Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 18:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Janar 2018 - 11:37 | përditesuar në 13:54
Durrės,mjekė ushtarakė nė zonat
e pėrmbytura, Xhaēka: 900 vizita
Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaēka gjatė vizitės nė zonėn e Porto Romanos nė qarkun e Durrėsit u takua me efektivėt e FA, tė cilėt po asistojnė ekipet mjekėsore nė zonat ku kėrkesat nga komuniteti janė tė mėdha. 

“Gjatė Dhjetorit kaluam njė muaj tė vėshtirė, por qė u pėrballua me sukses nga Forcat e Armatosura. Kur flasim pėr emergjencat civile, asistenca mjekėsore pėr familjet e prekura nga moti i keq ėshtė njė element me shumė rėndėsi. 13 mjekė dhe infermierė tė Forcave tė Armatosura, ofruan kujdes shėndetėsor nė zona tė ndryshme tė vendit gjatė ditėve tė emergjencave. U kryen mbi 900 vizita mjekėsore gjatė 30 ditėve nga mjekė tė specialiteteve tė ndryshme. Mjekėt dhe infermierėt nė uniformė do tė jenė gjithė kohėn tė shpėrngulur nga njė zonė nė tjetrėn, pėr tė plotėsuar nevoja nė staf mjekėsor edhe infermierė atje ku do tė ketė nevojė”, tha Xhaēka.

Ministrja Xhaēka gjatė ditės sė saj tė punės nė qarkun e Durrėsit, shoqėrohej nga deputetja e PS, Klodiana Spahiu dhe prefekti Roland Nasto, tė cilėt vlerėsuan mbėshtetjen qė FA po i jep komunitetit. “Unė doja tė falenderoja tė gjithė ekipin e qendrės shėndetėsore, si edhe ekipin tuaj qė ka ardhur pėr tė dhėnė njė ndihmė modeste, nė kėtė zonė nė nevojė dhe shpresoj qė ky bashkėpunim tė jetė edhe mė i shpeshtė”- tha Spahiu. Sipas mjekėve nė uniformė, bashkėpunimi me stafin e Ministrisė sė Shėndetėsisė nė qendra shėndetėsore ka ndihmuar nė cilėsinė e shėrbimit pėr qytetarėt. 

“Nė konsultat e kryera, deri diku kemi mundur tė bėjmė njė ndryshim tė mjekimit, aty ku ne e kemi gjykuar, kuptohet nė bashkėpunim me mjekun e familjes”- shpjegon mjekja e FA. Forcat e Armatosura po kontribuojnė kėto ditė edhe me dhurimin e librave artistikė nė shkollat 9 - vjeēare dhe tė mesme tė pėrgjithshme nė disa bashki, kryesisht nė zona periferike. 

“Edukimi i lexuesit dhe nxitja e leximit ėshtė zanafilla e suksesit tė njė njeriu nė jetė, pasi mbi tė gjitha kalit vullnetin. Dhe kur flasim pėr vullnet biem tė gjithė dakord se nuk ka model mė tė mirė tė vullnetit dhe kėmbėnguljes sesa Forcat e Armatosura. Sot ne dhurojmė 6 mijė tituj librash artistikė tė autorėve tė ndryshėm, pėr dy shkolla, njė kėtu nė qarkun e Durrėsit dhe nė tė njėjtėn kohė efektivėt e FA po dhurojnė libra edhe pėr njė tjetėr nė Patos. Nė kėtė mėnyrė ne i japim mundėsinė, kėtyre vajzave dhe djemve  pėr t’u edukuar pėrmes librit, i japim mundėsinė pėr tė qenė mė tė suksesshėm nesėr nė jetė”, tha ministrja Xhaēka gjatė vizitės nė shkollėn 9 - vjeēare “Met Hasa” nė Porto Romano. Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

 

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16