Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
18 Nentor 2016 - 10:36 | përditesuar në 10:51
Manjani: Ndėrtuesi debitor? Pėr
borxhet s'do paguajė mė qytetari
TIRANE - Ministri i Drejtėsisė, Ylli Manjani bėri tė ditur se qytetarėt nuk do tė paguajnė mė pėr borxhet e ndėrtuesve. Duke filluar nga sot asnjė apartament me kontratė sipėrmarrje, porosie ose me premtim shitje, nuk do tė mund tė sekuestrohet edhe nėse ndėrtuesi ėshtė debitor nė banka apo tatime.

Shėrbimi Pėrmbarimor privat ose publik nuk mund tė sekuestrojė apartamentin e askujt qė e ka ende me kontratė sipėrmarrje, porosie ose me premtim shitje. Ka vetėm njė kusht, qė personi duhet tė tregojė qė ka shlyer kėstet e pagesės, qoftė dhe njė tė vetėm.

Me rėndėsi tė ketė njė kontratė, tė banojė nė shtėpi. Shėrbimi Pėrmbarimor nuk mund tė sekuestrojė kėtė banesė, ky ėshtė udhėzimi im i nxjerrė sot, qė do t’u bėhet me dije tė gjithė pėrmbaruesve.

Kjo ėshtė njė mbrojtje qė ne po u japim kėtyre qytetarėve qė kanė harxhuar paratė e tyre pėr tė blerė njė banesė dhe ne duhet t’ua sigurojmė. Udhėzimi im mbron djersėn e qytetarėve, por kurrsesi nuk ėshtė qėllimi tė mbrojnė ata qė nuk shlyejnė detyrimet”
.- deklaroi ministri Manjani.

Nė njė deklaratė pėr mediat, ministri Manjani porositi qytetarėt qė pėr ēdo blerje tė pasurive tė paluajtshme, t'i drejtohen vetėm zyrave tė noterit.

 “Ēdo qytetar i Republikės sė Shqipėrisė qė do tė blejė njė pasuri tė paluajtshme duhet ta bėjė nė zyrėn e noterit, askund tjetėr. Tė ketė me vete dokumentin e identitetit, ata qė e kanė para 2014, tė shkojnė dhe tė aktivizojnė nėnshkrimin elektronik aty ku e kanė marrė, kjo do rrisė sigurinė ligjore 1000%. Nėse blerjet bėhen jashtė zyrės sė noterit shteti nuk ka asnjė pėrgjegjėsi, nuk garanton mė askėnd”- tha ministri Manjani.

(er.nu/shqiptarja.com)
 

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Qytetari Epo dikush duhet ta beje kete mbrojtje, ne rastin tone e beri ministri. Vendim shume i drejte ne favor te qytetareve. Mbetet per tu pare si do te zbatohet ne praktike. Bravo LSI
avatar
Anonim
Unė Ne vend qe kete mbrojtje ta bejne vete permbaruesit dhe per me teper gjykatat e ben ministri !!!!! E po cvete ore aman !!!
avatar
Anonim
Qytetari Me ne fund nje lajm i mire. Rrofte Populli.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Panairi i librave të heshtur të xha Llambit 
'Taso' i Gazmend Lekës në një ekspozitë/ Intervista në 'Rreze Dielli'
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 19/11/2017, Viti VII - NR.274