Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
04 Gusht 2016 - 16:50 | përditesuar në 17:15
Aksidenti i turistit rus, Merepeza:
Skafi i biznesmenit s’kishte siguracion
Drejtori i Pėrgjithshėm i Kufirit dhe Migracionit nė Policinė e Shtetit, Genc Merepeza ka dhėnė kėtė tė enjte detaje mbi aksidentin e ndodhur nė Himarė, ku mbeti i vdekur turisti rus Denis Kaiumov.

Kreu i policisė kufitare dhe migracionit, thotė se mjeti ka dalė nė lundrim pa marrė mė parė lejen e autoriteteve pasi nuk ka pasur siguracion pėr lundrim.

"Nga policia kufitare e stacionit Dhėrmi  nuk ėshtė lejuar tė dali nė det  pėr arsyen sepse  nė dokumentacion kishte mungesėn  e siguracionit tė mjetit. Nė rastin konkret ky shtetas ka dalė  pa lejėn e policisė kufitare  nė det",shprehet Merepeza. 

 Turisti rus kishte hyrė nė Shqipėri nga pika e kalimit kufitar tė Qafė Thanės me 24 korrik bashkė me familjen pėr tė qėndruar pėr pushime pėr njė periudhė kohore nė vendin tonė.

Drejtori i Kufirit Merepeza thotė se nė kuadėr tė njė Task- force qė drejtohet nga Ministria e Ekonomisė dhe Turizmit, iu janė drejtuar shkresa njėsive tė qeverisjes vendore pėr tė kuptuar masat e marra prej tyre.

"Ēdo drejtori rajonale  e kufirit i ėshtė drejtuar  me shkresė tė gjithė  pushteteve vendore  pėr rritjen e masave tė sigurisė nė det  qė ka tė bėjė sidomos me pėrcaktimin e zonave tė plazheve, qė ka tė bėjė me krijimin e korridoreve  tė daljes  tė ngritjes sė kullave tė vrojtimit  pėr ardhjen nė ndihmė  tė njerėzve qė kanė nevojė nė det. Qė tė je mi sinqertė nuk ka patur reagim", u shpreh Drejtori i Kufirit Merepeza.

Por pavarėsisht kėsaj vetėm pak institucione janė pėrgjigjur. Drejtori Merepeza, thotė se gjatė kėsaj kohe, policia kufitare ka bllokuar 13 mjete lundruese pa leje dhe janė vendosur gjobat pėrkatėse.

Ndėrkaq kanė dalė edhe detaje sa i pėrket dėshmisė sė pronarit tė skafit, biznesmenit Fatmir Kuēi. Kuēi ka pretenduar se ka qenė nė njė distancė prej 1 milje nga bregu i detit kur kishte konstatuar njė person qė kėrkonte ndihmė.

Ai ka pretenduar se i ėshtė afruar dhe e ka marrė nė skaf dhe e ka dėrguar nė breg. Sipas Merepezės policia nga hetimet e deritanishme veē versionit tė biznesmenit tė arrestuar ka edhe njė version tjetėr tė disa dėshmitarėve qė kanė parė aksidentin. 

Redaksia Online
(M.Ē/shqiptarja.com)

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38