Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet ARSEN RUSTA
05 Dhjetor 2017 - 18:17 | përditesuar në 08:00
Ekskluzive/Fatura pėr t'i dhėnė
fund pėrmbytjeve, 717 mln $
Raporti i ekspertėve pėr Ministrinė e Bujqėsisė
Rreth 717 milionė dollarė ėshtė kosto qė shteti duhet tė paguajė pėr rehabilitimin dhe modernizimin e infrastrukturės sė ujitjes, kullimit, mbrojtjes nga pėrmbytjet dhe siguria e digave.

E pėrkthyer nė pėrqindje do tė duhej qė 17% nga 474.1 miliard lekė e buxhetit tė shtetit pėr shpenzime tė kalonte pėr tė rikonstruktuar dhe ndėrtuar njė infrastrukturė ujitje dhe kullimi tė sigurt. Sipas Raportit ekskluziv tė siguruar nga Report TV, raport tė cilin bordi i ujitjes dhe kullimit e ka vėnė nė dispozicion tė Ministrisė sė Bujqėsisė prej majit 2017 pėr t'u mbrojtur nga pėrmbytjet si fazė emergjente duhet njė investim prej 166 milionė dollarė.

Por ēfarė pėrfshihet nė faturėn emergjente prej 166 milion dollarė?

Sipas raportit 6.9 milion dollarė duhet pėr studim fizibiliteti dhe projekt zbatimi pėr infrastrukturėn e mbrojtjes nga pėrmbytja nė lumenjtė Erzen-Ishėm, Shkumbin, Seman dhe Vjosė. 5.5 milion dollarė duhen pėr hartim tė projektidesė pėrfundimtare dhe projektit tė zbatimit pėr mbrojtjen nga pėrmbytja tė zonės sė nėn Shkodrės duke konsideruar edhe lundrimin nė Lumin Buna.

10.6 milion dollarė duhen pėr rehabilitim/rikonstruksion i argjinaturave mbrojtėse nė tė dy anėt e lumit Mat nga Ura e Zogut nė grykėderdhje. 81 milion dollarė sipas ekspertėve duhen pėr ndėrtim/rikonstruksion tė infrastrukturės sė mbrojtjes nga pėrmbytja pėrgjatė lumenjve Drin, Bunė dhe zonėn e nėn Shkodrės pėr mbrojtjen nga pėrmbytja tė rreth 12 000 ha tokė

Bujqėsore e zona urbane si dhe sistemimin e shtratit te lumit Buna pėr tė mundėsuar lundrimin nė kėtė lum. Ndėrsa 62 milion dollarė ėshtė kosto e parashikuar pėr ndėrtim dhe rikonstruksion tė argjinaturave mbrojtėse pėrgjatė lumenjve kryesorė nė ultėsirėn perėndimore dhe minimizimin e rrezikut tė pėrmbytjes sė 100.000 ha tokė. Nė pėrmbyllje tė analizės teknike dhe kostos financiare ekspertėt shprehen se “Rehabilitimi dhe modernizimi do tė jetė njė pėrpjekje e kushtueshme qė do tė kėrkojė kohė dhe asistencė financiare nga institucionet ndėrkombėtare.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

2 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
kusari Po a i keni llogaritur edhe milionat qe DUHEN per te vjedhur dhe abuzuar dhe per te mbushur xhepat e turkoshakeve qe patjeter shkyejne site per te gllaberuar e rrjepur sa me shume. Se mos i keni harruar keto miliona se nuk keni per te bere asgje pastaj...
avatar
Anonim
Redi Mendimet jane te mira ,por fatura eshte e larte . Menyra me e mire per te ndalur permbytjet jane digat e hidrocentraleve ,qe prodhojne energji te paster dhe pastrimi i kanaleve kullues . Ndertimet duhet pervec parandalimit te rreziqeve dhe efektivitet ekonomik . Mblidhni specislistet e vjeter me Kristo Gogen ne krye dhe te jeni te sigurte se do keni sukses . Me militant dhe pa profesionist te hidroteknikes nuk zgjidhen problemet e permbytjeve
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45