Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:48 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
25 Nentor 2012 - 16:05
Athinė, emigrantėt lushnjarė e
pėrmetarė festojnė 100 vjetorin
FOTO- I ftuar dhe ambasadori shqiptar
ATHINE, Kur vetėm pak ditė na ndajnė nga 28 nėntori i  ngritjes sė flamurit nė Vlorė, emigrantė shqiptarė nga qyteti i Lushnjes dhe Pėrmetit u mblodhėn sė bashku pėr tė festuar 100 vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė nė kryeqytetin helen.
Festa, nėn tingujt shqiptarė si dhe nė ambiente tė rrethuar nga flamuri kuq e zi,  u organizua nga shoqata Lushnja dhe shoqata Pėrmeti.

I ftuar nė kėtė aktivitet ishte dhe Ambasadori i Shqipėrisė nė Athinė, Dashnor Dervishi. Nga Shqipėria pėr t'iu bashkuar festės udhėtoi dhe kryetari i  bashkisė sė Lushnjes, Fatos Tushe dhe drejtoresha e gazetės Shqiptarja.com, Anila Basha.

Kreu i shoqates Lushnja, Jovan Mehilli qe hapi aktivitetin tha se aktiviteti kėtė vit merr njė vlerė tė veēantė pėr shqiptarėt. Surpriza e gjithė aktivitetit sipas zotit Mėhilli, ishte dhėnia e 30 pakove brenda tė cilės kishte abetare pėr 30 fėmijė emgirantėsh qė gjendeshin nė kėto festime. "U themi fėmijėve tanė qė le tė mėsojnė kėtu gjuhėn greke, por gjuhėn shqiptare, gjuhėn e mėmės, duhet ta kenė gjuhėn e tyre tė parė, tha Mehilli.

Ambasadori shqiptar nė Athinė Dashnor Dervishi tha se kėto festa janė mė tė bukura kur kujtohen tė gjithė sė bashku dhe nė harmoni.
“Eshtė nder dhe privilegj pėr mua tė marr pjesė nė kėto festime tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė, pėr komunitetin e shqiptarėve kėtu. Nė fakt ajo qė kemi bėrė gjithmonė ėshtė inkurajimi i tė gjithėve pėr tė qenė pjesė e integruar edhe nė kėtė shoqėri. Por, vlerat tonė rriten kur tė gjithė sė bashku i kujtojmė nė harmoni tė plotė festa tė tilla. Ndaj dhe ambasada jonė u kujdes qė kėta fėmijė, sot tė marrin kėto dhurata, abetaren e gjuhės shqipe, pėr tė mos harruar”

Nė fjalėn e saj pėrshėndetėse, drejtoresha e Shqiptarja.com, Anila Basha duke vlerėsuar kontributin e emigrantėve shqiptarė nė sjelljen e kulturės evropiane nė Shqipėri, i bėri apel qė tė vijnė tė votojnė nė Shqipėri, pėr tė dhėnė kontributin  e tyre pėr ta bėrė vendin mė tė mirė.

“Ju falėnderoj qe me ftuat nė kėtė festė pėr 100-vjetorin e pavarėsisė organizuar nga shoqata Lushnja dhe shoqata Pėrmeti. Nuk ka rėndėsi se nga cili vend ne vijmė. Jemi tė gjithė shqiptarė qė nė mes tė Athinės nė kėtė sallė me qindra vetė po festojmė 100-vjetorin e pavarėsisė. Dua tė them se ju jeni mė tė mirė se ne, keni emocione mė shumė se ne, gjithė kėto vite keni sjellė kulturėn evropiane nė Shqipėri. Ju e doni atdheun tonė mė shumė se ne nė Shqipėri. Ju nuk e ndani njėri- tjetrin. Jeni kėtu mė tė bashkuar se kurrė. Ndaj me lutje, me zėrin e njė gazetareje qė vjen nga Shqipėria ju bėj njė apel: Ejani tė votoni nė Shqipėri. Me kontributin tonė e tuajin do ta bėjmė vendin tonė mė tė mirė. Gėzuar 100-vjetorin e Shqipėrisė sonė”, - u shpreh Basha.

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
haha vetem votoni edi ramen i paska ngelur pa thene drejtoreshes
avatar
Anonim
Dhshtembari Bukur kur edhe gazetari behet shprehes dhe zedhenes i opinionit publik. Ju lumte goja, zonjusha Basha! Urim me ndjenje te ngrohte, por edhe me mesazh te qarte.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171