Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Shkurt 2018 - 14:16 | përditesuar në 14:21
Arsimi nė diasporė, katėr ministrat
shqiptarė e kosovarė miratojnė ligjin
Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla dhe ministri pėr Diasporėn, Pandeli Majko patėn njė takim me homologėt e tyre kosovar nė Tiranė, ku nė fokus ishte arsimi shqip nė diasporė.

Pas kėtij takimi, Nikolla, Majko, Gashi dhe Bytyēi, patėn njė konferencė pėr shtyp ku deklaruan se ėshtė finalizuar Kėshilli i pėrbashkėt pėr menaxhimin e arsimit nė diasporė, i cili do tė pėrpunojė dhe caktojė kurrikulėne pėrbashkėt.

“Sot kemi finalizuar kėshilline  pėrbashkėt pėr tė mirėmenaxhuar gjithė punėn pėr arsimin nė diasporė. Nuk do tė ketė mė punė tė ndara pėr tė mundėsuar arsimimin e fėmijėve nė diasporė veē Shqipėria dhe veē Kosova, por njė punė e mirėorganizuar nga ekipet tona qė do tė finalizojnė nė nivel teknik duke institucionalizuar nė njė qendėr tė bėrashkėt qė do tė ngrihet nė Prishtinė. Grupet e pėrbashkėta tė punės finalizojnė kurrikulėn e pėrbashkėt qė do tė thotė tekste tė pėrbashkėta dhe njė ekip tė pėrbashkėt menaxhimi pėr gjithēka qė lidhet me punėsimin e mėsuesve, trajtimin e tyre dhe tė gjitha problematikat qė kėrkojnė zgjidhje nga ekipet e pėrbashkėta e dy vendeve tona, pėr tė realizuar angazhimin tonė njė arsim cilėsor tė gjuhės shqipe nė diasporė”, u shpreh ministrja Nikolla.

Gjithashtu ministri kosovar i Arsimit, u shpreh se “jam shumė i lumtur qė pas nėnshkrimit tė marrėveshjes nga dy kryeministrave sot po fillojmė implementimin konkret”.

Er.K/Shqiptarja.com
 

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40