Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
02 Shkurt 2014 - 09:16
TIRANĖ - Shkarkimi i njė anije me 1500 tonė gaz tė lėngshėm ka qenė edhe shkaku qė dy biznesmenėt e gazit, Piro Bare, pronari i Romano Port dhe Ilir Karēini i Prima Gas, tė bėhen armiq me njėri-tjetrin, armiqėsi qė do tė shkonte deri nė porositjen e njė vrasjeje duke paguar 120 mijė euro.
 
E pikėrisht, biznesmeni Karēini duket se ka kontaktuar me kushėrinjtė Andon dhe Genis Mėhillaj nė Vlorė, duke u kėrkuar eleminimin fizik tė konkurentit tė tij, pronarit tė Romano Port, Piro Bare.

Dy vlonjatėt mė pas kanė vėnė nėn kontratė pėr krimin Julian Sinanajn, i cili u arrestua ditėn qė do tė kryente vrasjen, pasi ishte spiunuar nga “kolegu” i tij, Ndriēim Gjokona.

ORA 09:47 POLICIA E TIRANĖS: JA AKUZA QĖ RĖNDON MBI KARĒININ
Policia e Tiranės ka njoftuar gjatė ditės sė sotme se, ka vėnė nė pranga 44-vjeēarin Ilir Karēini. Me anė tė njė njoftimi pėr median policia tha se, arrestimi ėshtė bėrė pas lėshimit tė urdhėrit nga Gjykata e Krimeve tė Rėnda.
 
“Mė datė 1 shkurt 2014, ora 11:30, nė rrugėn “Mendar Shtylla” nė Tiranė, u bė e mundur kapja e personit nė kėrkim Ilir Nisit Karēini, 44 vjeē, lindur nė Fier dhe banues nė Tiranė. Ky shtetas ishte shpallur nė kėrkim nga Prokuroria pėr Krimet e Rėnda me datė  datė 1 shkurt 2014, pėr ekzekutimin e vendimit penal numėr 52, tė Gjykatės sė Shkallės sė Parė pėr Krimet e Rėnda Tiranė e cila ka dhėnė caktimin e masės sė sigurimit “arrest burg”, pėr veprėn penale tė  “sigurimit tė kushteve dhe mjeteve materiale pėr kryerjen e njė vrasje’”, bėri tė ditur Policia e Tiranės.

SI NISI KONFLIKTI MES DY BIZNESMENĖVE
Konflikti midis Ilir Karēinit dhe Piro Bare pėr shkarkimin e anijeve me gaz tė lėngshėm pėr djegie nga Prima Gas e Karēinit nė 11 prill 2012 ka pėrfunduar nė Autoritetin e Konkurrencės, dy vite mė parė.
 
Karēini ka paditur Baren tek ky autoritet se pa tė drejtė, nuk lejonte kompanitė Prima Gas tė shkarkonte nė Durrės anijen me 1500 ton gaz tė lėngshėm, duke e detyruar qė tė shkonte nė Vlorė, duke i rritur kostot kompanisė sė Karēinit. qė edhe pse fitoi mbi padinė nuk arriti tė shmangė konfliktin me Baren.
 
Nė kėtė pikė autoriteti i konkurencės ka vendosur se shoqėritė Romano Port kishte abuzuar nė tregun e shėrbimit tė shkarkimit tė gazit, por nė kėto dy vjet, tė dy biznesmenėt kishin shtuar pėrplasjet me njėri-tjetrin.
 
ilir karcini me logo
(Foto: Shoqėrimi nė Policinė e Tiranės i biznesmenit Ilir Karēini) Foto tė tjera

BARE PĖR A1 REPORT: DREJTĖSIA TĖ ZBARDHĖ KĖTĖ ĒĖSHTJE
Biznesmeni Piro Bare pėr tė cilin Ilir Kaēini kishte paguar 120 mijė euro pėr ta vrarė, ka deklaruar pėr A1 Report se, ja ka lėnė drejtėsisė kėtė ēėshtje dhe nuk mund tė jepte mė shumė detaje nė lidhje me tė.
 
“Jam nė njė pozitė ku nuk mund tė flas pėr kėtė ēėshtje. Gjithēka do tė sqarohet nga drejtėsia nuk mund tė jap informacione tė tjera”, deklaroi biznesmeni Bare i kontaktuar nė telefon nga  A1 Report pas arrestimit tė Ilir Karēinit.
 
Sipėrmarrėsi i portit tė Porto Romanos tha se, nuk ndodhej nė Shqipėri. “Unė ndodhem jashtė Shqipėrisė, ia kam lėnė drejtėsisė tė merret”, tha shkurtimisht pėr A1 Report, biznesmeni Piro Bare.
 
BIZNESMENI PIRO BARE, OBJEKTIVI I VRASJES SĖ ILIR SINANAJT
Sipas burimeve pranė grupit tė hetimit rezulton qė objektiv i vrasjes tė jetė Piro Bare i cili ka marrė me koncension "Romano Port" por gjithashtu kishte dhe monopolin e importit tė gazit.
 
Burime nga A1 Report mėsojnė se Sinanaj ishte kontaktuar nga Andon Mėhillaj i cili ishte kontakti i vrasėsve me pagesė dhe porositėsve. Mėhillaj dhe Sinanaj kishin pirė kafe nė njė lokal ku ndodhej biznesmeni Piro Bare qė ishte objektiv dhe aty i ishte thėnė se duhej i vdekur.
 
NE 2011 BARE I SHPETOI ATENTATIT
Ky ėshtė atentati i dytė ndaj biznesmenit Bare, pas gushtit tė vitit 2011, kur e shpėtoi vetėm sasia e vogėl dhe e pallogaritur mirė qė i shpėrtheu nė makinė. 

Nga shpėrthimi i ndodhur nė zonėn e plazhit tė Durrėsit, nuk pati dėmtime serioze Bare dhe as familjarėt e tij qė gjendeshin nė makinė.(Video A1 Report: Shoqėrimi nė polici i Ilir Karēinit)

VRASĖSI ME PAGESĖ JULIAN SINANAJ U ARRESTUA NĖ 25 JANAR 2014 TE '21 DHJETORI'

Julian Sinanaj u arrestua mė 25 Janar 2014 nė zonėn e 21 Dhjetorit nė flagrancė nga policia e kryeqytetit. Policia i sekuestroi 27-vjeēarit njė pistoletė TT, njė iPad dhe njė aparat fotografik, me tė cilin vrasėsi serial fotografonte personat qė do tė vriste.

Julian Sinanaj, lindur nė Elbasan dhe banues nė Vlorė, ėshtė autor i mbi 20 vrasjeve, disa prej tė cilave edhe nė shtetin grek.

julian sinanaj dhe pistoleta
(Foto: Arrestimi i vrasėsit serial Julian Sinanaj me 25 janar dhe pistoleta qė iu sekuestrua, atė ditė qė ishte planifikuar dhe ekzekutimi i biznesmenit Piro Bare)

Redaksia online
(ac/shqiptarja.com)

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
populli Ore po bravo ky Piro Bare,ja ariti qellimit.Tani po qe e beri monopol.....
avatar
Anonim
DYLI Ai Piro Bare shume njeri negativ duket...duhet ta kete merituar nje kokerr 9mm!
avatar
Anonim
I vertet Ashtu si jane te mpleksur keta me politiken e inkriminuar deri ne palce zorr se do te kete drejtesi. Dhori Sollaku paska qene dje ne drejtorine e policise tirane, zeqineja i ka dhene biznesin e grabitur, drejtori u policise se durresit paska qene shoferi i ketij thone, thone qe edhe Cipa i tiranes e paska shok, edhe Milori i rinasit e paska mik. Video Prifti Beqiri i paskan permdendur te dy neper pislleqe rryshfetesh. Ky popull nuk ka shpetim, cudia me e madhe tre dite zgjat.
avatar
Anonim
bari Gjykata shqiptare do te vihet ne prove me kete grup kriminal i organizuar dhe me vepra te kryera te cilat jane nga me te rendat ne kodin penal shqiptar,nese nuk do te dnohen ne baze te kodit penal por do te kete shmangje te pergjigjesise te ndonjerit qe eshte i implikuar ne kete ngjarje atehere te mos pretendojme me per drejtesi ne kete vend,nuk duhet harrohet se mund te kete edhe ndonje politikan qe mund te kete influence ne politiken e sotme dhe mund ta beje mish mash hetimet.
avatar
Anonim
toni Nese doni te behet shteti te ngrihet nje task force se kush ka lejuar monopolin e gazit ne porto romano. Nuk eshte se mbeshtes porositesin po askush smund dhe sduhet te me ndaloje mua te bej biznes ne shqiperi. Per ti shkuar ne fund arrestoni dhe krijuesit e monopoleve.
avatar
Anonim
labi O Po ky j.sinani do varur ne qender te vlores e ta rrjepesh te gjalle....lamash.gjeti menyre jetese...njeri i pashprese
avatar
Anonim
eri ik or ti majmun me zile te gjithe per te dhene mend ketu.ndershmeri e madhe ju.
avatar
Anonim
Besi Edhe ti Eri ate mendje paske
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/01/2018, VITI VIII- NR.14