Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Gusht 2016 - 11:33 | përditesuar në 11:51
Gjykata e Strasburgut rrėzon
kandidatin e PBDNJ, Fredi Beleri
Beleri u dėnua nė 2003 me 3 vite burg
​Nė tetor tė 2003-shit u bė njė prej protagonistėve tė pėrplasjeve tė dhunshme ne qendrėn e votimit, nė Himarė, ku pas dhunimit tė simboleve kombėtare dhe thirrjeve anti-shqiptare, Fredi Beleri sė bashku me katėr persona tė tjerė u dėnua nė mungesė me 3 vite burg.
 
Dėnimin nuk e kreu asnjė herė pasi u arratis nė Greqi por pasi ankimoi tė gjitha shkallėt e gjykimit ne vendin tonė, iu drejtua Strasburgut pėr tė kėrkuar nga shteti shqiptar anulim tė vendimit dhe ndoshta dėmshpėrblim pėr proces tė parregullt dhe shkelje tė tė drejtave tė njeriut.
 
Dhe pas 7 vitesh shqyrtimi, nė qershor tė kėtij viti, Gjykata e Strasburgut ka rrėzuar padinė e ish-kandidatit tė PBDNJ-sė pėr zgjedhjet lokale tė 2015-s ku pėrveēse tė shkuarės me precedentė penalė u lakua dhe pėr pėrballjet e tij tė dhunshme nė qendrat e votimit.

fredi beleri
(Fredi Beleri, kandidat i PBDNJ-sė nė 2015-ėn)
 

Strasburgu tė cilit ish-kandidati i PBDNJ-sė i ėshtė drejtuar nė 2009, e argumenton vendimin e tij se nuk vėren asnjė shkelje gjatė proceseve tė hetimit e gjykimit.
 
Ndėrkohė nė 2012-ėn, Bejleri dhe tė dėnuarit e tjerė i drejtuan edhe njė letėr Presidentit tė Republikės, Bujar Nishani, ku kėrkonin faljen, me rastin e 100 vjetorit tė pavarėsisė.
 
Por njeriut tė PBDNJ-sė, i kandiduar pėr tė drejtuar Bashkinė e Himarės pas Vasil Bollanos, emri i lidhet dhe me disa ngjarje. Sė pari ai ėshtė arrestuar nga policia greke nė vitin 1994, nė tentativė pėr organizimin e njė sulmi ushtarak nė repartin e fshatit Peshkėpi nė Gjirokastėr.
 
Ky sulm terrorist i mbetur nė tentativė, ishte i dyti pas sulmit tė organizuar nė po atė vit nga organizata terroriste greke “MAVI”, e cila vrau kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arsen Gjini.
 
Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Ximarioti Te shesi suvllaqe tani Fredi
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274