė e tij pėr dy akuzėt e ngritura nga prokuroria e Pėrgjithshme.

Sipas akuzės Veliaj ka ndėrtuar kompleksin universitar nė qytetin e Fierit, duke prishur disa objekte tė Ministrisė sė Brendshme, objekte kėto qė janė vlerėsuar me njė shumė financiare mbi 100 milion lekė tė vjetra.

FOTO/ Vendimi i Gjykates se Beratit qe denoi me gjobe UFO shpk ne vitin 2011vendimi gjykates me logo
vendimi gjykates me logo

Veliaj pranoi krimin
Ish-administratori i “UFO Sh.p.k”, sot deputet i Partisė Demokratike gjatė seancave gjyqėsore, nėpėrmjet avokatit tė tij Arenc Berati, ka kėrkuar qė dosja tė gjykohet duke aplikuar nenin 406 tė K.Pr.Penale, me qėllim pėrfitimin e uljes sė 1/3 tė masės sė dėnimit. Kjo kėrkesė ėshtė pranuar nga gjykata, ndėrkohė qė pėrfaqėsuesi i prokurorisė sė Beratit gjatė dhėnies sė pretencės sė tij, ka kėrkuar dėnimin e subjektit “UFO Sh.p.k”, pėr akuzėn e “Ndėrtimit tė paligjshėm” me 7 milionė lekė tė vjetra dhe me 6 milion lekė tė vjetra pėr akuzėn e “Shkatėrimit tė rrjetit elektrik”.

Nė pėrfundim tė pretencės, prokurori ka kėrkuar bashkimin e dėnimin, duke i pohuar gjykatės qė dėnimi pėrfundimtar pėr “UFO Sh.p.k”, tė jetė me 10 milion lekė tė vjetra. Pavarėsisht kėsaj kėrkese gjykata e Beratit duke respektuar uljen e dėnimit me masėn 1/3 tė dėnimit, ka shpallur fajtor dhe ka dėnuar subjektin “UFO Sh.p.k”, me 6 milion lekė tė vjetra.

Administratore gruaja
Qė prej korrikut 2013, Astrit Veliaj ėshtė tėrhequr “de jure” nga drejtimi i universitetit “UFO” dhe se posti i tij ėshtė zėvendėsuar nga bashkėshortja Adelina Veliaj. Ky vendim ėshtė marrė nga Veliaj menjėherė pasi ai ka fituar mandatin e deputetit tė Partisė Demokratike nė Berat. Qė prej kėsaj kohe, Veliaj qėndron si “de fakto” drejtues i kėtij biznesi ndėrkohė qė “de jure” njihet si pronare gruaja e tij Adelina Veliaj.

Redaksia Online
(Shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ndertimi i UFO ne Berat - histori e shkaterrimit t Historia e UFO ne Berat, eshte nje prove e qarte se ēmund te beje dikush i veshur me pushtet , nese shteti nuk vepron. Ai shkaterroi ndertesen ekzistuese 3-4 kateshe te Spitalit Rajonal Gjinekologjik te Beratit, prone e Ministrise se Shendetesise. Uzurpoi token ku ishte ndertesa dhe terriotin prej afro 1000 m2 te saj. Ndertoi ndertesen e UFO, ne zonen tampon te qytetit muze pa lejen e Monumenteve te Kultures dhe te Bashkise se Beratit. Godina "e bukur" por masive dhe pa lidhje me arkitekturen e qytetit dhe planeve perkatese rregulluese. Pushteti vendor beri sa per te thene zhurme. Pushteti Qendror inekzistent. Askush nuk e permend kete histori te trishtueshme. Gjykata jep nje gjobe sa per te thene. E tmerrshme dhe e dhimbshme njekohesisht. Turp per institucionet shqiptare ......
avatar
Anonim
HABI?! PO CI KA KY PLERA 600 MIJE LEKE, 1 KUOT STUDENTI ME PAK. KETA DUHEN GJOBITUR QE TE ULIN KOKEN JO QE TE TALLIN B...
avatar
Anonim
HABI?! JU LUTEM VETEM SHIKOJENI , DHE DEGJOJENI KETE NJERI QE SOT ESHTE DEBUTET I KUVENDIT TE SHQIPERISE. KA 4 KLASE DHE NJE FJALI NGA FILLIMI NE FUND NUK DI TA THOTE. SI DO BEJE KY NJERI UNIVERSITET ME STANDARTE... TURP
avatar
Anonim
durrsaku te them te drejten e dua qytetin tim te bukur dhe me pelqeu godina e ALABANIAN KOLLEGE qe eshte ndertuar por kur e pashe dhe e degjova ne OPINION ate qe e ka ndertuar u zhgenjeva imagjino se ca katrahure do dalin femijet nga ajo shkolle shpresoj qe te mos dale ajo fjala e urte BUDALLAI NDRIN PA HAPUR GOJEN
avatar
Anonim
Aleksander Nuk e kuptoj pse duhet te flisni aq ashper per kete person , kaq ju revolton fakti qe ka nderteuar pa leje por ne token e tij dhe ndertimet qe ka bere jane dinjitoze si ne aspektin e investimit ashtu dhe ne aspektin e asaj cfare i ka ofruar shoqerise.Pse pikerisht prej ketej duhet nisur drejtesia kur ka politikane qe s'kane asnje lidhje me pronen dhe jane bere pronare te gjysmes se Shqiperise duke i marre frymen dhe jeten pronareve te vertete?!Pronarve qe po presin lejet s'ju ka mbetur me toke.
avatar
Anonim
injoranti u be "PAPE" ca lesh deputeti si dashi i havase injorant me kater klase qe tha:...."ta dija se merej kaq lehte diploma e universitetit kisha mare edhe gjimnazin " mereni me mend se ne cfare derexheje jemi ,ke kemi deputete...qe na shfrytezojne jo me te na drejtojne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
Anonim
tellalli i portokallise O milet bum bum bum ,ju qe komentoni se si e mori lejen Astrit legenu Veliaj ler universitetin e Durresit nga xhuxhi Vangjush Dako kryebashkiaku,dhe si e ndertoi Ufon ne berat ky Astrit legeni po ju them vetem kaq O milet ky Astriti eshte e Sales Rames Nanon Fullanit dhe kules,lrandaj o popull mos u merni me komente koti,cohuni dhe ti rezojme me dhune keta gjakepiresa nga PD dhe PS te gjithe politikanet ajdut e boksier trafikanta dhe vrases ti shtypim,dhe te kerkojme qe te na mari nje shtet ihua
avatar
Anonim
sopiqoti Ky bicecmeni Veliaj na krekosesh ne emisionin EPINION por,na del se qenka ndrtshe puna.Keta njerez duhen vene para pergjegjesise ligjore dhe prokuroria te mos terhiqet a po ta zbusi ceshtjen.Tek keta politikane kallp flen korupsioni.
avatar
Anonim
Oficeri Sigurisht te gjithe njerezit kane te drejte te flasin sic ju vjen, por ama te gjithe flasin sa shohin. Mos flisni per njerez qe nuk i njihni se nuk jane ashtu sic perpiqen ti nxjerrin. faleminderit
avatar
Anonim
Injoranti Astriti nje ish mekanik per pajisjet bujqesore arrin te behet deputet .Me ate qe pame tek " Opinion" mbreme ai e konkuroi portokalline dhe e sfidoi.A ka familje ky njeri....si e lene qe te dali ne TV.!?
avatar
Anonim
Labi Mos fol mė se prishet ;-) Mė turp s'kishte.
avatar
Anonim
ismeti ju me blerje te letrave pa vler jeni finacues
avatar
Anonim
luli i tiranes ka ta te drejte te thote per edi ramen pse ca te nenes dhe ca te babes pse nuk ja prishnI si ja prishen LULIT NE Vlore ? MBAJE FLALEN EDI RAMA JE BURRE ME 2 RR OK
avatar
Anonim
toni Deputeti pd. La nam dje sa per te qeshur e per te qare. Me erdhi zor qe eshte deputet
avatar
Anonim
kamunisti ky veliaj eshte nje kokerr legeni nje ēifut dhe shkuar ēifuti qe meriton tja hedhesh ne toke ato ndertesa qe ka bere ,, eshte thjesht larje parash qe ben me ato ndertesa gjasme universitete ,,ngeli duke u fshehur mbas fjales investus , investus i semes ēa shembulli i jep studentave ky qe eshte nje shkeles ligji legeni ,, nderton pa leje na hapi k n dje te opinioni jo kshu jo ashtu bente presion kot qe seshte i denuar asnjehere dhe ja doli fakti qe eshte denuar me gjobe ,, te thoje vete ky pseudo deputet qe kam ndertuar se ska patur shtet , ska patur shtet po tani zoteri ka shtet dhe do ti hedhim ne toke ballisti i qenit dhe bir ballisti ,, qener tradhetare ,,bjeru ne koke rama se kshu e duan kta siē ja hodhe lulkes ne vlore,,
avatar
Anonim
a Po per ndertimin qe ka bere ne durres pse nuk e padisin ? Prona ku ka ndertuar eshte prone e aksionereve te shioqerise "Stamless" dhe aksionere , qofte edhe me 2 lek jane plot te tjere. Si e ka mare lejen e ndertimit nga bashkiaku socialist. xhuxh, dhe hajdut i durresit ?
avatar
Anonim
pelo Atehere duhet te shembet urgjentisht.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274