Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 12 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
16 Shkurt 2018 - 17:43 | përditesuar në 18:14
Llalla 'non grata', Arta Marku:
Ndėshkim cilitdo qė cėnon shtetin
Prokuroria e Pėrgjithshme ka reaguar pas vendimit tė ish-kryeprokurorit Llalla pėr tėrheqjen nga sistemi i drejtėsisė dhe vendimit tė SHBA pėr t’i ndaluar hyrjen. Institucioni i Akuzės nė Shqipėri, qė drejtohet nga Arta Marku u shpreh pėr Zėrin e Amerikės se mbėshtet qėndrimin pėr ndėshkimin e cilitdo qė cėnon parimet e Shtetit tė sė Drejtės. Prokuroria e Pėrgjithshme nuk i dha njė pėrgjigje tė prerė kėrkesės pėr tė mėsuar nėse do tė ndėrmerret apo jo ndonjė veprim ndaj ish Kryeprokurorit Adriatik Llalla, pas vendimit tė Departamentit amerikan tė Shtetit pėr t’i ndaluar atij hyrjen nė Shtetet e Bashkuara pėr shkak tė pėrfshirjes nė raste tė mėdha korrupsioni.

Prokuroria e Pėrgjithshme e Republikės sė Shqipėrisė i jep pėrparėsi integritetit moral dhe profesional tė zyrtarėve. Populli shqiptar pret dhe meriton qė zyrtarėt tė punojnė me ndershmėri dhe integritet nė tė mirė tė interesit publik”, thuhet nė pėrgjigjen e Prokurorisė sė Pėrgjithshme ndėrsa shton se ky institucion “u jep mbėshtetjen e plotė tė gjithė prokurorėve qė punojnė me pėrkushtim, dinjitet dhe integritet” e se “gjithashtu mbėshtet qėndrimin pėr ndėshkimin e cilitdo qė cėnon parimet e Shtetit tė sė Drejtės”.

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla dje u shpall ‘non grata’ nga SHBA duke iu ndaluar hyrja atij dhe familjes. Departamenti Amerikan i shtetit i ėshtė pėrgjigjur sot njė pyetje tė Report TV nė lidhje me shpalljen ‘Non Grata’ tė ish-prokurorit tė pėrgjithshėm Adriatik Llalla dhe familjes sė tij. Nga pėrgjigja e marrė tregohet se ky ėshtė rasti i parė kur njė sekretar shteti merr njė vendim kaq ekstrem dhe e shpall publikisht.

Njė zėdhėnėse e Departamentit Amerikan tė Shtetit nė pėrgjigjen dėrguar Report TV pėrmes postės elektronike thotė: “Seksioni 7031 pėrfshin kėrkesėn qė duhet tė ndėrmarrė Departamenti i Shtetit pėr tė publikuar ose nė mėnyrė private pėr ndalimin e personit. Ky lloj autoriteti ėshtė efektiv qė prej vitit 2008 dhe ky ėshtė rasti i parė i njė ndalimi publik bazuar nė ligjin 7031thotė DASH. Javėn e shkuar ish-kryeprokurori u tėrhoq nga e drejta pėr tė qenė gjykatės nė Apel duke preferuar tė mbetet jashtė sistemit tė drejtėsisė. Njė vendim i cili solli sot dhe ndėrprerjen e procesit tė rivlerėsimit tė nisur ndaj tij.

d.b/shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Demi Pse nuk sqarohet populli cfare krimi ka bere llalla??????
avatar
Anonim
Per vicin qe kerkon de behet dem. Me kryesorja eshte pengimi i vetingut!!! Plus dhe sa ceshtje ka pezulluar ky monstra, perfshi edhe ato te niperve te tij. Do me per belulin Dhall.
avatar
Anonim
Gimi Z MARKU JO VETEM PESHQ DEMOKRAT EDHE PESHQ SOCIALISTE TE DY PALET NJELLOJ JANE
Rezultate tė tjera: 1

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 187 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Intervista
Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_box_dx.php on line 194
Këndi i Njoftimeve

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_box_dx.php on line 253
Oferte Punesimi
Sondazhe të tjera

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 149 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63

Warning: file_put_contents() [function.file-put-contents]: Only 0 of 229 bytes written, possibly out of free disk space in /home/shqiptar/public_html/inc/cache.php on line 84

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_lexuarat.php on line 65
Shfaq të gjitha

    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/shqiptar/public_html/inc/shq_lexuarat.php on line 82
Shfaq të gjitha