Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
27 Nentor 2017 - 22:05 | përditesuar në 12:01
FOTO/1.6 ton drogė nga Himara,ja
biznesmeni grek qė financonte grupin
63-vjeēari Spiros Kardamis dyshohet tė jetė financuesi i grupit qė u kap me 1.6 ton drogė nė gomone, e cila ishte nisur nga Himara.

Dy ditė pas operacionit tė policisė greke, e cila ndoqi dhe kapi njė gomone me 1.6 ton drogė tė nisur nga brigjet shqiptare si dhe arrestoi nė total rreth 11 persona, disa prej tė cilėve shqiptarė ėshtė mėsuar dhe personi qė financonte grupin. Ai ėshtė biznesmeni grek i arrestuar dje Spiros Kardamis, 63 vjeē. Mėsohet se ai ka qenė pronar i njė restoranti nė Mykonos, por e ka shitur ndėrsa kishte hapur edhe njė restorant nė zonėn mė tė pasur tė Athinės, Kolonaki.

63-vjeēari azkuzohet nga policia greke se ishte personi qė investonte nė blerjen e gomoneve. Gomonia e drogės e nisur nga Himara e cila u kap nga policia bashkė me skafistėt ishte blerė 300 mijė euro. Pala Shqiptare veē emrave tė shqiptarėve ka kėrkuar informacion shtesė nga autoritet e policisė greke, por kėto tė fundit kanė refuzuar tė ndajnė tė dhėnat e hetimit me policinė shqiptare.

Njėri nga shqiptarėt mbeti i plagosur
Nga operacioni u arrestuan 10 persona, mes tyre 6 shqiptarė, ndėrsa zbardhet identiteti i njėrit prej tyre, i cili u plagos gjatė operacionit. Skafisti i plagosur ėshtė Alban Baxheri. I riu shqiptar pas 22 orėsh ndjekje nė det u arrestua sė bashku me njė tjetėr shqiptar dhe njė italian nė skafin me 1.6 ton kanabis. Aktualisht ai ndodhet nė spital, pasi u plagos nga autoritetet greke gjatė operacionit.

Pas shkėmbimit tė informacionit me palėn greke, autoritetet shqiptare kryen njė kontroll nė banesėn e Alban Baxherit nė Sarandė ditėn e djeshme, por ende nuk jepen detaje. Tashmė jo vetėm pėr grekėt, por edhe pėr palėn shqiptare Alban Baxheri ėshtė njė emėr i njohur, pasi nė muajin gusht u pėrfshi nė njė sherr me thika nė Sarandė. Alban Baxheri u qėllua me thikė nė 18 gusht nė kraharor dhe pėr shkak tė gjendjes sė rėndė shėndetėsore u nis drejt spitalit grek tė Janinės pėr mjekim.

Dy nga skafistėt janė nga Saranda dhe i treti ėshtė italian. Dy personat janė me precedentė penalė, ndėrsa skafisti italian ėshtė 62 vjeē, i skeduar pėr trafik narkotikėsh. Pėr rastin nė fjalė ėshtė informuar edhe policia e Sarandės e cila ka kryer disa kontrolle banesash ditėn e djeshme, por nuk ka gjetur lėndė narkotike apo tė dyshuar.
financuesi grek
 (Spiros Kardamis, biznesmeni grek qė dyshohet tė jetė financuesi i grupit)

Sherri nė Korfuz
Para 10 ditėsh ka pasur njė sherr mes kėtij grupi kriminal nė Korfuz i cili ėshtė kuptuar nga policia greke, por kur kanė shkuar nė vendngjarje nuk i ka gjetur aty. I njėjti grup dyshohet se 1 vit me parė ka humbur njė ngarkesė droge me vlerė rreth 100.000 euro e cila ėshtė kapur nga policia. Policia greke arriti tė kapė gomonen me tre motorė dy ditė mė parė, pas njė operacioni 48 orėsh ku u angazhuan nė det tė hapur forca tė shumta policie, rojės bregdetare, FRONTEX me helikopter dhe mjete ujore. Gjatė ndjekjes ka pasur edhe shkėmbim zjarri mes policisė dhe trafikantėve.droga biznesmeni grek

  (Spiros Kardamis, biznesmeni grek qė dyshohet tė jetė financuesi i grupit)

Spiros Kardamis
  
(Spiros Kardamis, biznesmeni grek qė dyshohet tė jetė financuesi i grupit)

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40