Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:57 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet Nga GENC KONDI
06 Maj 2012 - 09:12
Mafia e diplomave, fijet ēojnė
te Kristali, nė Kiev e Prishtinė
Ja sekseri shqiptar | VIDEO
Universiteti Kristal i Tiranės ėshtė pėfshirė nė njė rrjet mafioz tė shitblerjes sė diplomave tė arsimit tė lartė, organizuar nga italiani Giorgio Salvade' dhe ku janė tėrhequr nė lojė edhe universitete nga Prishtina dhe Kievi (Ukrainė). Ka qenė grupi mediatik "Il fatto quotidiano", qė ka zbuluar dje se Salvade' prej kohėsh punonte pėr tė "peshkuar" studentė, qė kishin vėshtirėsi pėr tė marrė diplomat nė Itali apo nė vende tė tjera tė Bashkimit Evropian dhe u ofronte, kundrejt pagesės, mundėsi tė tjera. Nė kėto mundėsi pėrfshiheshin edhe rrugė krejtėsisht tė paligjshme, tė tilla si pajisja e studentėve me kufje pėr t'i pėrdorur brenda provimeve nė shkolla italiane, por ofrohej edhe mundėsia tjetėr, ajo e pėrfitimit tė diplomės, madje, pa shkuar fare nė vendet ku do tė jepej ajo. Njė nga kėta "peshq" qė ka peshkuar Salvade', ka qenė edhe i biri i kreut tė partisė Lega Nord tė Italisė, Renzo Bossi.

ORGANIZIMI
Nė fakt, prokuroria italiane ka filluar tė hetojė lidhur me "diplomat e lehta" prej disa vitesh. Pista e parė e tyre ka ēuar fillimisht nė njė universitet tė Rumanisė, thekson gazeta, por, me sa duket, mė pas ėshtė kaluar nė vende jashtė Bashkimit Evropian, ku nuk eksiztojnė rregulla rigoroze universitare. Kėshtu, sikurse ka pohuar tashmė prokurori i Parmės, nė skenė dolėn emrat e universiteteve si ai shqiptar Kristal, ai kosovar Rezonanca apo ai ukrainas "Medicina-Ekologia" i Kievit. Aktualisht, qė prej 22 dhjetorit tė vitit tė kaluar, kreu i kėsaj organizate ndodhet pas hekurave, nė pritje pėr t'u gjykuar me 13 bashkėpunėtorė, pėr aktin kriminal tė krimit tė organizuar me qėllim falsifikimin dhe mashtrimin, me anė tė njė shoqate ku kanė rėnė viktima disa qindra studentė.


(Shkrimin e plotė e gjeni nė numrin e sotėm tė gazetės “Shqiptarja.com)

(Nė foto: (djathtas) Giorgio Salvade', kreu italian i organizatės sė shitblerjes sė diplomave nga vendet e Ballkanit dhe Evropės Lindore; (majtas) Faqja nė internet e Shoqatės Kristal Europe, qė ofron shėrbime pėr studentėt nė universitetin Kristal tė Tiranės, atė Rezonanca tė Prishtinės dhe Medicina Ecologia tė Kievit).

(aq/shqiptarja.com)

22 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Eri Mjaft me me tituj fantazma! Eshte koha qe intelektualet e vertete shqiptare ti kthejne dinjitetin vendin. Nuk mund ta leme Shqiperine peng te MEDIOKREVE e MASHTRUESEVE, nuk mund ta leme Shqiperine ende ne erresire!
avatar
Anonim
ben Para se te binin piramidat,ne Rumani,mori diplome edhe Vehbi Almuca.Por shihni se keni edhe deputete dhe ish deputete me diploma koti.
avatar
Anonim
arvanites Ate qe ne Shqiperi e dine te gjithe duhet ta thote nje media e huaj per te bere buje.
avatar
Anonim
blob perfaqesues te tille ka plot, mendoj se duhet pyetur kalamoni, bossi junior se ku eshte ne harte shqiperia, per te kuptuar nese ai ka qene vertet ndonjeher ne shqiperi.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Vettingu, Calavera: Kemi dosjet e gjyqtarėve e prokurorėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/07/2017, Viti VII - NR.169