Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Janar 2018 - 22:06 | përditesuar në 12:17
Burrel,rikthehen lindjen pėrmes
operacionit nė maternitetin
Rikthehen lindjen pėrmes operacionit nė maternitetin e Burrelit. Gjatė fundjavės ėshtė bėrė edhe operacioni i parė nė maternitetin e Burrelit nga mjekėt e maternitetit “Koēo Gliozheni” tė Tiranės tė cilėt i janė bashkuar sistemit tė patronazhimit edhe nė kėtė qytet.

Mjekja obstetėrgjinekologe, Nazmie Ceni sėbashku me mjekun tjetėr Ervis Vata, kanė realizuar edhe operacionin e parė pas rikthimit tė shėrbimit nė kėtė maternitet ku lindja e fundit me operacion ėshtė bėrė mė  19 Tetor 2016.

“Sot ėshtė dita e dytė e punės sonė kėtu nė “Maternitetin e Burrelit” ekipi paraardhės ka bėrė tre lindje spontane, kjo qė shikoni ėshtė njė lindje me operacion, ishte planifikuar pėr ditėn e hėnė por pėr shkak tė dhimbjeve ėshtė operuar sot. Operacioni vajti mirė, ka lindur djalė, shpresoj tė na shkoj mirė puna edhe nė tė ardhmen dhe lindjeve qė do jenė mė pas,” tha Nazmie Ceni Mjeku Obstetėrgjinekologe.

Edhe nėna qė solli nė jetė djalin me anė tė operacionit falėnderoi mjekėt e ardhur nga Tirana qė mundėsuan lindjen pa patur nevojė ta kryente atė nė kryeqytet.

"Falenderoj mjekėt mjekėt, ju uroj njė vit tė mbarė, edhe fėmijėn e parė e kam lindur me operacion edhe i dyti shkoj mirė ēdo gjė. Nėse nuk do ishin kėta mjekėt do isha detyruar tė ikja nė Tiranė,” tregoi nėna e foshnjės.

Materniteti i spitalit tė Burrelit ėshtė futur nga Ministria e Shėndetėsisė nė sistemin e patronazhimit qė ka nisur  nga mjekėt e spitalit “Koēo Gliozheni” tė Tiranės.

Nė 10 ditėshin e parė tė kėtij patronazhi nė Spitalin Rajonal te Burrelit janė kryer 148 vizita ekografike dhe konsulta, 5 lindje nga kėto 3 lindje natyrale dhe 2 me operacion tė asistuara nga mjekėt e ardhur nga Tirana.

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16