Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:15 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
10 Tetor 2017 - 16:06 | përditesuar në 16:23
Miratohet pr/ligji, Shqipėria njeh
pakicėn bullgare si minoritet
Drafti tė enjten pėr votim nė Kuvend
Komisioni parlamentar i ligjeve ka miratuar projektligjin pėr pakicat kombėtare. Njė prej pikave tė rėndėsishme tė kėtij ligji ėshtė njohja e pakicės bullgare si minoritet. Ligji i vjetėr pėr pakicat njihte si minoritet vetėm maqedonasit, ndėrsa tashmė statusin e minoritetit do ta kenė edhe ata tė cilėt janė deklaruar si bullgarė.

Pakica bullgare jeton kryesisht nė zonėn verilindore dhe juglindore. Pas miratimit nė komisionin e ligjeve, projektligji do t'i kalojė seancės sė Kuvendit pėr miratimin pėrfundimtar. 

Aktorė tė ndryshėm nė Bullgari kanė kohė qė flasin pėr njė minoritet nė Shqipėri, por projektligji i fundit i vė kapak kėsaj ēėshtjeje, ndonėse ai ka shumė rėndėsi pėr njė pakicė tjetėr si vllahėt, apo serbėt. Kėta tė fundit nė njė numėr shumė tė kufizuar dhe qė janė dėgjjuar pėr herė tė parė publkisht gjatė qeverisjes sė Sali Berishės.  

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Zzzz.,,.. po minoriteti shqiptar kur do njihet.....
avatar
Anonim
Emigrant ne Juventus Cjane keto ligje per pakica kombetare? Po pse re, vjen njoni bon i pordh ne shqipni edhe pretendon te drejta pastaj. Po bullgaria e ka ligjin si ky qe kemi ne? Apo nuk e rrun hic. Po greqia cfare ligji ka per pakicat kombetare shqiptare? Apo keto e kane ligjin si Serbia, ligjin e shfarosjes. E keni shkerdhy kte pak ven qe ka ngel.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 20/10/2017, Viti VII - NR.247