Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:36 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga SONILA ISAKU
12 Shkurt 2014 - 05:31
“Do mundėsojmė recetėn
elektronike dhe kartėn e pacientit”
TIRANE- Gjatė vitit tė kaluar nga mjekėt e familjes janė shpėrndarė 4,2 milion receta tė rimbursueshme ose e thėnė ndryshe 1.5 receta pėr ēdo shtetas shqiptar. Pėr Ministrin e Shėndetėsisė, Ilir Beqaj kjo shifėr ėshtė konsideruar e lartė ashtu sikurse edhe shifrat e konstatuara pėr analizat laboratorike si dhe pėr ekzaminimet imazherike, ndaj ka kėrkuar nga tė gjithė drejtuesit e institucioneve shėndetėsore qė tė kryejnė njė analizė tė efektshmėrisė, ndėrsa pėr mjekėt tė zbatojnė protokollet e mjekimit.

Por pėr tė shmangur tė gjitha kėto problematika dhe qė sistemi shėndetėsor tė jetė i tė gjithė shqiptarėve kreu i shėndetėsisė sė bashku me drejtorin e Fondit tė Sigurimeve kanė treguar projektet qė parashikohen brenda kėtij viti, qė janė receta elektronike dhe karta e pacientit. “Ju prezantoj iniciativėn tonė pėr tė kaluar nga pėrdorimi i librezės sė shėndetit te karta e shėndetit. Ky projekt do tė pėrmirėsojė dukshėm cilėsinė e punės sė mjekėve dhe farmacistėve, si dhe kontrollin e tyre.

Ne do tė kthejmė kėshtu kohėn dhe rolin e mjekut nė familjes nė funksion tė shėrbimit ndaj pacientėve, pasi ata nuk do tė jenė mė tė detyruar tė plotėsojnė fletė-libreze pa fund, por me njė mjet tė thjeshtė, kartėn e shėndetit, pacientėt do tė marrin shėrbimin e duhur shėndetėsor", tha Beci. Ndėrsa, ministri i Shėndetėsisė Ilir Beqaj tha se edhe receta qė lėshon mjeku, tashmė do tė jetė recetė elektronike, e cila nuk i jepet pacientit nė dorė, por kalon direkt nė sistem dhe se nė tė do tė pėrshkruhet vetėm emri xhenerik i ilaēit dhe jo emri i patentės.

“Janė dy elementė shumė tė rėndėsishėm, qė do tė na vlejnė pėr kėdo dhe duhet tė jemi tė vetėdijshėm, nuk duhet ta nisim me idenė se kėshtu do tė menaxhojmė mė shumė para. Nė radhė tė parė, edhe pse fondi ėshtė institucion financiar, misionin e ka kujdes shėndetėsor", tha Beqja. Sipas tij, tashmė ėshtė duke u punuar edhe pėr listėn e barnave tė rimursueshme, ndėrsa sė shpejti do tė nisė depistimi i popullatės ku parashikohet tė pėrfshihen rreth 900 mijė vetė.

Tė dhėna mbi vitin 2013
-40 pėr qind  ėshtė mesatarja vjetore e shfrytėzimit tė shtratit nė spitalet e vendit
-Nivel i ulėt i vizitave ambulatore nga poliklinikat e specialiteteve
-Dominojnė shtrimet urgjente kundrejt atyre tė planifikuara.
-Pensionistėt marrin edhe pjesėn mė tė madhe tė rimbursimit me 45 %
-Tė sėmurėt me sėmundje tumorale vitin e kaluar kanė zėnė 9 % tė rimbursimit.
-Hipertensioni zė 23 % tė rimbursimit total tė sėmundjeve kronike, nė tė njėjtin nive me vitin e kaluar.
-Diabeti  19 %  tė rimbursimit ndėrsa rezulton se ėshtė rritur 3 pėr qind mė shumė se vitin e kaluar.
-Glaukoma (sėmundje e syve) kap 5 % tė rimbursimit tė sėmundjeve kronike, dhe 1 % mė shumė se 2012
-Epilepsia zė 4 % rimbursimit tė sėmundjeve kronike ose 0.1 % mė shumė se viti i kaluar.
 
Projekte pėr 2014
Kalimi nga libreza e shėndetit nė kartėn e shėndetit, duke sjellė lehtėsi pėr mjekėt, pacientėt dhe farmacistėt.
Nisja e projektit pilot nė Durrės pėr vendosjen e recetės elektronike
Miratimin e listės sė barnave me rimbursim, ku parashikohet zgjerimi i pėrfituesve
Hartimi i paketave tė shėrbimeve shėndetėsore dhe kostofikimi i tyre


Shkrimi u publikua sot (12.02.2014) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com
)

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/07/2017, Viti VII - NR.173