Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:39 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga MIRANDA GJONI
05 Janar 2014 - 09:23
Hiqen librezat, vijnė certefikatat
shėndetėsore, kursehen mln lekė
TIRANE- Dokumenti i librezės shėndetėsore do tė zėvėndėsohet me certifikatėn shėndetėsore. Kjo do tė jėtė njė risi e vitit 2014 qė do tė realizohet nga Instituti i Sigurimeve tė Kujdesit Shėndetėsor. Fondi i sigurimeve shėndetėsore harxhon nė vit rreth 30 % tė buxhetit tė akorduar pėr shtypshkrimet qė pėrdorin mjekėt nė shėrbimin parėsor vetėm pėr librezėn e shėndetit. Certifikata ka disa avatazhe kundrejt librezės ekzistuese tė cilat konsistojnė nė: lehtėsimin e punės sė mjekut ose farmacistit tė cilėt nuk do tė jenė mė tė detyruar tė plotėsojnė faqet e librezės pėr ēdo recetė tė lėshuar; Bėhet e panevojshme paraqitja e pacientit pranė degėve tė fondit pėr tė rinovuar librezėn sa herė qe ajo konsumohet; Informimin nga sistemi elektronik i mjekut tė familjes pėr statusin e personit pėrfitues.

Gjithashtu,  tek avantazhet e certefikatės shėndetsore mund tė pėrmendim edhe lehtėsimin dhe saktėsimin e identifikimit tė pėrfituesit si dhe informacionin pėrkatės pėr shėrbimin e pėrfituar. Realizimi i kėsaj pėrpjekje mendohet se do tė ndikojė drejtpėrdrejt nė cilėsinė e punės me pacientin por nga ana tjetėr do t’i kursejė Fondit miliona lekė qė shkojnė pėr prodhimin e kėtij dokumenti pėrkundrejt njė certifikate tė thjeshtė qė propozohet tė primtohet nė njė nga zyrat ku aktualisht shpėrndahen librezat e shėndetit. Libreza shėndetėsore ėshtė konsideruar pėr mėse njė dekadė si njė mjet pėr tė shmangur abuzimet e mundshme me skemėn me qėllimin e vetėm qė shėrbimi dhe barnat tė shkojnė pikėrisht tek personat qė kanė nevojė pėr ato.

Duke marrė nė konsideratė eksperiencat dhe projektet e shkuara pėr ta ndryshuar atė, ISKSH mendon se tashmė ka ardhur koha dhe janė pėrmbushur kushtet pėr realizimin e kėsaj nisme. Kjo nismė qė do tė kursente jo pak nga koha e mjekut,  mundėson lehtėsira edhe pėr pacientin qė e disponon atė. Kjo do tė jetė njė nga nismat e kėtij viti qė do tė bėjė daljen nga funksioni i librezave shėndetsorė tė cilat janė pėrdorur pėr vite me radhė. Perdorimi i certifikatave tė reja shėndetsore do tė jetė nė dobi tė mjekėve dhe pacientėve.
 
 
Shkrimi u publikua sot (05.01.2014) nė gazetėn Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(d.d/shqiptarja.com
)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ciu hajd per hajer ishalla ndyshon dicka se ngelem duke dhone lek pa kuptim pa na u kthy asgje mbrapsht. ishalla eshte shenje pozitive qe tani ky proces do jete me serioz dhe kush paguan te kete sherbim jo perballe te kete nje tufe derrash te korruptuar qe te semurin me zorr dhe qe te shohin si nje cope mishi nga e cila do te shtrydhin disa para. ishalla crrenjoset sistemi i korrupsionit ne mjekesi si kudo tjeter e te behemi njerez se deri tani jemi ne mesjeten e shpelles se saliut.
avatar
Anonim
peco Une jam gjithmone pro futjes te teknollogjive bashkekohore ne cdo sherbim qe i behet qytetareve. Por ne se futet certefikata, atehere mjeku dhe farnacisti duhet te kene nje njeri te posacem qe te coje te dhenat ne sistem. Dhe edhe sikur kete pune ta beje infermierja, do t'i duhet nje kohe shume e gjate per te plotesuar te dhenat. Plus pastaj qe jo cdo farmaci ka internet dhe aq me keq kur dihet se sa rradhe e gjate behet ne dhomat e mjekeve dhe ne farmacite. Dalte per mire!
avatar
Anonim
tiger Edhe vete ju qe keni bere artikullini, nuk e keni te qarte se cfare eshte certifikata shendetesore. Lere me ta kuptoje ai qe e lexon.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 27/07/2017, Viti VII - NR.175