Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Janar 2018 - 13:21 | përditesuar në 17:12
Materniteti “Koēo Gliozheni” ka hedhur poshtė akuzat e deputetit tė PD, Bardh Spahia, i cili njė ditė mė parė deklaronte se 10 foshnja tė sapolindura nė kėtė maternitet kishin humbur jetėn pėr shkak tė mungesės sė inkubatorėve. 

Pėrmes njė deklarate pėr mediat, “Koēo Gliozheni” sqaron se janė tetė raste muajt e fundit tė lindur me anomali tė rėnda shėndetėsore, tė cilėt nuk kanė mbijetuar, dhe jo pėr mungesė tė inkubatorėve.  

Deklarata e Maternitetit Koēo Gliozheni:
"Nė maternitetin Koco Gliozheni priten mbi 4 mijė lindje nė vit nė kushte optimale nga njė personel mjekėsor i kualifikuar; kryhen mbi 2500 intervente pėr patalogji obsetrikale dhe gjinekologjike tė ndėrlikuara me vdekshmėri amėtare Zero! Vdekshmėria nenonatale, pėrfshirė edhe kėtė aktuale ka pėsuar rėnie nga vitit nė vit. 


Nė lidhje me statusin e publikuar sot nė rrjetet sociale, Materniteti “Koco Glozheni” ju bėn me dije se nė kėtė spital, nuk ka pasur humbje jete tė neonatėve pėr shkak tė mungesės sė inkubatorėve apo mirėmbajtjes sė tyre. Repartit tė Reanimacionit, me investimet e kryera vitet e fundit, i janė shtuar dhe 4 inkubatorė tė rinj.

Por ēdo mjek e di se, ashtu si nė ēdo maternitet, paraqiten raste tė anomalive tė papajtueshme me jetėn. 8 rastet e trajtuara gjatė muajve tė fundit kishin anomali tė rėnda si kardiopati kongenitale, hidrops fetal, transfusion feto-fetal, me peshė 800-850 gramė dhe me moshė barre nėn 26 javė, pėr tė cilėt ekipi i kualifikuar i mjekėve tanė bėnė pėrpjekjet maksimale pėr trajtimin e tyre, por janė anomali tė rėnda, tė papajtueshme me jetėn, qė fatkeqėsisht ndodhin nė tė gjitha strukturat shėndetėsore edhe nė rajon, Europė. 

Ekipi i Maternitetit “Koēo Glozheni” mbetet i pėrkushtuar nė ofrimin e shėrbimeve me standarde tė larta nė kujdesin ndaj nėnės e fėmijės dhe u lutet mediave qė tė japin ndihmesėn e tyre tė vyer, duke mos lejuar pėrhapjen e lajmeve tė rreme apo qėllimisht tė deformuara nė rrjetet sociale". 

Deputeti i Partisė Demokratike, Bardh Spahia denoncoi se nė Maternitetin i ri kanė ndėrruar jetė 10 bebe tė sapolindur, brenda 10 ditėve tė muajit qė sapo kemi nisur.  Sipas deputetit Spahia, nė kėtė pavion kanė gjetur vdekjen 3 fėmijė nė 24 orėt e fundit pėr shkak tė problemeve me inkubatorėt.

"Situate e rende ne pavionin e Neonatologjise te Materniteti i Ri. Nuk ka inkubatore dhe poste per oksigjenimin e femijeve. Jane gjithsej 13 burime oksigjeni per 19 femije neonate qe kane nevoje e si pasoje e mungesave behen lidhje dyshe; 1 inkubator per 2 neonate.

Per 30 ore si pasoje e ketyre kushteve ka pasur 5 vdekje neonatesh nga keto 3 vdekje ne 24 oreshin e fundit. Per muajin janar jane 10 raste te tilla fatale dmth 1 rast ne dite. Kur situata paraqitet e tille ne Tirane as nuk mund ta imagjinoj cfare ndodh ne rrethe"
, shkruan Spahia njė ditė mė parė nė rrjetet sociale. 

l.q/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ana Me anomali lindin aq sa lindin.. ka statistika per keto, por kjo nuk do te thote qe te vdesin, sepse edhe anomalite korigjohen.. mjekesia eshte zhvilluar. Perkundrazi, mungesa e inkubatoreve e shton vdekshmerine, sikurse edhe mungesa e asistences se specializuar dhe e specialisteve.. Shihni sa specialiste jane larguar dhe kush e drejton spitalin?! E fundit, pse nuk dalin drejtuesit per te deklaruar, por mjeke qe nuk njihen nga askush?!
avatar
Anonim
Vali Epo ska faj ky Bardhi se ne kohen kur isht ai cdo gje ishte perfekt se ata e qanin cdo gje maskarenjte qe kujtojne se na hedhin hi syve.
avatar
Anonim
Adem Jashari Keni faktet denonconi.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40