Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:08 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga ARTAN DIKO
18 Shtator 2013 - 12:05
Berat, shtohen turistėt, tani
edhe nga Japonia e Australia
BERAT - Qyteti muze i Beratit po tėrheq pėrherė e mė shumė turistė vendas dhe tė huaj, kryesisht nga Europa perėndimore, por dhe nga Amerika e Veriut, Japonia, Kanadaja si dhe nga Australia.
 
Kjo rritje vizitorėsh ka qėnė rreth 22 mijė ose 30% mė shumė krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė vitit paraardhės  
 
Rritja i antribohet disa faktorėve, kryesisht faktit qė pėr kėtė vit "Lonely Planet" i cili ėshtė edhe libri mė i shitur i udhėtimeve, e ka klasifikuar Beratin si njė destinacion kryesor nė Shqipėri , shtuar kėtu edhe paketėn promocionale pėr Beratin,  publikimin e tij nė nė disa faqe prestigjioze tė internetit si ajo e UNESCO-s etj.
 
Ajo ēfarė vihet re kėtė vit ka tė bėjė edhe me grupmoshėn e vizitorėve, qė ėshtė kryesisht 25-60 vjeē .
 
Vizitorėt kanė shprehur  interes jo vetėm pėr resurset e trashėgimisė kulturore tė qytetit, por edhe pėr bukuritė e tjera natyrore.
 
Turistėt e ardhur nga Italia janė shprehur se qyteti i Beratit ėshtė njė qytet shumė i bukur,  por duhet punuar shumė nė lagjen muzeale, ku ka papastėrti, mure tė rrėzuara etj.
 
Redaksia online
(ar.sh/shqiptarja.com)
 

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170