Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Nentor 2017 - 21:16 | përditesuar në 21:25
Dervishi: Kampi i Beratit ishte
caktuar pėr veriorėt/ Shifrat
Historiani Kastriot Dervishi ka postuar nė faqen e tij nė Facebook disa tė dhėna pėr kampet e Internimit  nė Berat dhe nė Krujė.

Nė vitin 1945 Dervishi thotė se  nė vendin tonė  u hapėn dy kampe me tela me gjemba. Ajo ēfarė bie nė sy nė kėto tė dhėna ėshtė fakti se tė internuarit e veriut dėrgoheshin nė Berat, ndėrsa ata tė jugut internoheshin nė kampin e Krujės.

Kjo strategji e ndjekur prej regjimit komunist tingėllonte ēuditshėm pasi tė internuarit  dėboheshin sa mė larg nga vendi i tyre i origjinės.

Nė mars 1946 nė kampin e Beratit ishin 1.275 tė internuar, ndėrsa nė mesin e tė internuarve  kryesonin tė internuarit qė vinin nga prefektura e qytetit tė Kukėsit, pasur me Shkodrėn, Durrėsin etj.

Statusi i Plotė i Kastriot Dervishit nė Facebook:

 1945-1949/Kampi tela me gjemba i Beratit

Nė mars 1945 nė Shqipėri u hapėn dy kampe tela me gjemba, nė Berat dhe nė Krujė. Nė Berat u vendosėn tė internuarit nga veriu dhe nė Krujės ata nga jugu i vendit. Internoheshin familjarėt e kėtyre personave:

-Tė arratisurve brenda dhe jashtė vendit

-Tė dėnuarve dhe atyre qė mund tė burgoseshin (rasti i Shkodrės)

-Tė dezertorėve

Nėpėr seksionet e punėve tė brendshme filluan tė grumbulloheshin persona kontingjente pėr internim. Ata silleshin duke ecur nė kėmbė nga shtėpia e deri nė pikėn ku do qėndronin, duke bėrė kėshtu dhjetėra kilometra. Pleq, gra, e fėmijė, tė rreckosur, lodhur, uritur e dėshpėruar ishin pjesė e panoramės qė mund tė shihej nė qytetet ku ata vendoseshin pėrkohėsisht. Pėrpara se tė mbėrrinin nė kampe ishin tmerrėsisht tė lodhur e sėmurė.

Kampi i Beratit qė funksionoi nė vitet 1945-1949 ishte pėrcaktuar pėr banorėt nga veriu i vendit. Nė fillim tė internuarit u vendosėn nė shtėpi tė braktisura, e mė pas u pėrqendruan. Burrat punonin nė fermėn e Kuēovės, ndėrsa gratė vilnin ullinj. Puna e tyre ėshtė shfrytėzuar edhe pėr zhvarrime.

Personat e parė tė internuar nė Berat janė nga Shkodra (pjesa dėrrmuese e listės bashkėlidhur tė datės 25.2.1945). Ata ishin arrestuar gjatė operacionit quajtur “bllokues” tė zhvilluar mė 29 janar deri mė 2 shkurt 1945.

Nė mars 1946 nė kampin e Beratit ishin 1.275 tė internuar, si vijon (sipas prefekturave):

-270 nga Shkodra

-331 nga Kukėsi

-178 nga Dibra

-173 nga Elbasani

-234 nga Durrėsi

-89 nga Tirana

Nė shtator 1947 nė kampin e Beratit ndodheshin 586 tė internuar. Nė vitin 1949 kampi nėn drejtimin e tė njėjtit komandant, u zhvendos nė Tepelenė.

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38