Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
17 Janar 2017 - 12:42 | përditesuar në 15:49
Komisioni Hetimor ka tashmė nė dorė tė gjitha lėvizjet, hyrjet dhe daljet e Shkėlzen Berishės jashtė vendit nė kohėn qė po hetohet privatizimi i OSSH te kompania ēeke CEZ. Ndėrsa pritet qė tė disponohen edhe lėvizjet e Sali Berishės dhe tė Nuel Kalajt, biznesmenit nga Prizreni.

Kryetari i Komisionit Hetimor pėr ēėshtjen e privatizimit tė OSSH te ēekėt e CEZ, Taulant Balla pėrmes nė shkrese drejtuar Drejtorit tė Policisė sė Shtetit i kėrkon qė tė verifikojė tė gjitha lėvizjet e Sali Berishės dhe tė Nuel Kalajt.
 
Komisioni kėrkon verifikimin nė sistemin TIMS tė lėvizjeve tė Berishės nga Janari deri nė Shkurt tė 2010 dhe tė Nuel Kalajt nga Janari 2006 deri nė shtator tė 2012.
 
Komisioni kėrkon verifikimin nėse shtetasi Nuel Kalaj nga Prizreni ka shtetėsi shqiptare, nėse po a ka leje qėndrimi.
 
Gjithashtu nė letėr komisioni kėrkon qė nėse rezulton se Nuel Kalaj nė Shqipėri ka lėvizuar me makina me targa shqiptare tė vendosen nė dispozicion se nė emrin e kujt kanė qenė regjistruar.
 
Balla edhe dje gjatė mbledhjes sė komisionit i kėrkoi Policisė tė verifikojė hyrje-daljet nga vendi pėr vitin 2010, nė sistemin TIMS tė Nuel Kalaj, Jozef Haisek, Sali Berishės e Shkėlzen Berishės.
 
I kėrkojmė drejtorisė sė policisė qė pėr gjatė muajit janar 2010 duke filluar nga data 1 janar 2010 deri nė fund tė shkurtit 2010 tė kėrkojmė nga sistemi TIMS tė dhėna kur ka dalė dhe ka hyrė nė Shqipėri, Nuel Kalaj, Sali Berisha e Shkėlzen Berisha. Sepse janė persona qė janė cituar nė emalin ku janė pėrmendur tė tre” deklaroi ai.
 
Lėvizjet e Nuel Kalajt, sipas Ballės kanė rėndėsi tė zbardhen sepse kėshtu do tė zbardhet dhe mėnyra sesi janė bėrė transfertat e shumave tė mėdha me para.
 
Kur ka hyrė nė Shqipėri Nuel Kalaj, kur ka dalė nga Shqipėria sepse pėr datat qė flasim janė datat kur Nuel Kalaj ka bėrė transferta bankare.
 
Flasim pėr shuma tė mėdha parash, duhet tė mėsojmė qė kėto shuma kanė qėndruar nė Shqipėri apo janė transferuar jashtė vendit me ēanta, sepse personi e ka konfirmuar qė i ka tėrhequr kėto para. Pėr kėto data tė hetohet dhe Shkėlzen Berisha, i sipėrcituar nė email
”.
 
I njohur si mik i djalit tė ish-kryeministrit Shkėlzen Berisha, Nuel Kalaj ka pėrfituar nga ēekėt e CEZ-it transferta bankare 6.8 milionė euro; dhe kėto shuma mė pas i ka tėrhequr cash mė 16 qershor 2009, vetėm pak ditė para zgjedhjeve tė vitit 2009.
 
Emri i Nue ose Nuel Kalajt doli nė skenė pas dėshmisė nė komisionin hetimor tė juristit tė kompanisė OSHEE, Romeo Karajt.
 
Sipas tij, Nue ose Nuel Kalaj ka telefonuar mbi 100 herė brenda njė muaji ish-kryeministrin Berisha, madje ka zhvilluar dhe takime nė zyrėn e kėtij tė fundit.

Nuel Kalaj ėshtė kėrkuar nga Komisioni Hetimor qė tė sillet forcėrisht pėr tė dėshmuar pėr aferėn, pasi e ka refuzuar dy herė komisionin.
berisha cez

nuel kalaj levizjet

levizjet e berishes
Letra e Taulant Ballės drejtuar Policisė sė Shtetit pėr verifikimin e hyrje-daljeve tė Berishės dhe Nuel Kalajt


dy.b/shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 24/11/2017, VITI VII- NR.278