Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
11 Nentor 2016 - 12:25 | përditesuar në 12:40
Naftėtarėt: Shpėrthime nė Uzinė
3 vitet e fundit, i pari nė 1984-ėn
Nuk ėshtė hera e parė qė Uzina e pėrpunimit tė naftės nė Ballsh pėrfshihet nga flakėt. Punonjės tė kėsaj rafinerie janė shprehur sot pėr Report Tv se Uzina ėshtė pėrfshirė disa herė nga flakėt pėrgjatė 3 viteve tė fundit.

Ndėrsa aksidenti i parė teknologjik brenda nė rafineri ka ndodhur nė vitin e largėt 1984. 

"Uzina e Ballshit ku ne punojmė ka marrė flakė pėr herė tė parė nė vitin 1984, pėr shkak se aty bėhet pastrimi i naftės me hidrogjen. Kanė ndodhur 3-4 aksidente tė tilla pėrgjatė tre viteve, nė tė njėjtin repart ku ka marrė flakė mbrėmė", thanė punonjės tė rafinerisė.

Njė natė mė parė, Uzina e Ballshit u pėrfshi nga flakėt pas shpėrthimit tė bombolės sė hidrogjenit gjatė procesit tė pėrpunimit tė naftės.

Bilanci i kėtij shpėrthimi ėshtė njė i vdekur dhe 7 tė plagosur rėndė, ndėrsa dėmet materiale arrijnė njė shifėr tė konsiderueshme, rreth 1 milionė euro. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com
 

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65