Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Dhjetor 2017 - 18:02 | përditesuar në 21:24
Mbyllet aplikimi,7 kandidatėt pėr
Kryeprokuror tė pėrkohshėm 
Nesėr nė orėn 15:00 seanca dėgjimore
PD do e bojkotojė seancėn nesėr
Shtatė prokurorė zyrtarisht kandidojnė pėr postin e kryeprokurorit tė pėrkohshėm tė Republikės sė Shqipėrisė, pas pėrfundimit tė mandatit tė Adriatik Llallės. Ora 18:00  e pasdites sė sotme ishte afati i fundit i dorėzimit tė kandidaturave. Nga Kryesia e Kuvendit, ku janė dorėzuar kandidaturat mėsohet se janė vetėm 7 emrat qė do tė garojnė.

Arta Marku, Ferdinand Elezi, Besnik Muci, Granit Shahu, Arqile Koēi, Ermira Tafani dhe Artur Selmani janė shtatė kandidatėt nė garėn pėr postin e Kryeprokurorit tė pėrkohshėm tė Republikės.

Nesėr nė orėn 15:00 Komisioni i Ligjeve do tė zhvillojė seancėn dėgjimore me kandidatėt pėr Kryeprokuror. Kandidatėt do u pėrgjigjen pyetjeve tė deputetėve. Ndėrkohė po sot, kryeministri Edi Rama ftoi sėrish shefin e opozitės, Lulzim Basha, qė tė pranojė dialogun dhe tė vendosė drejtėsinė mbi frikėn, pėr tė zgjedhur bashkėrisht titullarin e organit tė akuzės.

Ndėrsa njė mesazh i fortė ishte ai i ambasadorit amerikan nė Tiranė, Donald Lu i cili u shpreh se duhet njė Prokuror i cili nuk mbron tė korruptuarit, ndėrsa apeloi pėr marrėveshje mes palėve politike.

Kandidatėt

Arta Marku - Prokurore nė Shkodėr

Ferdinand Elezi - Prokuror nė Durrės

Arqile Koēi - Prokuror nė Prokurorinė e Pėrgjithshme

Besnik Muēi - Prokuror i Krimeve tė Rėnda

Granit Shahu -  Prokuroria e Tiranės

Ermira Tafani-Prokurore nė Elbasan

Artur Selmani-Prokuroria e pėrgjithshme

dy.b/shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
A A eshte ndonjeri nga kandidatet i denje per postin apo i ka caktuar partia ??????????????????/
avatar
Anonim
Shkodran Besnik Muēi!! I afte profesionalisht dhe zbatues i ligjit!
avatar
Anonim
o Edo ja nxore bythen edhe ti duke i bo thirrje ketij hajduti!
avatar
Anonim
Mhill Prroni Ky eshte fundi i botes dhe kulmi i cdo gjeje ne kete vend, “Granit Shahu” kandidat per PPP, personi me ordiner dhe i korruptuar ne sistemin e drejtise, qe ndryshe etiketohet me nofullen “139” ose mdryshe “Vjedhje me dhune”.
avatar
Anonim
Bardhok P Lene se asht shoku jem!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16