Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:23 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
13 Janar 2018 - 12:25 | përditesuar në 15:50
Homazhe pėr Rexhep Ēelikun,
Meta:Mbetet nė pėrjetėsi pėr ne
Ilir Meta bėri homazhe nė “Muzeun Kombėtar” nė nderim dhe respekt tė mjeshtrit tė valles popullore shqiptare dhe koreografit, Rexhep Ēeliku, i cili u nda nga jeta nė mėnyrė tė parakohshme vetėm pak ditė pasi ishte vlerėsuar me Dekoratėn e lartė “Nderi i Kombit”.

Presidenti Meta vendosi njė kurorė me lule, bėri homazhe u pėrul nė shenjė mirėnjohjeje ndaj veprės dhe veprimtarisė artistike tė ndjerit Rexhep Ēeliku, duke u shprehur ngushėllimet familjarėve e duke lėnė shėnim nė Librin e Zisė.

I pyetur nga gazetarėt nė lidhje me vlerėsimin qė Presidenti i Republikės, i bėri pikėrisht Rexhep Ēelikut vetėm pak ditė mė parė, duke i dhėnė Dekoratėn “Nderi i Kombit” dhe si e kujton atė moment Presidenti Meta u pėrgjigj: “Mund t’ju pėrmend njė moment si kanė reaguar dje shqiptarėt e Kroacisė, kur kanė mėsuar kėtė lajm tronditės dhe jam i bindur se tė gjithė shqiptarėt jo vetėm janė tronditur, por edhe janė pėrlotur, pasi nuk ka akt dhe nuk ka fjalė tė mjaftueshme pėr tė vlerėsuar atė qė pėr mė shumė se 40 vite.

meta

Rexhep Ēeliku ka bėrė pėr Shqipėrinė, ka bėrė pėr kombin shqiptar, ka bėrė pėr shqiptarėt kudo ku kanė jetuar, tė cilėt i ka ngritur peshė, i ka frymėzuar dhe i ka bėrė krenarė qė janė shqiptarė.

Dhe jam i bindur se pėr Rexhep Ēelikun ka vetėm njė vlerėsim, ka pėrjetėsi dhe ai do tė jetė gjithmonė nė mendjet dhe nė zemrat e shqiptarėve dhe tė kombit tonė, shqiponja qė vallėzon dhe fluturon vetėm lart”, - tha Presidenti i Republikės, duke shtuar se Rexhep Ēeliku do tė jetė njė burim frymėzimi pėr artistėt e rinj.

“Unė besoj se Rexhep Ēeliku siē kishte mbiemrin tregoi edhe fuqinė e jashtėzakonshme tė karakterit tė tij dhe nė tre vjetėt e fundit ku ai luftoi me njė sėmundje tė poshtėr, tė cilėn ai e mundi. Mjafton tė kujtoj kėtu se kushdo qė para dy muajsh ka ndjekur Rexhep Ēelikun nė skenė me rastin e 60-vjetorit tė Ansamblit nuk e ka kuptuar dhe nuk e ka menduar qė ky njeri kishte tre vjet me njė sėmundje.

Dhe unė mund tė them qė Rexhep Ēeliku e mundi sėmundjen nė emėr tė dashurisė pėr Shqipėrinė pėr shqiptarėt pėr skenėn pėr vallen tonė, pėr artin tonė prandaj edhe do tė jetė gjithmonė i pėrjetshėm nė mendjet dhe nė zemrat tona dhe uroj njė burim frymėzimi pėr artistėt tanė mė tė rinj, sepse skena jonė do ta ndjejė gjatė mungesėn e tij”,
deklaroi Presidenti i Republikės.

meta

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Birce President koklope i turpshem e ēoi nga krevati ne gjendje te rende per ti dhene nje teneqe pa vlere te pakten A NUK SHKONIT DOTE NE SHTEPI PER TIA DHENE O NJERIU I TRASHE.
avatar
Anonim
MOS. N Ai NDIHET keq KUR MBI gjoks I rendon president I kriminuar .( VRASES I DRITAN PRIFTIT ) NJE KERCIMTAR I SHKELQYER NE POLITIKE .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15