Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet NGA ESMERALDA KETA
15 Qershor 2013 - 05:31
Matura 2013, teza e Matematikės
zgjidhet para kohe nė Facebook
Shqiptarja.com: Zgjidhja e provimit
TIRANE - Kėtė vit maturantėt kanė kopjuar nė mėnyrė masive nė provimin e matematikės. Ende pa mbaruar orari zyrtar i pėrfundimit tė testit tė dytė me detyrim, teza e zgjidhur ėshtė publikuar nė “Facebook”. Siē edhe shikohet nga fotoja qė shoqėron kėtė shkrim, teza, nė njė nga faqet qė ne e gjetėm, ėshtė publikuar rreth orės 11:45.

Duket qartė qė fotoja ėshtė shkrepur nė orėn 12:16 minuta tė mesditės sė djeshme, ndėrkohė qė njėri nga ushtrimet e zgjidhura, qė i pėrket variantit tė pyetjeve qė janė dhėnė pėr gjimnazin e pėrgjithshėm, kishte 32 minuta qė ishte publikuar.

Qė do tė thotė se testi i zgjidhur ka dalė nė internet nė orėn 11:45 minuta, ndėrkohė qė orari kur tė rinjtė dalin nga klasat dhe bėhet publike teza ėshtė ora 12:30 minuta. Duke pasur parasysh faktin qė personit tė cilit i ėshtė kėrkuar ndihmė, pyetja i ka vajtuar kohė mė parė, mė pas ai e ka zgjidhur dhe publikuar i bie qė teza tė ketė dalė shumė mė herėt kur ajo ka pėrfunduar nė  “Facebook”.

uke bėrė qė MASH tė dėshtojė sėrish nė menaxhimin e provimeve tė maturės shtetėrore. Ndonėse kėtė vit ajo harxhoi plot 200 mijė euro pėr vendosjen e zhurmuesve dhe 210 dedektorėve qė do tė nxirrnin jashtė loje telefonat celular, sėrish ata e kanė humbur betejen me teknologjinė e tė rinjve.

TĖ RINJTĖ

Ajo qė vihet re ėshtė fakti se teza ka dalė nga gjimnazet e rretheve, ndėrsa nė Tiranė situata, tė paktėn nė gjimnazet kryesore, ka qenė e blinduar. Nė rrethe zhurmuesit fikeshin herė pas here, duke u lėnė mundėsinė tė rinjve qė tė mund tė komunikojnė me jashtė.

Nė faqet ku ėshtė publikuar teza e zgjidhur ka pasur edhe debate tė forta, ndėrkohė qė vetė gjimnazistėt, kanė pohuar se teza ka dalė qė njė natė para provimit tė maturės dhe njė pjesė e mirė e tyre kanė shkuar nė provimin e Matematikės tė pajisur me tezėn e zgjidhur.

Madje sipas vetė tė rinjve, nė qytetin e Sarandės, njė vajzė e kishte fshehur tezėn e zgjidhur poshtė fundit, dhe i ka rėnė nė tokė nė momentin qė e kontrollonin. Tė shumtė kanė qenė ata qė kanė thėnė se teza ka qenė e zgjidhur qė njė natė mė parė dhe se publikimi i saj nė internet nuk ka qenė ndonjė gjė e rrallė.

PYETJET 17-18

Njė tjetėr kleēkė nė testin e maturės kanė qenė pyetjet 16 dhe 17 tė variantit A pėr gjimanzin e pėrgjithshėm. Nxėnėsit thonė se kėto dy pyetje kanė pasur probleme pėr mėnyrėn se si ishin formuluar dhe administratorėt i kanė kėshilluar se si ta plotėsojnė.

Si pėr koincidencė, edhe kur ėshtė publikuar ēelėsi i zgjidhur i testit tė matematikės, mungonin pėrgjigjet e kėtyre dy pyetjeve, qė kanė mjaftuar pėr tė shtuar dyshimet. Por Fatmir Vejsiu, drejtori i arsimit nė MASH na shpjegoi se gjithēka ka qenė njė gabim i ēastit. “Nė momentin qė janė skanuar fletėt e testit, ėshtė skanuar dy herė e njėjta fletė dhe ėshtė harruar njėra prej tyre, por shumė shpejt u korigjua.

Sa i pėrket pyetjes 17, ėshtė e vėrtetė se ka pasur diēka, por kishim shtuar njė kuadrat ku u jepnim nxėnėsve udhėzime tė sakta se si duhej tė ishte pyetja. Ne e kapėm shumė vonė kėtė gabim dhe nuk kishim mundėsi tė ndėrronim tė gjitha fletėt e testit ndaj bėmė njė shėnim”, na shpjegon drejtori Vejsiu.
  
ĒMENDURITĖ E MATURANTĖVE PĖR TĖ KOPJUAR
 
Nė njė shkollė njė maturant, tentoi tė instalonte wireless, por nisma nuk i eci pėr shkak tė dedektorit.
 
Nė njė shkollė tjetėr teza e zgjidhur ishte te roja i shkollės.
 
Nė Sarandė njė nxėnėsje, qė e kishte futur tezėn e zgjidhur poshtė fundit, i ra teksa po e kontrollonin.
 
Njė maturant, e futi celularin e tij nė kėpucė duke i shpėtuar kontrollit, por hileja nuk i eci, pasi ishin vėnė nė punė zhurmuesit.
 
Nė gjimanzet e rretheve, prindėrit rrinė nė gadishmėri, marrin tezėn, paguajnė mėsues qė ta zgjidhin dhe mė pas ua dėrgojnė fėmiėve tė tyre qė janė brenda.
 
Nė disa raste teza ka pėrfunduar edhe tek tė afėrmit e maturantėve qė janė nė Italia a Greqi duke u kėrkuar qė tua zgjidhin.

Zgjidhaja e tesitit tė Matematikės nė FB me logo
(Nė foto zgjidhaja e tesitit tė Matematikės nė FB)

Shkrimi u botua sot nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 15.06.2013

Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
xhenel Nami behet per nje note te pamerituar per femijet e te "forteve dhe vipave". Femijet e njerezve te thjeshte e te edukuar me frymen e ndershmerise ndihen te tulatur kur shohin qe endrrat e tyre te bukura po perdhosen nga veprime te tilla te shemtuara. Ata jo vetem qe s' kane asnje kane ndihmen me te vogel (buzeqeshjen e adminstratorit ),por bezdisen gjate punes duke iu marre pergjigjet e sakta dhe duke ua servirur te gatshme goces apo cunit te privilegjuar qe rri i qete dhe paankth gjate provimit
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 27/07/2017, Viti VII - NR.175