Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
05 Shkurt 2018 - 13:54 | përditesuar në 20:18
Ardi Veliu emėrohet Drejtor i 
Pėrgjithshėm i Policisė Shtetit
Veliu: Ja sfida ime nė krye tė policisė
Profil/Kush ėshtė Ardi Veliu
TIRANE - Ministri i Brendshėm, Fatmir Xhafaj, ka propozuar emrin e Ardi Veliajt pėr Drejtor tė Pėrgjithshėm tė Policisė sė Shtetit, i cili deri sot nga mbajtur detyrėn e Drejtorit tė Policisė sė Tiranės.

Report Tv mėson se Rama ka firmosur propozimin e Xhafaj. Ardi Veliu pason nė detyrėn e kryepolicit Haki Ēakon i cili u lirua njė muaj mė parė me vendim tė ministrit tė Brendshėm, Fatmir Xhafaj. Pas lirimit tė Ēakos, nė krye tė policisė u komandua Rebani Jaupi i cili mbajti kėtė detyrė pėr rreth njė muaj, ndėrsa tashmė do rikthehet nė detyrėn qė mbante mė parė atė tė zv/drejtorit tė Policisė sė Shtetit. Ai mbante postin e drejtorit tė Policisė sė Tiranės qė prej datės 28.04.2017.

Ardi Veliu mori pikėt maksimale nga konkursi i organizuar nga Policia e Shtetit pėr marrjen e gradės "Drejtues Madhor" si dhe ka pėrmbushur tė gjitha kriteret pėr tė qenė ai Drejtor i Policisė. Ardi Veliu ishte ndėr emrat mė tė lakuar pėr tė zėvendėsuar Haki Ēakon. Prezantimi i Ardi Veliut pritet tė bėhet nga ministri i Brendshėm, Fatmir Xhafaj ditėn e martė. Ndėrsa mė pas do jetė vetė Veliu ai i cili do emėrojė edhe drejtorin e ri tė Policisė sė Tiranės. 

KUSH ĖSHTĖ ARDI VELIU:
Drejtori i Drejtorisė Vendore tė Policisė Tiranė, Drejtues Ardi Veliu, ka lindur nė 2 Mars tė vitit 1972 nė Delvinė. Eshtė i martuar dhe babai i dy fėmijėve. Nga viti 1987 deri nė vitin 1991, kreu shkollėn e mesme ushtarake “Skėnderbej”.

Nga viti 1991 deri nė vitin 1993 ka vazhduar studimet nė Akademinė Ushtarake “Skėnderbej”, nė Tiranė.

Nga viti 1993 deri nė vitin 1994 kryen studimet nė Akademinė e Policisė nė Tiranė.

Nga muaji Janar i 1994 deri nė Qershor 1998 kryen studimet nė Akademinė e Policisė nė Ankara – Turqi.

Krahas kėtyre studimeve, diplomohet edhe nė Fakultetin e Manxhimit tė Biznesit, Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorė, studime tė cilat i kreu nė vitet 2003 -2007 pa shkėputje nga puna.

Eshtė diplomuar gjithashtu edhe nė Bachelor Fakulteti Juridik.

Ka pėrfunduar njė sėrė kursesh profesionale trajnuese tė organizuara nga Pameca, ICITAP dhe OSBE brenda dhe jashtė shtetit, si, nė Hungari, SHBA, Poloni, Itali dhe Akademinė e Sigurisė, Tiranė;

Ka pėrfunduar kursin 8–javor pranė qendrės ILEA, Budapest, organizuar nga ICITAP.

Ėshtė njė njohės i mirė i gjuhės Turke dhe Angleze. 

Karriera profesionale: 

Komandant i “Postės sė Policisė”, Memaliaj, Tepelenė (1998-1999)

 

 

 

Shefi i Policisė sė Rendit, Vlorė (1993-2002)

Shefi i sektorit tė “Policisė me Uniformė”, Drejtoria e Policisė, Vlorė (2002-2004)

Shefi i sektorit tė Rendit, Drejtoria e Policisė, Vlorė (2004-2006)

Shefi i komisariatit tė Policisė, Durrės (2013-2014)

Zėvendėsdrejtor pėr Sigurinė, Drejtoria e Policisė, Tiranė (2014-2015)

Drejtor i Kolegjit te Policise (Shkolla Bazė e Policisė) 2015 -2016

Drejtor i Policise Rrugore ne Drejtorine e Policise se Shtetit 29.07.2016 – 27.04.2017

Nga data 28.04.2017 Drejtor i Drejtorise Vendore te Policise Tirane.

 

 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ervin hasrama mjere policia shtetit cdo heqi me kete faqezi.te lumte trapi o edi rama ci bere policise! o popull shqiptar kjo eshte prova qe krm do qe te shkaterrohet policia. esht fatkeqesi kombatre qe drejtor policie te vihet veliu! e urrejne te gjithe uniformat blu se esht totalisht i paafte.aftesia e tij e vetme esht ese mbante kutite e votimit te xhafes kur ishte me pol bashkiake ne vlore.
avatar
Anonim
Andeti Urime dhe Suksese ne punen tuaj Ardi.
avatar
Anonim
Drejtesi Urime.edhe suksese Ardi Veliu per detyren e re. Mjaft me me gjobevensit e Sajmir Tahirit qe e shkaterruan Policin e Shtetit me Cipen e Ervin Hodaj por jo vetem kaq por me te pa shkolluarin edhe me injorantin Besmir Qebini qe u ben si hienat. Me fat qe kemi nje minister qe zbaton ligjin edhe po ashtu per Drejtorin e Pergjithshem Ardi Veliu.
avatar
Anonim
Dashnor Diko (🍌) Shume posbte re o Rilindje me kete oficer pacavure kambalen gjete per kte detyre !!! Kerkoj te kendohet banania dhe te ulet flamuri gjysme shtize ! Te fala Kozma Dushi !!
avatar
Anonim
Bilbil.Mema Qe eshte emeruar nga Xhafa nuk ka dyshim. Por qe ka fituar piket maximale ne konkurs eshte nje farse e shpifur kete e di dhe Bufi !!! Do tu dali shpejt boja dhe ketyre !! Une si Dekan i Akademise se sigurise e kundershtoj kete kandidature ! Dera e akademise nuk do ti hapet kurre 😤
avatar
Anonim
Vini Tani ju vu dryni l Drejtorise se Pergjithshme u mbyll !!!! Njoftimi per hapjen do tju vije kur te mbaroj Xhafa Vetingun ! Por vetingut nuk.duhet kurrsesi ti shpetoje Xhafa !! Ka nje benz G ky Xhafa me rrogen e bleu ky ?????
avatar
Anonim
sonila Bo bo cfare behet me kete shtet o shtet dreqi o figure e policise bashkiake oooooo
avatar
Anonim
Futja kot tani Bobobo fshatari nga Ēuka e Sarandes por keni harruar te permendeni dhe qe ka qene shefi policese bashkiake te Shpetim Gjikes per 7 vjet .Apo keto nuk ju interesojne ta thoni se mos i flliqet figura.Me pak fjale nuk ben per Drejtor i Pergjithshem mbase njeri mire eshte por jo per kete detyre.Pune partish dhe ky ...si nuk u vendos nje i pa anshem ne keto detyra mor aman
avatar
Anonim
Vendimi Gjika krietar i bashkise + Velua krietar i policise se bashkise = 8 vjet abuzime ne ndertime pallatesh e prishje lulishtesh. Kohe dhe per dy lliplloma me universitet nate pa shkeputje nga puna. O Berat ce pate fat...........a doni me per Belulne?
avatar
Anonim
gjykatesi Para ca ditesh e pyeta nje punonjes aktual te policise, se cfare mendonte per Juve dhe ai me tha, qe "eshte i mire , por nuk te fal". Nga ajo dite u luta qe ju te emeroheshit ne kete detyre, Suksese vella
avatar
Anonim
genti Urime, e meriton!!!
avatar
Anonim
Agroni Ky eshte nje krye i paafte dhe nuk i ploteson kushtet per te qene Dr i Policis ! Por ky ploteson nje.kusht tjeter ploteson qellimet e Xhafes per te bere vetingun si dy shpirzinj qe jane, ktu do marin njerez ne qafe plot, natyrisht qe xhafa di ta shpetoj Gezim Zhupen se e ka pas ne grup shoqerimi, po infot e shik ku do ti coj qe ka per kte Gezimin !! Vendosja e ktij trwgon se ne cfare derexheje ka rene Rilindja e Edi Rames ! Fundi do jet shum i shpejt !
avatar
Anonim
Jola CV gjenka goxha e mire dhe ne vazhdimesi. Shoresojme te jete i drejte dhe zbatus i ligjit. Shqiperia kerkon njrez te zote dhe me integritet. Suksese.
avatar
Anonim
loshi Po 500mije eurot qe te vodhen ne shpi pse nuk i shkruan ne CV.
avatar
Anonim
Fuati Urime Ardi Veliut, njeri punetor, kerkues, korrekt.duhet te spastroj ca drejtues komisariatesh qe vetem vene gjoba e pine alkol tere diten. Politika duhet ta leje kete profesionit te punoje.
avatar
Anonim
adi Ky eshte nje servil vari lesht ka qene drejtues ye shkolla policise nje bythlepires qe se ka shokun..me kte nuk ka shans te luftohen bandat se ky ka frike hijen e vet lere me qe eshte ushtar i saje qorrir
avatar
Anonim
Ardi Veliu Njeri kerkues por I drejte. Kta gjobaxhinjt dhe rryshfetxhinjt te ikin ose zhduken vet nga Policia se ky nuk I fal. Qe me marjen e grades Drejtues Pare dihej qe Ardi do behej Drejtor I Pergjithshem.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40